Tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł" za rok 2013 nadane

Tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł" za rok 2013 nadane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa PKP, Jarosław Pawluk i Track Tec, PKN Orlen i Jacek Krawiec, Work Service, REC Global, Budimex, Towarowa Giełda Energii, Bank Gospodarstwa Krajowego, Janusz Lewandowski, Jerzy Buzek i Leszek Miller - wyróżnieni tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł".

Już po raz czternasty redakcja Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl wraz z wydawcą - Grupą PTWP - nadała honorowe tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł" - jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych przez polskie media gospodarcze. Uroczysta gala odbyła się w warszawskim hotelu Sheraton. Swoją obecnością uświetnił ją wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.- Laureatami tych prestiżowych wyróżnień są od lat osoby, instytucje i przedsiębiorstwa, które miały znaczący wpływ na pozytywne zmiany w polskim przemyśle i przyczyniły się do rozwoju całej gospodarki. W tym roku w gronie nominowanych znalazły się zarówno duże firmy z olbrzymim potencjałem, jak i mniejsze, innowacyjne i dynamiczne podmioty, oraz wydarzenie, które zmieniło nasz kraj - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

A oto laureaci

Grupa PKP

Otrzymała wyróżnienie za udaną ofensywę inwestycyjną w polskich dworcach kolejowych, która w krótkim czasie zmieniła oblicza wielu polskich miast, a także za realizację trudnych procesów prywatyzacyjnych.

W ciągu ostatnich lat PKP SA zainicjowała szeroki program modernizacji dworców kolejowych. Całkowicie zmodernizowano kilkadziesiąt budynków dworcowych, między innymi we Wrocławiu, Gdyni, Malborku, Przemyślu, Radomiu, Sieradzu, Katowicach czy Poznaniu. Obiekty zostały nie tylko dostosowane do potrzeb podróżnych, ale też odrestaurowane w swym historycznym kształcie.

W tym samym czasie w Grupie PKP przygotowano i przeprowadzono dwa trudne procesy prywatyzacyjne. Giełdowy debiut PKP Cargo, drugiego co do wielkości towarowego przewoźnika kolejowego w Europie, okazał się sukcesem także dzięki działaniom restrukturyzacyjnym poprzednich zarządów przewoźnika. Wydarzenie to może na trwałe zmienić rynek kolejowy w Polsce.

W wyniku długiej procedury, skomplikowanej poprzez jej społeczne uwarunkowania, akcje Polskich Kolei Linowych sprzedano spółce Polskie Koleje Górskie SA. Obie te, tak różne operacje, wskazują na prorynkową tendencję w strategii Grupy otwierającą nowe perspektywy przed polskim transportem.

- To wielki zaszczyt i wyróżnienie dla nas, które traktuję jako wyróżnienie dla wszystkich menedżerów i pracowników Grupy PKP. Wspólnie staramy się wykorzystać tę wielką szansę rozwojową, jaką są środki z UE, m.in. na modernizację infrastrukturę kolejowej - powiedział Jakub Karnowski, prezes Grupy PKP.

- Myślę, że przyznanie nagrody można też wiązać z poważnym potraktowaniem prywatyzacji na kolei. Przypomnę, że w ub.r. udało się nam skutecznie sprzedać akcje Polskich Kolei Linowych oraz PKP Cargo - to ostatnie poprzez IPO na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Oznacza to też, że nagrodę traktujemy jako wyzwanie i szansę, żeby dobrze wykorzystać czas i kontynuować duże przemiany w Grupie PKP - dodał prezes Karnowski.

Jarosław Pawluk i Track Tec

Wyróżnienie za stworzenie dynamicznie funkcjonującej na europejskim rynku, ekspansywnej grupy przemysłowej wykorzystującej umiejętnie koniunkturę w dziedzinie inwestycji infrastrukturalnych.

Kiedy w 2008 r. Jarosław Pawluk pozbył się części aktywów wiążących go ze spółką CTL, niektórzy wróżyli mu przyszłość rentiera. Nic bardziej mylnego. Znany ze swej energii Pawluk zainwestował w mniejsze spółki z branży infrastruktury kolejowej.

W 2010 r. odkupił od NFI Progress udziały w Wytwórni Podkładów Strunobetonowych Kolbet w Suwałkach. W lutym 2011 r. zakupił Koltram w Zawadzkiem. Powstała w ten sposób Grupa Track Tec ma 6 zakładów produkcyjnych, w tym 5 w Polsce, 1 w Niemczech. Przychody Grupy za rok 2013 powinny wynieść ok. 400 mln zł. Zbudowana na przejęciach Grupa jest nadal gotowa do zakupów - także na hermetycznych rynkach zagranicznych, gdzie tylko akwizycja poparta wysoką jakością certyfikowanych produktów daje szanse na ekspansję - nie tylko horyzontalną.

- Nagrodę odbieram jako bardzo duże wydarzenie dla mnie i firmy, które motywuje nie tylko mnie, ale cały zespół, mający udział w sukcesach naszej grupy. Dynamicznie rozwijamy działalność w kraju, na potrzeby rosnącego rynku infrastruktury kolejowej, ale także na rynkach zagranicznych. Przejawia się to nie tylko w naszym eksporcie wyrobów, ale również w rozwoju organicznym, czego przykładem są choćby inwestycje w Niemczech - przypomniał Jarosław Pawluk, prezes Grupy Track Tec.

PKN Orlen i Jacek Krawiec

Wyróżnienie za utrzymanie stabilnej pozycji w produkcji paliw, aktywność inwestycyjną w energetyce oraz śmiałe działania związane z ekspansją zagraniczną w obszarze wydobycia.

W trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się europejski przemysł rafineryjny, PKN Orlen, pod efektywnym i sprawnym zarządem prezesa Jacka Krawca, rozwija się bez zakłóceń, inwestuje i realizuje plany zagranicznej ekspansji.

- Słynny amerykański wizjoner Alvin Toffler powiedział kiedyś, że zmiany to proces, przez który przyszłość wchodzi w nasze życie. Wszyscy powinniśmy tak je postrzegać. To właśnie staramy się robić, przygotowując Orlen na przyszłość, bo czekają nas trudne wyzwania w Europie w najbliższych latach. Koncern ma dziś silną i stabilną pozycję, a nasza strategia to przykład podejścia win-win, bo zyskuje nie tylko sam Orlen, ale i otoczenie rynkowe - powiedział podczas gali Jacek Krawiec.

Orlen konsekwentnie poszerza zakres swojej aktywności w energetyce. Do 2017 r. zakłada ponad czterokrotne zwiększenie posiadanych mocy wytwórczych w oparciu o technologie gazowe i kogenerację. Nakłady koncernu na energetykę w latach 2013-2017 mają wynieść 4,2 mld zł.

Od grudnia 2012 r. w realizacji znajduje się budowa bloku gazowo-parowego PKN Orlen we Włocławku, gdzie kosztem ok. 1,1 mld zł netto ma powstać jednostka o mocy 463 MW. Orlen Upstream stał się w listopadzie 2013 r. właścicielem kanadyjskiej spółki TriOil, co otwiera koncern na wydobycie ropy – o na razie niedużym wolumenie, ale z imponującym potencjałem wzrostu.

Work Service

Wyróżnienie za zbudowanie poprzez udane akwizycje i stałe poszerzanie kompetencji dominującej pozycji na rynku HR w Europie Centralnej i skuteczne konkurowanie z globalnymi potentatami.

W ciągu dwunastu lat działalności Work Service przeszedł drogę od lokalnej firmy rekrutującej pracowników tymczasowych do sieci handlowych, poprzez firmę zapewniającą nowoczesne modele outsourcingu pracowniczego dla największych firm produkcyjnych, do pozycji eksperta i doradcy na rynku usług personalnych.

Work Service współpracuje z ponad 2000 firm, a blisko 250 tysięcy osób rocznie znajduje za jego pośrednictwem zatrudnienie. Po trzech kwartałach 2013 r. przychody Grupy zamknęły się kwotą blisko 649 mln zł. W 2014 r. Grupa może osiągnąć przychody rzędu 2 mld zł.

- Jesteśmy firmą stworzoną przez ludzi i dla ludzi. Polska dysponuje ogromnym kapitałem, jest nim kapitał ludzki - powiedział Tomasz Misiak, prezydent rady nadzorczej Work Service.

- Będziemy dążyć do tego, aby w niedługim czasie 10 mln Polaków miało dzięki nam pracę - podkreślił Tomasz Hanczarek, prezes Work Service, odbierając wyróżnienie.

Grupa Kapitałowa Work Service stała się największą firmą nie tylko na polskim rynku usług HR, ale także liderem sektora usług personalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Po licznych akwizycjach Work Service prowadzi (poza Polską) działalność w Czechach, na Słowacji, w Rosji, w Niemczech, Turcji, Rumunii i na Ukrainie.

REC Global

Wyróżnienie za stworzenie liczącego się w Europie centrum usług związanych z zaawansowanymi technologiami informatycznymi, co stanowi spektakularny przykład biznesowego sukcesu w nowoczesnej gospodarce opartej na wiedzy.

- Chciałem serdecznie podziękować, że tak młoda firma, która działa na rynku dopiero pięć lat, znalazła się w tak zacnym gronie laureatów. Składam też podziękowania dla współudziałowców, którzy, gdy pięć lat temu przyszedłem z pomysłem na ten biznes, to mi zawierzyli. Chciałem podziękować naszym pracownikom. Zatrudniamy już ponad 400 inżynierów z Europy Środkowej i Południowej, którzy zdecydowali się pracować dla nas, początkowo małej firmy, a mieli oferty od wielkich korporacji - przypomniał Krzysztof Kuliński, prezes zarządu REC Global.

Wrocławska firma REC Global udowadnia, że Polska ma nie tylko zdolnych informatyków, ale także przedsiębiorców, którzy potrafią te kompetencje efektywnie wykorzystać. Taką osobą jest jej prezes i założyciel Krzysztof Kuliński, który ponad 20-letnie doświadczenie pracy dla światowego potentata w dziedzinie elektroniki przekuł we własny sukces biznesowy.

REC Global zaledwie po pięciu latach istnienia jest uznanym na świecie producentem oprogramowania wbudowanego. Jego aplikacje pracują m.in. w licznych modelach telefonów komórkowych, sprzętu AGD czy w samochodach.

Budimex

Wyróżnienie za konsekwentne przeciwstawienie się niekorzystnym trendom w budownictwie i stabilność osiągniętą w trudnym i zmiennym otoczeniu rynkowym.

Budimex od lat jest nazywany prymusem polskiego rynku budowlanego. Spółka od zawsze specjalizowała się w budownictwie drogowym, dlatego program inwestycji infrastrukturalnych, który stał się przyczyną problemów wielu innych firm, nie wyrządził Budimeksowi dotkliwych szkód.

Grupa umiejętnie wykorzystuje swoje aktywa i kompetencje, unikając nadmiernego ryzyka, racjonalnie zarządzając kosztami, dostosowując się do wahań koniunktury i dynamicznego rynku. Budimex utrzymuje stan portfela zleceń na poziomie blisko 5 mld zł, a sytuacja Grupy jest stabilna, o czym świadczą zyski wypracowane dotychczas.

Zgodnie ze swoją aktualną strategią Budimex koncentruje się na działalności budowlanej, deweloperskim budownictwie mieszkaniowym i rozwoju w zakresie usług utrzymania infrastruktury i budynków, a także gospodarki odpadami. Przykład Budimeksu pokazuje, że przemyślane decyzje, strategia dywersyfikacji, dyscyplina i racjonalne podejście do ryzyka przynoszą efekty biznesowe nawet w niekorzystnych uwarunkowaniach rynkowych.

- Cieszy mnie, że zauważyli Państwo taką firmę usługową, jaką jest Budimex, z branży budowlanej, która nie była ostatnio dopieszczana. Co roku kończymy po sto kontraktów. Zatrudniamy ponad pięć tysięcy pracowników. Współpracujemy z 12 tys. podwykonawców. Jesteśmy od lat m.in. w WIG40, indeksie dywidendowym i Respect. Płacimy w Polsce podatki, a w ciągu ostatnich 7 lat odprowadziliśmy do budżetu Państwa w formie podatków i opłat łącznie ok 2 mld zł. Za tę kwotę można wybudować 500-600 km dróg publicznych. Liczę tylko, że nie w oparciu o kryterium najniższej ceny - wyraził nadzieję Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Towarowa Giełda Energii

Wyróżnienie za nadanie tempa przełomowym zmianom na rynku energii i gazu.

Jeszcze kilka lat temu obrót energią na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) stanowił 2-3 proc. sprzedaży energii w Polsce. Po wprowadzeniu tzw. obliga giełdowego w sierpniu 2010 r. obroty energią na TGE znacząco zaczęły rosnąć. Dziś przeważająca większość energii elektrycznej sprzedawanej w Polsce trafia do kontrahentów za pośrednictwem TGE.

Ceny energii na TGE są czytelnym i przejrzystym wskaźnikiem pokazującym sytuację na rynku energii i stanowią punkt odniesienia dla wszystkich uczestników rynku - zarówno dla sprzedających i kupujących energię.

W grudniu 2012 r. na TGE uruchomiono rynek gazu ziemnego. TGE planuje poszerzenie działalności o kolejne rynki, w tym o spotowy rynek paliw. Trwają także prace związane ze zbliżającym się uruchomieniem terminala LNG.

Już teraz można jednak stwierdzić, że Giełda odgrywa znaczącą rolę w przyspieszeniu korzystnych dla całej gospodarki procesów liberalizacji rynku energii i jej nośników, czyniąc go przejrzystym i stwarzając nowe możliwości dla sprzedawców i odbiorców.

Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii, odbierając nagrodę, zwrócił się do zebranych gości: - Ta nagroda jest tak naprawdę dla Państwa. Rynki nie istnieją bez uczestników, a to oni stanowią o tym, jak bardzo te rynki są płynne i atrakcyjne jako miejsce zawierania transakcji. My jesteśmy ludźmi od trudnych spraw, może czasami nawet niemożliwych. Takim niemożliwym tematem była do niedawna kwestia uruchomienia obrotu gazem. Wiemy, co należałoby zmienić, idziemy w tym kierunku. Nie zabraknie nam determinacji w tworzeniu rynku gazu - powiedział.

Bank Gospodarstwa Krajowego

Wyróżnienie za realizację polityki wsparcia projektów służących rozwojowi polskiej gospodarki.

BGK we wszechstronny sposób wykorzystuje swoje atuty, które predestynują go do roli banku rozwojowego. Funkcja ta jest szczególnie istotna dla polskiej gospodarki, w okresie, kiedy pojawiają się pierwsze symptomy ożywienia wymagające wzmocnienia poprzez inwestycje.

Coraz ważniejszą rolę BGK odgrywa jeśli chodzi o kredytowanie długoterminowe – niwelując jedną z nielicznych słabości polskiego rynku bankowego. Do BGK trafia większość projektów wymagających długiego okresu stabilnego finansowania, którego nie mogą zapewnić inne banki.

BGK nie ogranicza się jedynie do katalizowania dużych przedsięwzięć inwestycyjnych. System gwarancji de minimis to niekwestionowany sukces BGK. BGK angażuje się także we współpracę z lokalnymi funduszami poręczeniowymi oraz w projekty związane ze wspieraniem eksportu.

- To dla nas bardzo ważne wyróżnienie, które definiuje naszą obecna rolę i znaczenie dla polskiej gospodarki. BGK to dla mnie bank wyjątkowy z kilku względów. Jesteśmy realizatorem i pomysłodawcą wielu programów i inicjatyw, które służą rozwojowi gospodarczemu Polski. Prowadząc pogram Inwestycje Polskie mamy szansę uczestniczyć w realizacji wielu projektów infrastrukturalnych o strategicznym znaczeniu dla naszego kraju. Wspieramy też polskie firmy podejmujące działania na rynkach zagranicznych, oferując szereg dogodnych rozwiązań finansowania eksportu - powiedział Dariusz Kacprzyk, prezes BGK w nagraniu wideo wyemitowanym podczas gali.

W jego imieniu nagrodę odebrał wiceprezes Adam Świrski.

- W tym roku Bank Gospodarstwa Krajowego będzie obchodził 90-lecie. Dla nas jest to szczególnie ważny rok. Wskazuje, jaką tradycję ma BGK. Z drugiej strony jesteśmy bankiem, który się zmienia. Bankiem, który wspiera polską gospodarkę, oraz tym, który poprzez swoje możliwości - zarówno kapitałowe jak i intelektualne - jest w stanie finansować złożone projekty inwestycyjne polskiego przemysłu - mówił podczas uroczystej gali wiceprezes Świrski.

Janusz Lewandowski

Wyróżnienie za rozsądek, rzeczowość i otwartość w trudnej debacie o przyszłości europejskich finansów i gospodarki oraz za promowanie "polskiej marki politycznej" na forum Europy.

Janusz Lewandowski jest aktywny w polskiej polityce europejskiej od lat i nie zawodzi. Od roku 2010 - a więc w czasie pełnym niepewności i zawirowań - jako komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu dba o to, by efektywnie inwestowane europejskie pieniądze służyły rozwojowi gospodarczemu całej Wspólnoty.

Doświadczenie i talenty negocjacyjne polskiego komisarza przydały się szczególnie w okresie, kiedy pod wpływem wewnętrznych kłopotów u członków Unii przygasły chęci do finansowania wspólnych programów, nawet tych nastawionych na wydobycie Wspólnoty z gospodarczego zastoju.

Janusz Lewandowski zwykł mówić w Brukseli mocnym, osadzonym w ekonomicznych realiach głosem. Pełni przy tym funkcję niezastąpionego ambasadora polskiej marki, zaświadczając własną osobą o naszych europejskich ambicjach i kompetencjach.

- Mój wpływ na gospodarkę jest pośredni a nie bezpośredni. Ten wpływ to reguły stanowione dla wspólnego rynku poprzez istotne dla Polski instrumenty budżetowe. Źródłem mojej dodatkowej satysfakcji jest waloryzacja słowa „przemysł”. Ono nabiera nowej mocy, w stosunku do tego czasu, kiedy przemysł jako taki wychodził z mody - powiedział Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego w nagraniu wideo wyemitowanym podczas gali.

Wyróżnienie specjalne "Tego, który zmienia polski przemysł" dla premierów Jerzego Buzka oraz Leszka Millera

Wyróżnienie specjalne za zaangażowanie i aktywny udział w doniosłym wydarzeniu - Przystąpieniu Polski do UE i jej rozszerzeniu o pozostałe kraje - postrzeganym z 10-letniej perspektywy jako historyczny sukces nie tylko Polski czy Europy Centralnej, ale i całej Unii.

- Mój rząd był ostatnią zmianą w sztafecie. Można powiedzieć, że premier Buzek zaczął, a ja skończyłem. Współpracowaliśmy też w kwestii referendum, dzięki czemu Polacy powiedzieli "tak" Europie. Mam olbrzymią satysfakcję, że - choć czasami skłóceni - w naprawdę ważnych sprawach potrafimy się wspiąć ponad uprzedzenia - ocenił Leszek Miller.

Po 10-latach polskiego członkostwa w Unii Europejskiej bilans tego dziesięciolecia nie budzi kontrowersji i jest zdecydowanie pozytywny. Co ważne, jest on korzystny dla Polski i dla pozostałych krajów, które uczestniczyły w największym do tej pory rozszerzeniu Unii. Niewątpliwym beneficjentem tej operacji są z pewnością kraje Europy Centralnej, a także gospodarki krajów "starej Unii".

Od 1989 roku do dziś PKB Polski wzrosło najbardziej w Europie. W niecałe ćwierć wieku odrobiliśmy historyczne zaległości cywilizacyjne nawarstwione przez bez mała setki lat. Pozytywne zmiany w gospodarce zainicjowane lub wzmocnione akcesją, wsparte unijnymi środkami finansowymi sprawiły, że Polska oparła się fali światowego kryzysu.

W momencie rozpoczęcia negocjacji z UE przez Polskę w 1998 r. PKB na jednego mieszkańca (liczony według parytetu siły nabywczej) stanowił 40,4 proc. przeciętnej w UE. W roku 2012 wskaźnik ten wyniósł 66 proc.

Polska dokonała skokowego postępu w dziedzinie infrastruktury. W następstwie tych zmian, ale i w konsekwencji samego członkostwa, wzrosła atrakcyjność Polski dla inwestorów.

Członkostwo w UE to nie panaceum - wiele problemów nie znikło, pojawiły się nowe. Polska i pozostałe kraje europejskie borykają się z nimi od kilku lat z różnym skutkiem. Można jednak śmiało stwierdzić, że historyczna szansa, którą było rozszerzenie Unii Europejskiej, została dobrze wykorzystana.

- Nazwę miesięcznika wymyślili Państwo kilkanaście lat temu, a dzisiaj nowy przemysł jest najmodniejszym hasłem w całej Unii Europejskiej, a więc gratulacje dla Nowego Przemysłu - powiedział Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego. - Ja przyjmuję to wielkie wyróżnienie w imieniu całego rządu, którym kierowałem i który przez cztery lata negocjował członkostwo Polski w Unii Europejskiej, a także intensywnie przygotowywał się pod każdym względem, żeby to członkostwo było udane. Ale nie mógłbym rozpocząć negocjacji w pierwszych tygodniach kadencji mojego rządu, gdyby poprzedni rząd nie przygotowywał ich solidnie. Odebrałem te przygotowania z rąk premiera Cimoszewicza. Przedtem był premier Oleksy, jeszcze wcześniej premier Pawlak, była pani premier Hanna Suchocka, był wcześniej premier Jan Olszewski i premier Krzysztof Bielecki, a na samym początku - świętej pamięci już - premier Tadeusz Mazowiecki. Bez zgodnego wysiłku wszystkich rządów po kolei, wysiłku wszystkich Polaków, nie bylibyśmy dziś w Unii Europejskiej.

- Z dumą mogę powiedzieć, że zmieniamy Polskę na lepszą, a gospodarkę na bardziej konkurencyjną. Zmieniamy siebie, aby nadążać w najtrudniejszej rywalizacji z innymi. Niech więc nie brakuje nam energii i ludzi, którzy przez lata zmieniali polski przemysł na lepszy - posumował wicepremier Janusz Piechociński.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł" za rok 2013 nadane

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.145.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!