W Ameryce Łacińskiej największa recesja od 120 lat

W Ameryce Łacińskiej największa recesja od 120 lat
La Paz jest stolicą Boliwi, jednego z najbiedniejszych krajów Ameryki Południowej Fot. wikipedia/Per Krohg/CC BY-SA 2.0/Elias Bizannes

Pandemia Covid-19 wyrządziła w Ameryce Południowej największe spustoszenie. W efekcie 201 mln jej mieszkańców, to jest 32,1 procent., żyje w ubóstwie, a 82 mln -13,1 proc.- popadło w skrajną nędzę, poinformowała Komisja Gospodarcza ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów ( CEPAL).

Sekretarz wykonawczy organizacji Jose Manuel Salazar-Xirinachs w swej analizie sytuacji społeczno-gospodarczej regionu i przyczyn kryzysu powiedział, nawiązując również do wojny w Ukrainie: "to następstwa kaskady zewnętrznych wstrząsów na świecie, spowolnienia wzrostu gospodarczego i narastającej inflacji, które pogłębiły kryzys społeczny w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach".

"Nie udało się - ocenił Salazar - Xirinachs odwrócić następstw ciosów, jakie zadała nam pandemia jeśli chodzi o wzrost ubóstwa i skrajnej nędzy, a nasze kraje stanęły w obliczu przemilczanego kryzysu w dziedzinie edukacji, który godzi w przyszłość nowych pokoleń pogłębiając skrajne ubóstwo w niektórych warstwach społeczeństwa".

Ponadto w porównaniu z innymi regionami świata Ameryka Łacińska i Karaiby przeżyły najdłuższą przerwę w zajęciach szkolnych. Trwała w tym regionie świata, najostrzej zaatakowanym przez koronawirusa, przeciętnie 70 tygodni podczas gdy w pozostałych regionach naszej planety - przeciętnie 41 tygodni.

"Przewidywany na koniec tego roku odsetek mieszkańców regionu żyjących w skrajnym ubóstwie oznacza, że cofnęliśmy się o ćwierć stulecia" - podsumował mówca swe wystąpienie.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Ameryce Łacińskiej największa recesja od 120 lat

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.225.221.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!