Eksport amerykańskiego gazu ziemnego tworzy miejsca pracy w USA i poszerza dostęp do bezpiecznych, zdywersyfikowanych źródeł energii dla naszych sojuszników - napisała w czwartek w oświadczeniu ambasada amerykańska w Warszawie.
Ambasada odniosła się do podpisanych we wtorek w Waszyngtonie porozumień PGNiG z amerykańskimi firmami Venture Global LNG oraz Port Arthur LNG dotyczących eksportu amerykańskiego gazu skroplonego do Polski w okresie kolejnych 20 lat.
"Naszym zdaniem umowy te stanowią ważny krok na drodze do zwiększenia eksportu energii ze Stanów Zjednoczonych do Polski i Europy, co jest kluczowym elementem gospodarczego i strategicznego sukcesu w naszych dwustronnych relacjach" - czytamy.
"Stanom Zjednoczonym zależy na zabezpieczeniu alternatywnych źródeł energii dla Europy - aby Polska i jej sąsiedzi nigdy już nie byli zakładnikami jednego dostawcy energii. Jesteśmy pełni uznania dla Polski za modelowe działania służące poszerzaniu źródeł energii i liczymy na dalszą współpracę w celu wspierania bezpieczeństwa energetycznego Polski" - napisano w oświadczeniu ambasady USA w Warszawie.
We wtorek PGNiG poinformowało o podpisaniu porozumienia z dwoma producentami gazu skroplonego w Stanach Zjednoczonych: Port Arthur LNG i Venture Global LNG. Firmy te mają uruchomić terminale eksportowe w latach 2022-23. Polska spółka sprowadzi od nowych partnerów po 2 mln ton gazu rocznie, czyli po regazyfikacji - 5,5 mld m sześć. To ok. jedna trzecia polskiego zapotrzebowania na ten surowiec.
- Od 2022 roku, daty absolutnie przełomowej dla gazownictwa krajowego, możemy z odwagą patrzeć w przyszłość - mówił prezes PGNiG.