PARTNERZY PORTALU

Co składa się na rachunek za gaz? O jego wysokości nie decyduje zużycie paliwa

Co składa się na rachunek za gaz? O jego wysokości nie decyduje zużycie paliwa
Dodatkowe opłaty mogą nas kosztować więcej aniżeli faktycznie zużyty gaz pixabay.com

Faktyczne zużycie gazu to tylko jeden ze składników mających wpływ na wysokość naszych rachunków za to paliwo. Na niektóre z opłat nie mamy żadnego wpływu, a może się okazać, że to właśnie one, a nie to, ile zużyliśmy gazu, decyduje np. o wzroście kwoty na fakturze.

Tej jesieni o podwyżkach cen gazu mówią wszyscy – przedstawiciele biznesu, samorządów i zwykli obywatele. Wspominają też o nich członkowie rządu, którzy pod koniec października przedstawili projekt nowelizacji Prawa Energetycznego, pozwalającej na rozłożenie w czasie podwyżek dla gospodarstw domowych (przygotowany ma zostać także system rekompensat dla gmin). Chcąc nie chcąc wszyscy więcej uwagi poświęcają swoim rachunkom za to paliwo. Przyjrzyjmy się im więc i wyjaśnijmy sobie, co na nich można znaleźć.

Na ostateczną kwotę, którą musimy – jako odbiorca – zapłacić, składają się cztery elementy. Zanim jednak je zaczniemy analizować, warto zwrócić uwagę na grupę taryfową, do której zostaliśmy zaklasyfikowani. To o tyle istotne, że – jak wyjaśnia PGNiG – „odbiorcy za dostarczone paliwo gazowe i świadczone usługi dystrybucji rozliczani są według cen i stawek opłat właściwych dla grup taryfowych, do których są zakwalifikowani”. Innymi słowy, w różnych grupach taryfowych obowiązują różne stawki za gaz i jego dystrybucję (to, w jakiej grupie taryfowej się znajdujemy, ma też przełożenie na liczbę dokonywanych rocznie odczytów).

Odbiorców kwalifikuje się do grup taryfowych stosownie do miejsca odbioru gazu (według operatora, z którego sieci następuje pobór), rodzaju pobieranego paliwa oraz jego pobieranej w skali roku ilości. Na podstawie stwierdzonego zużycia gazu odbiorca jest corocznie kwalifikowany do grupy taryfowej (co oznacza, że w zależności od zużycia gazu można zmienić grupę taryfową).

Wiedząc już w jakiej grupie taryfowej jesteśmy, można przyjrzeć się wspomnianym czterem składowym finalnej opłaty.

Pierwszy element to oczywiście sama opłata za kWh zużytego paliwa (w przypadku miesięcznej faktury to prognoza zużycia, która finalnie zostaje raz w roku skonfrontowana z rzeczywistym zużyciem przy okazji faktury rozliczeniowej).

Kolejne trzy składniki to: opłata abonamentowa, opłata dystrybucyjna stała i opłata dystrybucyjna zmienna (ta ostatnia zależy od ilości zużytego gazu).

W przypadku odbiorców zużywających niewielkie ilości gazu może się okazać, że owe trzy opłaty będą ich kosztować więcej aniżeli samo zużyte paliwo.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Co składa się na rachunek za gaz? O jego wysokości nie decyduje zużycie paliwa

 • Weteran solidarujh 2021-11-22 14:16:35
  Czyli czyste w białych rękawiczkach złodziejstwo. Kupuje kufajke i nowa pierzyne imam Was Solidaruchy w D......e .
  • Yogi 2021-11-22 20:55:49
   Kufajka w sam raz dla ciebie komunisto!
 • Ferdek 2021-11-19 15:10:11
  Brawo
 • Gazownik 2021-11-19 03:34:05
  Opłata dystrybucyjna zmienna to tak naprawdę drugi składnik całkowitego kosztu zużycia metra sześciennego gazu. Dodana do ceny jednostkowej gazu i po takim zsumowaniu pomnożona x współczynnik konwersji i razy 1,23 (VAT) da faktyczną cenę 1 m3 gazu brutto. Opłata dystrybucyjna stała i abonament to opłaty stałe miesięczne i nie zależą od zużycia gazu w danym miesiącu czy dwóch miesiącach ale od corocznego zakwalifikowania do określonej taryfy, mają one jednak wpływ na wysokość rachunku szczególnie przy niskim zużyciu gazu, gdyż przewyższają należność za sam zużyty w małych ilościach gaz

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!