Zwycięstwo, odbudowa, Unia. Ważny głos o Ukrainie i o Europie

Zwycięstwo, odbudowa, Unia. Ważny głos o Ukrainie i o Europie
Uczestnicy dyskusji inaugurującej Europejski Kongres Gospodarczy Fot. PTWP

Debatą o pomocy i długofalowym planie dla Ukrainy, jej znaczeniu dla przyszłości Europy, o bezpieczeństwie energetycznym i perspektywach europejskiej współpracy zainaugurowano XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Dyskusja z udziałem ukraińskich, polskich i europejskich polityków wyznaczyła tematyczne ramy kolejnych dwóch dni Kongresu.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Kadri Simson, komisarz Unii Europejskiej ds. energii, przedstawiła główne założenia europejskiej polityki bezpieczeństwa energetycznego oraz aktualne i planowane działania na rzecz uniezależnienia się od importu paliw z Rosji.
  • - Wiem, że dla niektórych krajów takie szybkie odcięcie się od tych zależności może być trudne - zauważyła Olha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy prezentując priorytety ukraińskiej polityki. - Jestem jednak przekonana, że w dłuższej perspektywie wszyscy będziemy zwycięzcami.
  • Ta wojna pokazała kim jesteśmy, z kim i jak bardzo potrzebujemy partnerstwa. Ta wojna toczy się przeciwko modelowi cywilizacyjnemu Zachodu; tylko razem się obronimy - apelował Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej, w trakcie debaty inaugurującej XIV Europejski Kongres Gospodarczy.

Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczął obrady z nową misją – tematy gospodarcze i społeczne zostały zmodyfikowane o kluczową problematykę związaną ze skutkami wojny, wsparciem Ukrainy, jej drogą do Europy, bezpieczeństwem UE i przyszłością unijnych strategii w nowej sytuacji geopolitycznej.

- „Wojna w Europie. Plan dla Ukrainy” - to przejmujący, jeszcze niedawno nie do wyobrażenia, a dziś jak najbardziej adekwatny tytuł naszej dyskusji - zauważył Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EEC - moderator politycznej debaty, która otworzyła trzydniowy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach.

Ukraina w drodze do Europy: zwyciężymy razem

- Ukraina walczy o wartości europejskie i demokratyczne, a nasi obywatele oddają za nie życie – podkreślała w poruszającym, a jednocześnie bardzo merytorycznym wystąpieniu Olha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, która wzięła zdalny udział w dyskusji; przebywa bowiem z misją w Brukseli, gdzie przekonuje europejskich polityków o konieczności szybkiego uniezależnienia się krajów UE od importu paliw kopalnych z Rosji.

– Wiem, że dla niektórych krajów takie szybkie odcięcie się od tych zależności może być trudne - zauważyła Stefaniszyna. - Jestem jednak przekonana, że w dłuższej perspektywie wszyscy będziemy zwycięzcami. Nie wierzę, by Zachód chciał pieniędzmi za rosyjski gaz i ropę finansować paradę zwycięstwa, jaką Putin planuje na 9 maja.

Najważniejszym z ukraińskich priorytetów pozostaje zwycięstwo, ale jak zapewniła ukraińska wicepremier, politycy myślą już o odbudowie i drodze do członkostwa w Unii Europejskiej.
- Chcemy jak najszybciej wrócić na łono europejskiej demokracji, a od wybuchu wojny (de facto od roku 2014) sporo już na tej drodze zrobiliśmy – zaznaczyła Stefaniszyna. - Europa widzi teraz wyraźniej naszą odwagę i determinację.

Szymański: to test europejskiej jedności

- Ta wojna to test dla woli politycznej i naszych instytucji - zaznaczył Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. - Ta wojna pokazała kim jesteśmy, z kim i jak bardzo potrzebujemy partnerstwa. Ta wojna toczy się przeciwko modelowi cywilizacyjnemu Zachodu, tylko razem się obronimy.

- Musimy trzymać się razem i nie dać się poróżnić Rosji - zgodził się Mikuláš Dzurinda, były dwukrotny premier i minister spraw zagranicznych Słowacji. - zbyt długo Europa była skupiona zasobie. Teraz powinniśmy zrozumieć, że Rosja nie jest partnerem, lecz zagrożeniem i tak należy ją traktować.

Do większego skoordynowanego wysiłku i wspólnych działań, aby Rosja zapłaciła wysoką cenę za swoją politykę namawiała wicepremier Stefaniszyna, a do jej apelu odniósł się Greg Hands, brytyjski minister stanu odpowiedzialny za biznes, energię i przemysł podkreślając brytyjska gotować do eskalacji sankcji.

Sankcje, konsekwencja, bezpieczeństwo

– Brexit niewiele zmienił w naszej polityce wobec Europy wschodniej – określił Hands. – Robimy dużo i szybko. Realistycznie ocenialiśmy Rosję, a broń dostarczona Ukrainie zmienia sytuację obrońców. Sankcji nie wolno rozluźnić aż do wycofania wojsk rosyjskich. Rosję należy odciąć od wpływów z gazu (w brytyjskim miksie jest go tylko 4 procent). W jego całkowitym wyeliminowaniu będziemy współpracować z krajami Europy Centralnej.

Zdaniem Dzurindy europejska potrzebuje dwóch ważnych decyzji: o stworzeniu mechanizmu odstraszania, własnych europejskich sił zbrojnych w ramach NATO oraz szybkiego zerwania z importem paliw z Rosji. - Jest mało czasu, ale to może się udać – przekonywał były premier Słowacji.

Do potrzebnych zmian geopolitycznych, a także związanych z nową architekturą europejskiego bezpieczeństwa (m.in. energetycznego) nawiązał w swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki. - Nie możemy dopuścić do powrotu do tego, co było. Budujemy, współkształtujemy nowy porządek geopolityczny - apelował. - Putin zaatakował Ukrainę, ale także bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe Europy, destabilizując przez agresją rynek nośników energii w Europie.

Jak uniezależnić się od rosyjskich surowców energetycznych? Czy postępująca emancypacja Europy od dominującego dostawcy nośników energii może być impulsem przyspieszającym realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu? W kręgu tych kwestii ulokowała swoją wypowiedz Kadri Simson, komisarz Unii Europejskiej ds. energii. Przedstawiła główne założenia europejskiej polityki bezpieczeństwa energetycznego oraz aktualne i planowane działania na rzecz uniezależnienia się od importu paliw z Rosji.

Kierunek - energetyczna niezależność

Stojąc ramię w ramię z Ukrainą, która należy do europejskiej rodziny, musimy szybciej działać w kierunku uniezależniania się od importu paliw z Rosji, wyrugowaniach z europejskiego miksu energii – zadeklarowała Simson.

Zwróciła uwagę na już podjęte działania infrastrukturalne dla rozwinięcia możliwości importu LNG (gazu skroplonego), a także toczące się rozmowy z jego eksporterami - Katarem, Norwegią, Azerbejdżanem. Podkreśliła także konieczność dalszych inwestycji w źródła odnawialne oraz gospodarkę wodorową.

Unia Europejska, jak podkreśliła Simson, aktywnie koordynuje wspólnotowe przygotowania do przyszłego sezonu grzewczego. Chodzi przede wszystkim o wypełnienie magazynów gazu i związane z tym nowe obowiązki operatorów systemów.

– Nasz cel to aby wszystkie 27 państwa miało dostęp do odpowiednich zasobów gazu – podkreśliła komisarz. – Co tydzień na bieżąco oceniamy postępy w realizacji scenariusza odcinania się od rosyjskich paliwa to, jak możemy się w tym procesie wspierać.

Do końca maja ma zostać przestawiony plan REpower EU – strategia uniezależniania się Europy od rosyjskich surowców energetycznych. Europa myśli już jedno także o Ukrainie jako przyszłym partnerze w gospodarce i energetyce. Szybkie zmiany będą przeprowadzane w ramach realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.

– Sieć energetyczna jest już zsynchronizowana z UE, przepływy energii są możliwe - zaznaczyła Simson. - Ale Ukraina ma ogromny potencjał w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, których rozwój jest dla Europy priorytetem. To szansa na odbudowę Ukrainy, choć w tej chwili kluczowe jest wsparcie dla ukraińskiego rolnictwa.

Do „zielonego Planu Marshalla” dla Ukrainy odniósł się Konrad Szymański. Europejskie myślenie o energii to, zdaniem Szymańskiego, kwestia bezpieczeństwa, a wszelka zależność od jakiegokolwiek dostawcy, wszelkie niedostatki dywersyfikacji ograniczają potencjalne pole manewru.

- Owszem, nowe otwarcie w OZE zmniejsza zależność od importu, ale złudzeniem jest, że paliwa z Rosji da się w całości zastąpić źródłami odnawialnymi. Potrzebujemy własnych paliw kopalnych lub ich importu z innych niż rosyjski kierunków, a także nowego partnerstwa w tej dziedzinie – ocenił polski minister.

 

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwycięstwo, odbudowa, Unia. Ważny głos o Ukrainie i o Europie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.238.189.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!