Wojewoda o EEC 2021: potrzebujemy dyskusji o gospodarce

Wojewoda o EEC 2021: potrzebujemy dyskusji o gospodarce
- Z ogromnymi nadziejami będziemy czekali na możliwość spotkania się na żywo podczas EEC i dyskusji, zarówno panelowych, jak i kuluarowych – powiedział Jarosław Wieczorek. Fot. PW

Z ogromnymi nadziejami czekamy na tegoroczną edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego, aby dyskutować o funkcjonowaniu gospodarki po pandemii i doświadczeń, jakie powinniśmy z niej wyciągnąć przygotowując się do zażegnywania podobnych kryzysów w przyszłości – powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. Ważnym tematem będą także założenia Polskiego Ładu.

  • Z ogromnymi nadziejami będziemy czekali na możliwość spotkania się na żywo i dyskusji, zarówno panelowych, jak i kuluarowych – powiedział Jarosław Wieczorek.
  • Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) zostanie zorganizowany w dniach 20-22 września br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.  Ostatnie dni trwa rejestracja (TUTAJ)
  • Wśród ścieżek tematycznych tegorocznego EEC będą „Infrastruktura i inwestycje”, „Gospodarka, człowiek, rozwój” oraz „Międzynarodowa współpraca gospodarcza”.
- Te kilkanaście miesięcy odcisnęło ogromne piętno na całym procesie gospodarczym, nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Myślę, że dominującym tematem dyskusji będzie to, jak funkcjonować po pandemii i jak przygotować się do działania w wypadku pojawienia się w przyszłości kolejnych tego typu zagrożeń na świecie – powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. Jak dodał, w tej sytuacji z ogromnymi nadziejami będziemy czekali na możliwość spotkania się na żywo i dyskusji, zarówno panelowych, jak i kuluarowych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Ważnym elementem będzie rozmowa o tym, jak zabezpieczyć gospodarkę światową, żeby poszczególne branże mogły funkcjonować przy zagrożeniach, jakie przyniosła pandemia. Przede wszystkim chodzi o przerwy, jakie spowodowała w łańcuchach dostaw, doprowadzając do konieczności zatrzymywania pracy fabryk, ze względu na brak komponentów.

Szanse w łańcuchach dostaw

Na pewno można wysnuwać wnioski dotyczące łańcuchów dostaw. Jak poszczególne branże gospodarcze mogą pracować przy tego typu zagrożeniach. - Na pewno ważna będzie dyskusja na temat Zielonego ładu i neutralności klimatycznej, ale także Polskiego Ładu i jego założeń przyjętych przez Radę Ministrów – powiedział Jarosław Wieczorek i przypomniał, że Polski Ład zakłada daleko idące zmiany podatkowe, nowe rozwiązania w zakresie inwestycji, ochrony zdrowia czy zarządzania ryzykiem w kryzysowych sytuacjach, a także nowe rozwiązania dla samorządów.

Czytaj także: Koniec aut spalinowych to szansa. Polska branża automotive musi ją wykorzystać

- Dyskusja będzie bardzo interesująca, bo mamy już te doświadczenia kilkunastu miesięcy pandemii i wiele wniosków zostało wyciągniętych. Teraz wszystko zależy od tego, na ile będziemy w stanie dobrze wyciągnięte wnioski zaimplementować w gospodarce i biznesie – powiedział Jarosław Wieczorek.

Z punktu widzenia województwa śląskiego jako regionu, który w najbliższych dwóch, trzech dekadach czekają fundamentalne zmiany w gospodarce, ta sytuacja staje się dodatkową szansą. - Dzięki ponad 200 mld złotych przekazanym w ramach tarcz antykryzysowych udało się utrzymać niemal wszystkie miejsca pracy. Dzięki temu przedsiębiorstwa były gotowe na poprawę sytuacji i dziś mocno na tym korzystamy. W drugim kwartale tego roku uzyskaliśmy ponad 11 proc. wzrostu PKB, co daje nam już odbicie i sięgnięcie pułapu sprzed pandemii. Dziś, kiedy większość Europy jeszcze nadgania to, co zostało utracone przez pandemię, my jesteśmy na realnej fazie wzrostowej – powiedział Jarosław Wieczorek.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wojewoda o EEC 2021: potrzebujemy dyskusji o gospodarce

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!