Wiceprezes BOŚ: brak kapitału, a nie ekologia barierą w rozwoju przedsiębiorstw

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 04-02-2017 17:32
Wiceprezes BOŚ: brak kapitału, a nie ekologia barierą w rozwoju przedsiębiorstw
Adobe Stock

To nie ekologia jest barierą w rozwoju przedsiębiorstw, a brak kapitału - powiedziała w sobotę w Toruniu wiceprezes zarządu BOŚ S.A. Anna Milewska podczas konferencji gospodarczej "Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

Zapraszamy do Katowic na Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Targi pod patronatem WNP.PL odbędą się 4-6 października 2022 r. - w ich ramach zapraszamy na ciekawą konferencję Nowy Przemysł 4.0. Rejestracja trwa!

"Jest duża grupa osób fizycznych i przedsiębiorstw, które uważają, że wymogi ekologiczne stanowią istotną barierę w rozwoju ich firm. Ekologia w tym rozumieniu kojarzy się głównie z przeszkodą, ponieważ są wyśrubowane normy, dodatkowe obowiązki sprawozdawcze czy droga przez mękę do uzyskania decyzji środowiskowej. Taka opinia i atmosfera podgrzewana jest również przez radykalnych aktywistów, którzy sami siebie zwą ekologami. (…) Ja uważam, że z ekologią takie radykalne zachowania nie mają nic wspólnego" - powiedziała w Toruniu wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A. Anna Milewska.

Jej zdaniem "ekologia jest nauką o domu". "Takie tłumaczenie najbardziej do mnie przemawia. O domu, którym jest miasto, nasza ojczyzna i wreszcie nasza planeta. (...) Ta nauka ma integrować wiele dziedzin nauki w imię naszego dobra. (…) Jest bardzo ważną przesłanką wpływającą na zrównoważony rozwój gospodarczy. Ten ostatni musi być oparty o trzy filary, które harmonijnie rozwijamy - czy to w naszym życiu, czy w firmie. Są nimi profit (zysk), ludzie i nasz dom".

W jej opinii "musimy dbać, żeby profit nie górował nad ludźmi, a ludzie nie górowali nad domem". W swoim wystąpieniu zwróciła się do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. "Przeczytałam projekt +Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju+. Gdy zostanie ona przyjęta i będzie realizowana, to uważam, że przedsiębiorcy będą mieli za co panu dziękować. (...) W większości tekstu przewija się myśl odnosząca się do zapobiegania degradacji środowiska - nie tylko w kontekście przyrodniczym" - mówiła.

"Dla zrealizowania zrównoważonego rozwoju Polski niezwykle istotna jest dzisiejsza polityka rządu m.in. zrealizowane już programy +Rodzina 500 Plus+, senioralny, skierowany do osób niepełnosprawnych czy program +Mieszkanie Plus+" - dodała. Odwołując się do słów papieża Jana Pawła II podkreśliła, że te instrumenty budują "fundamenty rozwoju najistotniejszej instytucji - rodziny".

"Rośnie dynamicznie świadomość konsumentów, że dalsza degradacja środowiska naturalnego doprowadzi do nieodwracalnych skutków. Nie będziemy potrafili odtworzyć ani gatunków owadów, ani gatunków ptaków, ani nie będziemy w stanie doprowadzić zniszczonej gleby do jej pierwotnego składu. Coraz powszechniejsze jest przekonanie, że biznes musi być prowadzony w harmonii ze społeczeństwem i przyrodą. Na tym tle coraz większej wagi nabiera społeczna odpowiedzialność biznesu. Jest ona nierozerwalnie związana z zachowaniami proekologicznymi w sferze produkcji, usług i inwestycji" - mówiła Milewska.

Dodała także, że "jesteśmy zainteresowani, aby polska gospodarka była gospodarką opartą o wiedzę". Jak mówiła, w takiej gospodarce innowacje i technologia decydują o przewadze konkurencyjnej. "Biznes staje się obszarem uzależnionym od społecznej akceptacji. (…) Nasi przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z wyzwań, które przed nimi stoją oraz są świadomi ekologicznie. Potrzebują do realizacji tego celu po prostu pieniędzy. To nie ekologia jest barierą w rozwoju przedsiębiorstw, a brak kapitału".

"Ten kapitał na dzień dzisiejszy jest w dwóch podstawowych źródłach - w bankach, gdzie jest go dużo, a także w funduszach europejskich i krajowych. (…) Te źródła należy połączyć" - zakończyła.

 

Biurowce na sprzedaż i biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceprezes BOŚ: brak kapitału, a nie ekologia barierą w rozwoju przedsiębiorstw

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.22.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!