PARTNERZY PORTALU

Widać koniec beztroskiego produkowania i konsumpcji. Ale zmiany zachodzą powoli

Widać koniec beztroskiego produkowania i konsumpcji. Ale zmiany zachodzą powoli
Komponent środowiskowy w strategiach ESG jest najmocniej artykułowany. Ale nie da się osiągnąć standardów ESG w firmie, która dba o środowisko i klimat, lecz stwarza nieludzkie warunki pracy lub nie dba o relacje z otoczeniem społecznym. Fot. Pexels, T. Fisk Fot. T. Fisk/pexels.com

Wymaga przemyślanego wysiłku, otwarcia się informacyjnego i przejrzystości, ale też środków na inwestycje zmieniające model biznesowy. W zamian są szanse zdobycia zaufania inwestorów i konsumentów oraz wizja długofalowego sukcesu. Oto nowa religia wolnorynkowego kapitalizmu - ESG.

 • Environmental, social, corporate governance – akronim ESG odnoszący się do środowiskowej, społecznej i zarządczej odpowiedzialności biznesu zrobił w ciągu kilku lat niezwykłą karierę.
 • Rewolucja trwa, ale wiadomo, że działalność gospodarcza, inwestowanie nie będą już takie „beztroskie”. 80 proc. funduszy europejskich zwraca uwagę na ESG jako istotny czynnik oceny.
 • Istotne, by zasady ESG przekuwać w codzienną praktykę, a nie tylko ujmować w raportach. Traktować ich wdrożenie nie jako wydatek, lecz inwestycję.
 • ESG jako nowy standard funkcjonowania biznesu będzie jednym z nurtów tematycznych Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, Katowice, 25-27 kwietna – rejestracja możliwa tutaj). Tekst raportu powstał w ramach przygotowań do tej debaty w cyklu EEC-Review.

Realizacja zasad ESG spełnia nie tylko oczekiwania idealistów różnej proweniencji, ekologów, konsumentów. Daje szansę działania zgodnie z normami i bez konfliktu z sumieniem.

Konsekwentna realizacja strategii ESG daje szansę, by perspektywy długookresowe nie przegrywały z krótkookresową oceną zarządzania firmą. Przypomina, że także w biznesie ważne są wartości etyczne, a ich ignorowanie zaczyna stawiać ignorującego poza głównym nurtem.


Na ile więc idee ESG stają się rzeczywistością w polskich warunkach, a na ile to greenwashing lub zabieg marketingowy? Czy wdrażanie zasad ESG wynika z rosnącej świadomości menedżerów, wymogów partnerów biznesowych i konsumentów, czy raczej z przymusu przepisów prawa, które zaczną wkrótce obowiązywać? No i jak postrzeganie zasad ESG zmieniło się na skutek wojny w Ukrainie?

Dojrzewanie. Zaczęło się od kwakrów

W 1932 r. Samuel Tuke i Joseph Rowntree założyli w Londynie organizację oferującą członkom Religijnego Towarzystwa Przyjaciół, czyli wspólnoty religijnej kwakrów, ubezpieczenia na życie Provident. Zgodnie z pacyfistycznymi poglądami kwakrów (nie składają przysięgi, nie służą w wojsku), przez ponad 140 lat działalności Provident unikał inwestycji w działalność, która przyczyniała się do zabijania ludzi. Dlatego tę firmę niektórzy wskazują jako pierwowzór społecznie odpowiedzialnej działalności gospodarczej i inwestowania, a angielskie socially responsible investing (SRI), jako protoplastę ESG.

Można się spierać o pierwszeństwo przykładów zachowań zgodnych z SRI. Ich źródła tkwiły z pewnością w religijnych zasadach moralnych nie tylko katolików i protestantów. To one były hamulcem (czy silnym? – rzecz odrębna), by unikać działalności służącej produkcji alkoholu (przykładem była francuska kampania zakazu wytwarzania absyntu czy wprowadzenie prohibicji w USA), wyrobów tytoniowych, narkotyków czy świadczenia niektórych usług – pornografii, hazardu.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Widać koniec beztroskiego produkowania i konsumpcji. Ale zmiany zachodzą powoli

 • Patriot 2022-04-01 21:42:25
  Większość, to czysta teoria, tym czasem prokurowana przez większą liczbę osób ( naukowców teoretyków, osób na urzędach EU...), w porównaniu z Marksem, Engelsem...którzy wierzyli w rozwijaną teorię i którym wystarczyła sama pasja - w odróżnieniu od tych pierwszych! W dobie funkcjonowania takich gospodarek jak: Chiny, Indie, Rosja, no i... Ukraina, przedstawiane pomysły są przedwczesne i nie adekwatne do rzeczywistości jak proponowane normy. No, ale są różne możliwości zarabiania na życie. Uważam jednak za ciekawy pomysł stworzenia w poszczególnych krajach urzędów/instytucji kontroli przestrzegania praw wolnościowych, zgodnie z przyjętą globalną doktryną.
 • Andrzej 2022-03-30 12:10:26
  Gro Harlem Brundtland była kobietą, premierem Norwegii a nie mężczyzną. Proponuję przejrzeć tekst w tym kontekście. Pozdrawiam.
 • To jest 2022-03-30 10:33:38
  czysta postać komunizmu. Podmiotem stają się idee, a kiedy kolej na człowieka???
 • gość 2022-03-30 09:34:55
  Pożyjemy, zobaczymy. Narazie ekonomiczni guru promując lat temu wiele, tzw. cost management, kazali robić business plany tylko na trzy lata a jako główne kryterium oceny ofert ustalono cenę. Właśnie im zawdzięczamy powszechny zalew tandety, taniochy oraz totalny spadek jakości we wszystkich przejawach życia. Sprzedaje się tylko to co jest tanie. Natomiast kult konsumpcji, również będący dzieckiem wspomnianych guru ekonomii, doprowadził do kuriozalnego tempa wymian sprzętu, zwłaszcza IT. Teraz Ci sami guru ustalają nową technikę. Chwytliwy slogan już mają. Zobaczymy co będzie dalej.
  • as 2022-03-30 10:06:09
   "sprzedaja się tylko to, co jest tanie" Tylko, że gdybyś chciał dopłacić i kupić coś trwałego, to albo nie ma, albo fałszywe informacje o jakości.
 • as 2022-03-30 07:46:36
  Polski rynek to jest przewalanie kasy przez samorządy na wycinkę i betonowanie wszystkiego, co się da. To najprostszy sposób na wyprowadzanie kasy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!