Zmiany klimatyczne w miastach. Pomogą pieniądze z PPP

Zmiany klimatyczne w miastach. Pomogą pieniądze z PPP
Największym wyzwaniem miast jest ograniczenie energochłonności fot. Pixabay

- Partnerstwa publiczno-prywatnego nikt nie lubi, ale są to projekty, od których nie uciekniemy. Będzie stopniowo mniej pieniędzy unijnych, a samorządy potrzebują pieniędzy na walkę ze zmianami klimatycznymi - powiedział Wojciech Hann, prezes Banku Ochrony Środowiska.

Wiele samorządów może się już pochwalić szeregiem inwestycji mających na celu zatrzymanie zmian klimatycznych. Miasta inwestują nie tylko w niskoemisyjny czy szynowy transport albo zazielenianie kolejnych terenów. To wszystko jednak kosztuje. Skąd samorządy powinny pozyskiwać na to środki?

- Poprzez rozwój projektów PPP. One są trudne, nikt ich nie lubi, ale są przyszłością, od której nie da się odejść. Środków unijnych będzie stopniowo ubywało i trzeba będzie łączyć środki samorządowe z prywatnymi - mówi Wojciech Hann, prezes Banku Ochrony Środowiska.

Jak dodaje, sporej szansy dla samorządów należy upatrywać w programie inwestycji strategicznych, w którym na inwestycje będą przyznawane promesy.

- Strumienie finansowania bezzwrotnego - jak w przypadku programu Czyste Powietrze - będą coraz mniejsze. Powstał jednak program Mój Elektryk, czyli program, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom miast. To jest program dla firm leasingowych, które będą finansowały m.in. floty samochodów. Przyszłością jest flota elektrycznych taksówek w dużym mieście - zapowiada Wojciech Hann.

Specjaliści zauważają, że nie każde miasto będzie musiało walczyć ze zmianami klimatu w ten sam sposób. Oznacza to, że muszą skądś czerpać inspirację do działań.

- Przy ONZ powstała specjalna platforma, które skupia około 9 tys. miast z całego świata. Do platformy już należą 74 polskie miasta a wkrótce będzie ich 100. Dzięki takiej wymianie myśli czasem okazuje się, że czasem chcemy rozwiązać problem, który ktoś już dawno rozwiązał. Przykład to fenomen tokijskiego metra, które cechuje bardzo niskie zanieczyszczenie hałasem. Są też jednak i złe przykłady, których należy unikać, tak jak Berlin i jego korki - mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland.

Jak dodaje, największym wyzwaniem miast jest walka z energochłonnością.

- Musimy te miasta nasycić takimi technologiami, które pozwolą na odejście od pułapki paliw kopalnych. W miastach jest to zrobić najłatwiej, bo to tam są ludzie, są pieniądze i najłatwiej znaleźć technologię - mówi Kamil Wyszkowski.

Artykuł powstał podczas debaty "Miasto dla klimatu. Idea zielonego miasta", która odbyła się podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zmiany klimatyczne w miastach. Pomogą pieniądze z PPP

  • Realia 2021-10-23 08:56:59
    Na razie świetnie idzie betonowanie wszystkiego co się da.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.186.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!