Ubezpieczenia wzajemne docenione przez prezydenta – odznaczenie dla prezesa TUW PZUW

Ubezpieczenia wzajemne docenione przez prezydenta – odznaczenie dla prezesa TUW PZUW
fot. TUW PZUW

Myśląc o przyszłości, warto sięgnąć do korzeni ubezpieczeń wzajemnych w Polsce – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do odznaczonych za wkład w rozwój polskiego rynku ubezpieczeń. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał od prezydenta Rafał Kiliński, prezes i twórca TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych, największego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych w Polsce.

  • Odradzanie się ubezpieczeń wzajemnych to jeden z sukcesów przemian w Polsce
  • Wyrastają z najlepszych tradycji solidarności i samorządności, są kwintesencją patriotyzmu gospodarczego
  • TUW PZUW ma ambicje nadawać ubezpieczeniom wzajemnym nowoczesny wymiar

Jak przypomniał Andrzej Duda, tradycja ubezpieczeń wzajemnych w Polsce sięga ponad dwóch wieków, a w czerwcu mija 101 lat od uchwalenia przez Sejm ustawy, na mocy której powołano Polską Dyrekcję Ubezpieczeń Wzajemnych. Jej kontynuatorami są PZU i TUW PZUW, który należy do Grupy PZU.

Zdaniem prezydenta rynek ubezpieczeń w Polsce jest dziś także urzeczywistnieniem budowanej od ponad trzech dekad społecznej gospodarki rynkowej opartej na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności i współpracy. – Ubezpieczenia są tym, co pozwala nam z większym spokojem myśleć o przyszłości i podejmować życiowe decyzje. Oznacza to, że na branży ubezpieczeniowej spoczywa szczególna odpowiedzialność. Towarzystwo ubezpieczeniowe powoływane są do tego, by dawać poczucie bezpieczeństwa – zaznaczył Andrzej Duda, nadając szereg odznaczeń z okazji 30-lecia Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wręczał je minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Wartość dla gospodarki

Prezes TUW PZUW Rafał Kiliński jest związany z rynkiem ubezpieczeń od ponad 25 lat. Jak podkreśla, odradzanie się ubezpieczeń wzajemnych jest jednym z sukcesów przemian ustrojowych i ekonomicznych w Polsce. – Cieszę się, że mogę się do tego przyczyniać. Ubezpieczenia wzajemne wnoszą dodatkową, cenną wartość dla gospodarki. Mają wymiar ekonomiczny i etyczny, ponieważ ich zasadą jest współpraca na rzecz wspólnego dobra ubezpieczonych. Wyrastają z najlepszych polskich tradycji solidarności i samorządności, ponieważ polegają na budowaniu wspólnoty ubezpieczonych – mówi.

Według niego wzajemność w ubezpieczeniach jest też kwintesencją patriotyzmu gospodarczego. TUW PZUW nawiązuje do tradycji pierwszych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które jeszcze w czasie zaborów dawały wsparcie polskim rzemieślnikom, rolnikom i przedsiębiorcom. W II Rzeczpospolitej ubezpieczenia wzajemne obejmowały prawie dwie trzecie rynku, ale zostały zniszczone w okresie PRL-u.

– Inspiracja wzięła się także z osobistych doświadczeń. Kiedy jeszcze u progu kariery zawodowej pracowałem w amerykańskiej korporacji, obserwowałem, jak wspierają się nawzajem amerykańskie firmy podejmujące działalność w Polsce. Pomyślałem: dlaczego nie my, Polacy? Idealną formułą do tego w dziedzinie ubezpieczeń jest właśnie wzajemność. Możliwość jej rozwoju na imponującą skalę dała największa w Europie Środkowo-Wschodniej grupa finansowa PZU, w skład której wchodzi TUW PZUW – mówi Rafał Kiliński.

Nowoczesny wymiar ubezpieczeń

Utworzony w 2015 roku TUW PZUW stał się w krótkim czasie liderem ubezpieczeń wzajemnych w Polsce i jednym z najszybciej rozwijających się TUW-ów na świecie. Jako jedyne towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych w Polsce cieszy się międzynarodowym ratingiem. Wysoka ocena ratingowa A-, przyznana przez prestiżową międzynarodową agencję Standard & Poor’s, jest miarą wiarygodności towarzystwa.

TUW PZUW nadał ubezpieczeniom wzajemnym nowoczesny wymiar. – Skupiamy się nie tylko na pomocy, gdy już dojdzie do feralnego zdarzenia, lecz także na wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań, aby takim zdarzeniom zapobiegać. Służą temu audyty bezpieczeństwa i nowatorskie szkolenia, a także liczne projekty prewencyjne. Finansujemy zakup nowoczesnego sprzętu dla szpitali czy systemów monitoringu dla samorządów – tłumaczy prezes Kiliński.

TUW PZUW ubezpiecza podmioty gospodarcze, szpitale, samorządy, instytucje administracji publicznej, a także uczelnie i instytucje kościelne. Sukcesywnie rozszerza swoją ofertę – w ostatnim roku o pierwsze na rynku ubezpieczenie od ryzyka biznesowego dla franczyzobiorców, a także o ubezpieczenie farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych. W 2021 roku osiągnął rekordowy w swojej historii przypis składki w wysokości prawie 800 mln zł, a jego strategicznym celem – do 2024 roku – jest miliard złotych przypisu, dzięki czemu znajdzie się w pierwszej dziesiątce największych ubezpieczycieli majątkowych w Polsce.

 

*          *          *

Rafał Kiliński jest absolwentem Katedry Bankowości i Finansów Uniwersytetu Gdańskiego. Karierę w sektorze finansowym zaczynał w Pierwszym Polsko-Amerykańskim Banku (później Fortis Bank Polska). Pracował w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta”. Utworzył w Gdańsku oddział renomowanej międzynarodowej firmy brokerskiej Marsh i nim kierował.

Od 2004 roku jest związany z PZU. Początkowo jako Zastępca Dyrektora Oddziału Okręgowego i Dyrektor ds. Klienta Korporacyjnego w Oddziale Okręgowym PZU w Gdańsku, następnie jako Dyrektor Generalny ds. Klientów Korporacyjnych i Dyrektor Generalny ds. Klientów Strategicznych w całej spółce.

Jest aktywny w pracy na rzecz samorządu ubezpieczeniowego. Jest członkiem komisji Polskiej Izby Ubezpieczeń ds. towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z młodym pokoleniem, prowadząc wykłady na temat ubezpieczeń gospodarczych dla studentów Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Występuje jako ekspert na branżowych konferencjach i sympozjach.

https://www.wnp.pl/kto-jest-kim/rafal-kilinski,1210.html

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ubezpieczenia wzajemne docenione przez prezydenta – odznaczenie dla prezesa TUW PZUW

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.133.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!