Branża gazowa wspólnie tworzy silny rynek

Branża gazowa wspólnie tworzy silny rynek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kierunki rozwoju polskiego rynku gazu ziemnego były głównym tematem VI Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego w Łodzi. Wydarzenie było też okazją do uczczenia 15-lecia działalności Izby Gospodarczej Gazownictwa, organizatora kongresu. Podczas uroczystej gali Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Prezes Zarządu PGNiG SA Piotr Woźniak.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
"Polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Warto przy tym pamiętać, że gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnianym, co zachęca do intensywniejszego jego wykorzystywania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Kluczowym czynnikiem jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu i uniezależnienie się od dostaw z jednego kierunku (...) Zakres dywersyfikacji powiększy się wraz z realizacją kolejnej strategicznej inwestycji gazowej - Baltic Pipe. Ważnymi elementami są przedsięwzięcia pomnażające możliwości magazynowania importowanego gazu oraz rozbudowa sieci przesyłowych, w tym interkonektorów, które pozwolą na elastyczne przesyłanie gazu w różnych kierunkach, również na osi północ-południe w ramach współpracy regionalnej państw Trójmorza" - napisał w liście skierowanym do uczestników kongresu Prezydent RP Andrzej Duda.

"Mam świadomość, że w ogólnym bilansie energetycznym Polski znaczenie gazu ziemnego stale wzrasta. Szacunki wskazują, że w nie tak już odległym 2030 roku będziemy potrzebować około 20 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa (...) Jako Prezydent Rzeczypospolitej z wielką uwagą i uznaniem odbieram wysiłki władz państwowych i sektora gazowniczego na rzecz umacniania niezależności energetycznej, a także zwiększania udziału paliw niskoemisyjnych w miksie energetycznym" - podkreślił prezydent.

Podczas wydarzenia prezes zarządu PGNiG SA Piotr Woźniak został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Odznaczenie nadane przez Prezydenta RP przekazał mu Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dera. "To dla mnie duży zaszczyt i zwieńczenie dotychczasowej działalności, ale jednocześnie zobowiązanie do dalszej pracy" - powiedział Piotr Woźniak.

Głównym tematem VI Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego w Łodzi były kierunki rozwoju polskiego rynku gazu ziemnego.

Kwestię znaczenia innowacji dla funkcjonowania i rozwoju branży gazowniczej poruszył Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. Zauważył, że poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań jest niezbędne dla rynku. "Innowacje budują w sposób skuteczny i optymalny potencjał całej branży" - powiedział. Do sztandarowych projektów, które aktywizują zarówno małe jak i średnie przedsiębiorstwa oraz wyższe uczelnie techniczne zaliczył program INGA - Innowacyjne Gazownictwo realizowany przez PGNiG SA wspólnie z GAZ-SYSTEM SA i NCBiR. "Rok 2017 był jednym z najlepszych w historii PGNiG zarówno pod kątem realizowanych nowych projektów, które optymalizują poszczególne segmenty funkcjonowania Grupy Kapitałowej, jak i zrealizowanych przychodów. Jesteśmy też bardzo zadowoleni z realizowanych projektów badawczo-rozwojowych. To wszystko pozwala z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość" - podsumował.

Z kolei strategię Polskiej Spółki Gazownictwa na najbliższe lata przedstawiła Wioletta Czemiel-Grzybowska, Członek Zarządu PSG. W swojej wypowiedzi podkreśliła, że do 2022 roku PSG zakłada zwiększenie wolumenu dystrybuowanego gazu o niemal 2,5 mld m3, do poziomu 12,3 mld m3 gazu rocznie. Za jedno z najważniejszych zadań PSG uznaje doprowadzenie gazu do nowych obszarów, które będzie realizowane m.in. poprzez tzw. gazyfikację wyspową. Wioletta Czemiel-Grzybowska zadeklarowała, iż w ciągu najbliższych kilku lat PSG chce wybudować w Polsce kilkadziesiąt stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG. Spółka jest również otwarta na współpracę z biogazowniami i przyłączanie ich do sieci dystrybucyjnej.

O warunkach koniecznych do dalszego rozwoju rynku gazu mówił również Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-System. "O prawdziwym rynku będziemy mogli mówić wtedy, kiedy jako operator infrastruktury stworzymy możliwość dostarczania gazu z różnych źródeł, kierunków i od różnych dostawców. A docelowo stworzymy platformę obrotu mocami przesyłowymi tego gazu. To jest nasza naczelna misja, do której przygotowujemy się i którą realizujemy" - zaznaczył. Zwrócił również uwagę na fakt, że 2017 r. był rekordowym dla Gaz-System. "Naszą siecią przesłaliśmy 19,7 mld m3 gazu" - dodał. Jego zdaniem rozwojowi rynku będą sprzyjały prace prowadzone w ramach rozbudowy terminalu LNG oraz budowa gazociągu Baltic Pipe. Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku są projekty zwiększenia mocy terminalu poprzez budowę nowych regazyfikatorów SCV, drugiego nabrzeża, trzeciego zbiornika LNG, a także budowę instalacji przeładunkowej LNG na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

Krzysztof Hnatio, Prezes Gas Storage Poland sp. z o.o., poruszył temat roli magazynów gazu w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego państwa polskiego. "Wraz z rozwojem rynku i wzrostem zużycia gazu pojemność magazynów będzie sukcesywnie wzrastała, pozwalając m.in. skutecznie optymalizować zakupy gazu poprzez wykorzystanie dyferencjału cen pomiędzy sezonem letnim a zimowym" - tłumaczył. Intensyfikacja działań antysmogowych - jak zauważył - wymusi w najbliższym czasie odejście ok. 20 % gospodarstw domowych od opalania węglem na rzecz gazu ziemnego. Jego zdaniem wzrost popytu na gaz wśród odbiorców ze znaczącą roczną nierównomiernością poboru spowoduje konieczność rozbudowy pojemności magazynowych o ok. 3,5 %.

Jak podkreślił Paweł Pikus, zastępca dyrektora Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Energii, rząd przywiązuje dużą wagę do tego, by prowadzone w Ministerstwie Energii prace nad regulacjami były jak najbardziej efektywne i służyły rozwojowi polskiego rynku gazu. "O stałym rozwoju rynku świadczy rosnąca konkurencja na rynku detalicznym. Pomimo wprowadzenia ustawy o zapasach liczba koncesji stale rośnie, a więc nie jest ona aż takim problemem, jakim się na początku wydawała" - stwierdził.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża gazowa wspólnie tworzy silny rynek

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!