Von der Leyen: wszyscy skorzystamy na transformacji gospodarki

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej podczas rozpoczętego dziś w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) przekonywała, że włączenie się w budowę gospodarki, która „rozwija się bez konieczności niszczenia planety”, może być korzystne dla wszystkich. - By osiągnąć nasz cel, musimy działać wspólnie. Potrzebujemy przedsiębiorców, inwestorów, miast takich jak Katowice. Potrzebujemy odważnych pomysłów - apelowała przewodnicząca KE.

 • W wystąpieniu Ursuli von der Leyen znalazły odbicie niektóre główne nurty tematyczne EEC: szanse i obawy związane z realizacją Zielonego Ładu, boom w energetyce odnawialnej i elektromobilność.
 • Największy klimatyczny program inwestycyjny na świecie to, zdaniem szefowej KE, szansa na odbudowę i przebudowę gospodarki.
 • Transformacja, jak zapewniła przewodnicząca Komisji, musi dokonać się przy sprawiedliwie rozłożonych obciążeniach – z myślą o tych, których droga do celu jest dłuższa.
Zachęta do włączenia się w przyspieszającą transformację europejskiej gospodarki, a także przekonanie, że regulacyjne i finansowe otoczenie Europejskiego Zielonego Ładu zapewni korzyści z włączenia się w realizację jego celów – to główna teza wystąpienia Ursuli von der Leyen w trakcie inauguracyjnej części Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największej imprezy biznesowej Europy Centralnej.

Transformacja już trwa

Von der Leyen przypomniała racje twórców Zielonego Ładu i szerzej – kluczowe założenia europejskiej polityki klimatycznej.

- Nie możemy dłużej opierać gospodarki na węglu. Środowisko naturalne nie jest w stanie ponieść związanego z tym kosztu, a szkody wyrządzone klimatowi są już zbyt poważne. Coraz częściej jesteśmy świadkami klęsk żywiołowych - argumentowała szefowa KE.

Jej zdaniem gospodarki krajów Unii mogą rozwijać się bez konieczności niszczenia środowiska. Europejskie firmy już teraz, jak zauważyła, uwzględniają zieloną transformację w swoich modelach biznesowych, a coraz więcej konsumentów domaga się produktów minimalizujących wpływ produkcji na zmiany klimatu i środowisko.

Przewodnicząca Komisji zwróciła uwagę na ważne dla Polski i polskiej gospodarki zjawiska składające się na trwającą już transformację europejskiej gospodarki: dynamiczny rozwój zielonej energetyki (przede wszystkim sektora offshore, na który zdecydowanie stawia polska polityka energetyczna) czy – promowaną w rządowych strategiach – produkcję na rzecz rozwoju elektromobilności.

- Jedna trzecia elektrycznych autobusów w Europie jest produkowana w Polsce - zauważyła von der Leyen. - Polska zajmuje kluczowe miejsce w bardzo istotnym łańcuchu wartości – mowa tu na przykład o produkcji ogniw elektrycznych. Polska, wraz z innymi środkowo- oraz wschodnioeuropejskimi krajami, stanowi istną kuźnię innowacji.

Wspólnymi siłami

Unijny plan odbudowy oraz środki z unijnego budżetu dają, zdaniem von der Leyen, możliwość zainwestowania 500 miliardów euro w działania przybliżające do osiągnięcia celów klimatycznych.

- To największy klimatyczny program inwestycyjny na świecie – podkreśliła Przewodnicząca.
Zwróciła też uwagę na znaczenie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – jego celem jest wspieranie regionów, których droga do transformacji będzie dłuższa - oznajmiła.

- Stworzyliśmy Społeczny Fundusz Klimatyczny w celu obniżenia kosztów energii oraz transportu ponoszonych przez słabiej przygotowane do zmiany gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa - zaznaczyła.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Von der Leyen: wszyscy skorzystamy na transformacji gospodarki

 • Fru24 2021-09-26 22:20:04
  W Szopienicach kopciuchy walą niezmiernie ochoczo a to Katowice. P. Prezydencie ile jeszcze chce pan nas truć?
 • wegiel wegiel 2021-09-21 09:27:28
  Ula, co ty gadasz? cire . pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/w-niemczech-dziala-coraz-wiecej-kopaln-i-ponad-50-proc-energii-jest-produkowanej-z-wegla
 • fff 2021-09-20 16:38:36
  Ciekawe, czy Chińczycy, Hindusi i Amerykanie też przystosują się. Bez nich ograniczenie emisji CO2 w Europie to żadna zmiana dla środowiska. Ciekawe, czy wzrastające ceny energii, ciepła itd. przysporzą zwolenników tego kursu EU?
 • Razparuk 2021-09-20 15:23:00
  " wszyscy Niemcy skorzystają na transformacji gospodarki krajów podbitych" Przetłumaczyłem panią Ursulę...
  • To tyle 2021-09-20 17:54:36
   Właśnie to miała na mysli. Reszta to przecież podludzie. Nic się w ich łbach nie zmieniło, tyle że teraz tego nie mówią głośno.
 • r39 2021-09-20 15:16:03
  Ech, Niemiaszki! Skasujcie Nordstream2. przecież spalanie gazu też produkuje CO2.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!