Czarny scenariusz gazowy dla Polski

Czarny scenariusz gazowy dla Polski
Po polskiej stronie prace ida normalnie. Fot. mat. pras.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Dariusz Malinowski
  Dariusz Malinowski
 • Dodano: 07-06-2021 06:02

Na razie sami Duńczycy nie wiedzą, jak na terminowe oddanie do użytku Baltic Pipe wpłynie decyzja cofnięcia pozwolenia środowiskowego na budowę rurociągu. W najgorszym przypadku nasz kraj będzie zmuszony w 2023 roku posiłkować się gazem z Rosji.

Po 2022 roku Polska miała być uniezależniona od dostaw rosyjskiego gazu. Aby to było możliwe, konieczne jest sfinalizowanie dwóch inwestycji. Pierwszą – z punktu widzenia odbioru gazu mniej kluczową - jest rozbudowa gazoportu, drugą - wybudowanie połączenia gazowego przez Danię do Norwegii.

Czytaj też: Dania cofnęła pozwolenie dla Baltic Pipe - projekt zostanie wstrzymany

W przypadku pierwszej z tych dwóch inwestycji rozbudowa obiektu zapewni dodatkowe ponad 2,5 mld m3 gazu dla naszego kraju. Dużo większe znaczenie ma Baltic Pipe – on umożliwi bowiem sprowadzenie do Polski nawet 10 mld m3 – to około połowy krajowego zapotrzebowania na surowiec.

Nie wiadomo jakie opóźnienie

Pierwszym pytaniem jest, na ile decyzja duńskich urzędników może opóźnić budowę gazociągu. Bardzo ciekawe w tym kontekście są słowa Marian Kaagh, wicedyrektorka spółki Energinet, która realizuje projekt na duńskim odcinku (za polski odpowiada Gaz-System).

- Gdy w 2019 roku otrzymywaliśmy od władz pozwolenie w sprawie Baltic Pipe, zaznaczono, że powinniśmy prowadzić dalsze prace nad szeregiem środków zapewniających dobre warunki życia niektórym gatunkom zwierząt. Od tego czasu kontynuujemy wysiłki w celu ich ochrony – powiedziała menedżer.

Z tego wynika, że Energinet dokonał wszelkich wymaganych prac mających na celu ochronę środowiska. Cofnięcie pozwolenia związane jest z kilkoma gatunkami gryzoni i nietoperzy.

To dobra informacja, bo może się okazać, że prowadzone przez duńskiego inwestora prace są wykonywane zgodnie z wymogami, a cofnięcie pozwolenia jest spowodowane względami formalnymi.

Po prostu spółka powinna była przedstawić swoje działania ochronne wobec środowiska przed wydaniem pozwolenia. W takim scenariuszu ewentualne opóźnienie prac może być stosunkowo niewielkie.

Gorzej, jeśli wszystkie prace trzeba będzie podjąć od nowa, wówczas realne jest wielomiesięczne opóźnienie budowy gazociągu.

Warto podkreślić, że prace nad polskim odcinkiem idą zgodnie z planem.

Zdani na rosyjski gaz?

Opóźnienie w ukończeniu gazociągu może mieć bardzo poważny wpływ na nasza politykę energetyczną. Obecny rząd wielokrotnie zakładał, że po 2022 roku nie będzie kupował surowca z Rosji. Takie podejście jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że Moskwa może wykorzystywać dostawy gazu jako broń polityczną, dodatkowo zdarzało się jej zawyżać ceny surowca.

Jednak teraz może się okazać, że aby gazu dla rodzimych odbiorców starczyło, będziemy musieli się posiłkować surowcem rosyjskim.

Zakładając zużycie gazu na poziomie 20 mld m3 rocznie, bez 10 mld m3 surowca z Baltic Pipe rodzi się podażowa dziura. Oczywiście nadal będzie działał gazport. Terminal LNG może obecnie pokryć około 25 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz, po rozbudowie (tyle, że jej finał to 2023 rok) 37,5 proc. Do tego dochodzi wydobycie z krajowych złóż zaspokajające 17,5-20 proc.

Resztę gazu musimy sprowadzić? Jak to zrobić?

Już działają gazowe interkonektory  na granicy z Niemcami. W ten sposób może zostać pokryte około 10 proc. krajowego zapotrzebowania.

Bardzo ważny w kontekście problemu z Baltic Pipe jest interkonektor ze Słowacją. W kierunku do Polski może on przesłać 5,7 mld m3 gazu rocznie  (niespełna 27,5 proc. naszego zapotrzebowania). Ze względu na to, że ma być ukończony zgodnie z planem, jeszcze w tym roku będzie on mógł pompować surowiec dla naszego kraju.

W przyszłym roku ma zakończyć się budowa tzw. GIPL – czyli gazociągu łączącego Polskę i Litwę. Jego przepustowość w naszym kierunku to niespełna 2 mld m3 (około 10 proc. zapotrzebowania).

Biorąc jeszcze pod uwagę możliwość tzw. wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim. Polska teoretycznie nie będzie musiała kupować gazu z Rosji. Problem w tym, że nie do końca odpowiada to realiom.

Wokoło morze rosyjskiego gazu

Rzecz w tym, że nawet jeśli będziemy sprowadzać interkonektorami surowiec z Niemiec i Słowacji, to najpewniej będzie to wciąż rosyjski gaz. Jego bowiem jest tam najwięcej, co ważne możliwe jest szybkie przez stronę podażową wygenerowanie dodatkowych dostaw.

Sprawa problemów Baltic Pipe została odnotowana przez rosyjskie media. Na razie brak jest jednak komentarzy w tej sprawie, zapewne ze względu na brak informacji, jakie faktyczne konsekwencje przyniesie decyzja duńskich urzędników.

O wiele więcej opinii i komentarzy pojawia się na forach pod informacjami w rosyjskich serwisach internetowych. Tam wręcz można przeczytać o „triumfie sprawiedliwości”, „karze za blokowanie Nord Streamu 2” i w końcu „upadku polskich planów rezygnacji z rosyjskiego gazu”.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (36)

Do artykułu: Czarny scenariusz gazowy dla Polski

 • Grażyna 2021-06-14 07:33:50
  To wstrzymanie budowy Baltic Pipe, w sytuacji wcześniejszego wydania decyzji jakoś dziwnie zbiega się z innymi atakami na polską energetykę, moim zdaniem jest to wewnątrz-unijna zmowa, aby zmusić nas do kupowania rosyjskiego gazu z Niemiec, to oni rządzą w Unii i oni mają głos decydujący, moim zdaniem także mogą wymusić odpowiednie podejście innych państw członkowskich - jak zwykle niemczury rządzą i wymuszają na Polsce uzależnienie od siebie, aby nam później za gigantyczne pieniądze sprzedawać gaz, czy energię, stajemy się ich terenem podbitym!!!
  • jang. 2021-06-14 11:40:44
   Co w tym dziwnego? Nie tylko gospodarka rynkowa to nieustanna walka o klienta ale również polityką konfrontacji jaką obraliśmy,słusznie czy nie ale jest to fakt powodujący,że należy spodziewać się wszelkich aktów nieprzyjaznych.Nie tylko w mediach ale głównie w gospodarce...A tu "nagle" zhakowanie kont VIP a/ilu jeszcze?/ w styczniu o czym nasze służby z mediów się dowiadują w czerwcu...To w czym jeszcze gmerają bezkarnie nasi przeciwnicy by wyłowić nasze słabe strony?
 • Jan 2021-06-11 13:36:20
  Nie będzie więcej gazu Europie to zachodnia Europa spalała gaz Norwegii będą musieli sprowadzić więcej z Rosji te 10 mld gazu koło się zamyka a do Francji innych państw to im gazu zabraknie
 • Maciej 2021-06-10 00:23:15
  BGK taką kwotą jak dla KGHMu (ponad 3mld zł) powinien też dofinansować PGNiG na poszukiwania i większe wydobycie z naszego kraju. Obecnie wstrzymanie prac nad Baltic Pipe, oraz Nord Stream 2 na ukończeniu wróżą dla Polski bardzo źle. Co z tego że wydobywamy gaz z szelfu Norweskiego jak nie mamy jak tanio go stamtąd sprowadzić. A apetyt na gaz będzie tylko rósł.. Swoje to swoje,na naszym terenie. Szukać kopać wydobywać tu. dofinansować powinni PGNiG w celu większego WYDOBYCIA KRAJOWEGO
  • jang. 2021-06-14 11:52:56
   Zinwentaryzowane zasoby gazu są.I to dość pokaźne.Ale kto z PGNiG da negocjatorom "kalendarze i inne reklamówki czy dowody wdzięczności" jeśli zamiast zakupów gazu/takie miłe i proste zajęcie/będzie trzeba kupować know how na skomplikowane metody wydobycia a gaz będzie od upierdliwych załóg polskich firm??
 • niestety 2021-06-09 15:46:24
  największa zasługa tego rządu - to tylko nadanie imieniem kurdupla gazoportu wybudowanego przez poprzedników
 • rezerwista 2021-06-08 10:36:49
  Jako stara rezerwa zwracam uprzejmie uwagę, że nasza armia posiada plany inwazji na Danię, Na zajęcie Kopenhagi wystarczało około 72 godzin. Na szpicy szedł 17 Pułk Zmechanizowany z Międzyrzecza (dzisiaj 17 Brygada zmechanizowana). Więc niech te Duny parchate nie podskakują za bardzo, bo zrobimy z nimi porządek raz-dwa!
  • Stary wiarus 2021-06-08 10:41:53
   Ćwicz oko i dłonie w ojczyzny obronie!
  • strateg 2021-06-08 21:00:06
   Nasze pociągi pancerne już powinny dymić.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.65.228
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!