Zielony Ład: Do przerwy przegrywamy 3:0

Wedle „Hipotezy Gai”, ogłoszonej pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku przez brytyjskiego biologa Jamesa Lovelock’a, Ziemia – jako wielki, planetarny organizm – potrafi tak reagować na zmiany zachodzące w jej biosferze, że życie wciąż może i będzie się rozwijać. Ono, jako takie, przetrwa, więc nawet najgłupsze pomysły homo sapiens. Ale czy przetrwa je sam człowiek?  To jedno z najważniejszych, a może i najważniejsze pytanie współczesności.

 • Co o Zielonym Ładzie mówi się w kuluarach Parlamentu Europejskiego? Że koszty transformacji, jakiekolwiek by były, i tak będą niższe niż koszty jej zaniechania.
 • Nawet więc jeśli CBAM wyrówna szanse naszych producentów na unijnym rynku, to może obniżyć ich konkurencyjność na rynkach pozaunijnych. Problem dostrzega sama Komisja Europejska; sprawa jest trudna i rozwojowa  - wskazuje nasz rozmówca, doradca w Parlamencie Europejskim Ryszard Pawlik, specjalizujący się w polityce energetycznej, klimatycznej i przemysłowej.
 • Nie będzie w Polsce „zielonego" wodoru bez liberalizacji reguły 10H blokującej rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i uporządkowania kwestii wydawania zezwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna raportuje: naturalne procesy eliminują w globalnej skali w ciągu roku do 11 mld ton dwutlenku węgla; tymczasem światowa gospodarka co roku emituje 31,5 mld ton CO2. Czy ta historia w ogóle może skończyć się happy endem?

Ryszard Pawlik: – Może. Zacytuję tu to, co powiedział Jerzy Dudek po pamiętnym finale Ligi Mistrzów: „Gdy przegrywasz do przerwy 3:0, nie możesz wierzyć w cuda, musisz wierzyć w siebie”. Jego słowa idealnie pasują do wyzwań związanych ze zmianami klimatu.

A ową wiarę w siebie rozumiem przede wszystkim jako silną chęć dokonania zmiany i podejmowania konkretnych działań. Bo czekanie na cud nie byłoby ani mądre, ani uczciwe, ani odpowiedzialne.

No to o tej gotowości do dokonania zmiany... Według Agencji Rozwoju Przemysłu, aż 41 proc. Polaków uważa, iż przejście na źródła odnawialne powinno odbyć się jak najszybciej i – uwaga! -  godzi się na wysokie koszty transformacji energetycznej. Tylko czy aby na pewno, odpowiadając na pytania ankieterów, oni wszyscy wiedzieli, ile za nią naprawdę zapłacimy… No i za co zapłacimy? Za transformację? Za bezpieczeństwo? Za politykę „jakoś to będzie”?

 – Po pierwsze: gdy mówimy o Europejskim Zielonym Ładzie, to przede wszystkim w kontekście redukcji emisji CO2. Ale nie zapominajmy, że jego wprowadzenie wiąże się z dążeniem do osiągania także innych celów. Umożliwi zlikwidowanie smogu, pozwoli w sposób przemyślany i społecznie sprawiedliwy odejść od węgla, jest szansą na rozwinięcie polskich, zielonych, innowacyjnych firm, marek i technologii.

Po drugie: w Polsce za bardzo wiążemy transformację energetyczną jedynie z zagrożeniami i kosztami. One oczywiście są. Ale z drugiej strony mamy do czynienia z procesem, który - umiejętnie zaplanowany i poprowadzony - może nam przynieść wiele przewag.

I po trzecie: gdyby nie było Zielonego Ładu, ani czas, ani kalkulator wydatków też nie zatrzymałby się w magiczny sposób. Nadal "sypałyby się" bloki węglowe, wyczerpywałyby się pokłady węgla.

Musielibyśmy go coraz więcej importować, znaleźć pieniądze na inwestycje w energetyce. Możliwa alternatywa nie jest więc ani jaśniejsza, ani tańsza.

Niemniej analitycy obliczają, że realizacja założeń Zielonego Ładu wymagać będzie uruchomienia w tym dziesięcioleciu zrównoważonych inwestycji o wartości co najmniej 1 biliona euro. Co na ten temat mówi się w kuluarach Parlamentu Europejskiego?

– Że koszty transformacji, jakiekolwiek by były, i tak będą niższe niż koszty jej zaniechania.

Końcowy wynik tego „ekorachunku” niekoniecznie musi jednak wyjść ze znakiem „plus”. W Polsce samochód elektryczny zostawia większy ślad węglowy niż ten o napędzie spalinowym, bo węgiel wciąż ma siedemdziesięcioprocentowy udział w naszym miksie energetycznym.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Zielony Ład: Do przerwy przegrywamy 3:0

 • Polaku! Nie daj dłużej robić z siebie durnia! 2022-01-25 13:12:48
  Paru głupków i złodziei za Twoje pieniądze Polaku, realizuje swoje idee fixe, najbardziej głupie i niedorzeczne inwestycje i zarabia na Twojej krwawicy, ale Tobie wcale nie żyje się lepiej i taniej! Jednak nie to jest najgorsze! Najgorsze jest, że Ty ciągle na nich głosujesz i za każdym razem masz nadzieję, że może tym razem nażrą się do syta i trochę zostawią Tobie! To kardynalny błąd!!! Oni nigdy nie nażrą się do syta, a Tobie stworzą doskonałą (ale wyłącznie dla nich oczywiście) alternatywę wyborczą, zgodnie z którą nie jest ważne, kto wybory wygra ważne, że będą one wygrane!!! I jak do tej pory, wygrywają za każdym razem! Jak długo jeszcze?
 • Głupich nie sieją. 2022-01-25 13:02:53
  Do: „Lama 2022-01-25 12:15:29” i „Lama 2022-01-25 12:22:15”: Po pierwsze primo: niemieckie ”badania” potwierdzały również, że rozmiary i kształt naszych czaszek nie kwalifikują nas do rasy zasługującej na życie!!! Po drugie primo: Niemcy przegrały dwie wojny, a mimo to są leaderem tylko dlatego, że mają idiotów za sąsiadów!!! Do twojej prośby „Tylko nie piszcie o masonerii pliz” możesz śmiało dodać „nie piszcie też prawdy, bo prawda zabija wszelkie lewackie brednie!!!
 • Dżon 2022-01-25 12:11:46
  Witam Czy ktoś wie jaka jest produkcja/tlenu a w zasadzie jaka jest konsumpcja CO2 za pośrednictwem 1 Ha lasu iglastego np świerk lub jodła. Chciał bym się dowiedzieć i poznać źródłowe dane na ten temat. Prawdopodobnie znajdzie się na forum ktoś kto się takimi rzeczami interesuje. Z góry dziękuje za informacje.
  • Dżon 2022-01-25 12:26:44
   Znalazłem dwie rozbieżne informacje: Pierwsza to rocznie około 10Ton netto (43T pobiera a 33T oddaje z powrotem, więc 10T całkowicie pochłania) żródło - strona TVP INFO. DRUGA informacja to 140-250Ton - żródło Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. I kto ma rację???
 • Jarek 2022-01-25 10:06:39
  "Nie ma złego co by na dobre nie wyszło". Niemcy mają rację i przyszłością energetyki będzie... Niestabilne OZE w połączeniu z Magazynami Energii i Wodór (sprężony H2, amoniak, powerpaste...) By to osiągnąć potrzebują kilkunastu lat spokojnego rozwoju, aby ceny tych technologii spokojnie spadały. Każde zakłócenie łańcucha dostaw, brak równowagi w popycie i podaży winduje ceny np. paneli w górę... Nie da się ekologicznej energetyki stworzyć zbyt szybko, bo to podraża koszty transformacji, potrzeba czasu na jej spokojny rozwój "żeby było tanio" . Niemcy np. potrzebują jeszcze 2x więcej wiatraków i 3x więcej paneli fotowoltaicznych aby zrealizować swoje cele energetyczne. 1/4 energii musi być wtedy magazynowana krótkoterminowo (np. Magazyny bateryjne lit. jon.) następne 1/4 musi być magazynowane długoterminowo np. w H2)... Gaz będzie wtedy uzupełnieniem w "awaryjnych przypadkach" w myśl zasady: "czym mniej to lepiej i taniej". Polska stawia też na atom, który jest dobry ale strasznie drogi i trudniejszy do szybkiej tealizacjj. Czy wierzyć Niemcom? Moim zdaniem tak, bo gospodarczo potrafią rywalizować nawet z Chinami... (co nie można powiedzieć o USA). Nie mając bogactw naturalnych Niemcy posiadają nadwyżkę handlową większą niż wynosi budżet Polski. W Polsce wydobycie węgla kamiennego byłoby całkowicie nieopłacalne gdyby kopalnie musiały płacić za swoich emerytów i za szkody górnicze np. uszkodzone drogi i tory kolejowe na Śląsku. Np. droga 934 między Mysłowicami a Bieruniem, która jest zniszczona przez osiadanie gruntu- szkody górnicze, będzie naprawiana za kilkaset mln PLN... Do górniczych emerytur dokładamy rocznie ponad 10 MLD PLN. Są to jakby ukryte dotacje do Górnictwa, bo za to powinny płacić kopalnie, a nie budżet-podatnicy. Tak na marginesie: ponad 300 mln PLN z budżetu płacimy, aby odwodnić kopalniom... "nieczynne wyrobiska górnicze".
  • Czesław 2022-01-25 10:15:25
   Następny kłamca. Wodoru nie da się ekonomicznie sprężać jak gaz ziemny, ze względu na jego właściwości fizyczne. Informacja ta jest WSZĘDZIE dostępna, tylko nie wiedzą o tym frontmeni banków. Tak samo nie da się go PRZESYŁAĆ istniejącymi gazociągami. Kłamstwa są powielane notorycznie, jak za Goebbelsa.
   • Lama 2022-01-25 12:15:29
    Wodór można przesyłać istniejącymi rurociągami gazowymi w objętości do 18%. Taka domieszka wodoru do gazu ziemnego nie wpływa niekorzystnie na urządznia i instalacje gazowe. Potwierdzają to badania niemieckie.
  • seth 2022-01-25 12:04:47
   Ale wiesz że kopalnie nie płacą za siebie bo węgiel jest tani, a jest tani bo ceny prądu dla odbiorców indywidualnych są regulowane.
 • Piotr 2022-01-25 08:42:49
  Radosne brednie tzw. "uzytecznego idioty" w tym wypadku dla producentow turbin wiatrowych.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!