Ukrócenie zatorów płatniczych ma być efektem wprowadzenia ustawy autorstwa MPiT, której projekt ma wiosną trafić do Sejmu - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak.
- W środę mamy w Sejmie pierwsze czytanie projektu dot. Prostej Spółki Akcyjnej. Po kierunkowych decyzjach Stałego Komitetu RM jest tzw. ustawa antyzatorowa - obecnie trwa obróbka legislacyjna tego projektu - powiedział wiceminister.
- W projekcie kładziemy nacisk na obowiązki dużych firm, które nie mają problemów z płynnością, a czasami nadużywają swojej silnej pozycji kontraktowej wobec mniejszych podmiotów i chcielibyśmy to ukrócić - podkreślił.
- Na liście priorytetów jest też nowe Prawo zamówień publicznych - w środę projekt będzie przedmiotem prac konferencji uzgodnieniowej - dodał.
Marek Niedużak, który pod koniec lutego został powołany na stanowisko wiceministra w resorcie przedsiębiorczości, za swoje priorytety na najbliższe miesiące uznał - oprócz finalizacji prac dotyczących przeciwdziałania zatorom - nowe Prawo zamówień publicznych i przepisy dotyczące Prostej Spółki Akcyjnej.
"W środę wieczorem mamy w Sejmie pierwsze czytanie projektu dot. Prostej Spółki Akcyjnej. Po kierunkowych decyzjach Stałego Komitetu RM jest tzw. ustawa antyzatorowa - obecnie trwa obróbka legislacyjna tego projektu. Na liście priorytetów jest też nowe Prawo zamówień publicznych - w środę projekt będzie przedmiotem prac konferencji uzgodnieniowej " - powiedział.
Wiceszef MPiT liczy na to, że projekt ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym trafi do Sejmu wiosną. "Rząd będzie się mógł nim zająć w kwietniu, więc jeszcze wiosną trafi do Sejmu" - wskazał.
"W projekcie kładziemy nacisk na obowiązki dużych firm, które nie mają problemów z płynnością, mają łatwiejszy dostęp do kapitału, a czasami nadużywają swojej silnej pozycji kontraktowej wobec mniejszych podmiotów i chcielibyśmy to ukrócić" - podkreślił. Dodał, że zdaje sobie sprawę z faktu, że zatory często skutkują tym, że małe czy średnie firmy, które padają ofiarą zatorów płatniczych, następnie same nie płacą swoim kontrahentom.
Jak zaznaczył, projekt zmierza do tego, by wzmocnić pozycję wierzyciela, szczególnie wierzyciela MŚP wobec dużego dłużnika.
"Z jednej strony wzmacniamy narzędzia prywatno-prawne, a z drugiej angażujemy mocniej państwo. Najbardziej jaskrawym przykładem jest możliwość wymierzania kar przez prezesa UOKiK, w sytuacji, gdy ktoś na dużą skalę generuje zatory płatnicze" - wyjaśnił.
Jak dodał, wzorem rozwiązań przyjętych w Wielkiej Brytanii, ustawa ma wprowadzić raportowanie praktyk płatniczych przez duże firmy. "Chcemy, by duże przedsiębiorstwa raz do roku składały sprawozdanie pokazujące, w jakim terminie płacą swoje faktury. To uwidoczni jak traktują swoich kontrahentów i najbliższe otoczenie gospodarcze" - mówił. "Tu chodzi o zbudowanie pozytywnej atmosfery, sprzyjającej płaceniu terminowo i w krótszych okresach. I powiedzeniu +sprawdzam+ do dużych firm" - zaznaczył.
Dodał, że w domenie publicznej mają być dostępne informacje o tym, w jakim terminie w danym roku swoje płatności reguluje duży przedsiębiorca.
"Miarą sukcesu tych zmian będzie, jeżeli spadnie liczba faktur płaconych po terminie, a przedsiębiorcy nie będą się spotykać z praktykami wymuszania na nich dłuższych terminów zapłaty" - podkreślił.