PARTNERZY PORTALU

Czeka nas ogromny wzrost zużycia gazu. Czy jesteśmy gotowi?

Czeka nas ogromny wzrost zużycia gazu. Czy jesteśmy gotowi?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Grzegorz Dyjak
  • Dodano: 08-10-2019 13:00

Duże zapotrzebowanie na gaz w Polsce generuje rynek mocy oraz - coraz większe - rynek ciepłowniczy. Elementem, który przyczynia się do tego wzrostu jest także program "Czyste powietrze". W najbliższym dziesięcioleciu konsumpcja gazu w kraju wzrośnie o połowę, dlatego działamy z wyprzedzeniem - podkreśla w rozmowie z WNP.PL Artur Zawartko, wiceprezes spółki Gaz-System, krajowego operatora gazociągów przesyłowych. Polski rynek gazu to około 20 miliardów metrów sześciennych rocznie.

  • Spółka realizuje koncepcję „Bramy Północnej”. To m.in. Baltic Pipe i rozbudowa terminalu, które w 2022 r. mają uniezależnić Polskę od dostaw gazu ze Wschodu – wskazuje nasz rozmówca.
  • W miejscach, w których identyfikujemy duże ryzyka, stosujemy zaawansowane technologie. Są to coraz częściej techniki bezwykopowe – mówi wiceszef Gaz-Systemu.
  • Zdradza też, że sprzęt wykorzystywany przy kładzeniu gazociągów w tunelach został użyty na moście pontonowym, który powstał w związku z awarią w oczyszczalni ścieków „Czajka”.

Jaka jest kondycja rynku gazu w Polsce i jakie są jego perspektywy?

Wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko: - Rynek gazu wygląda bardzo obiecująco. Zużycie oraz przesył tego paliwa cały czas rośnie. Duże zapotrzebowanie generuje rynek mocy oraz coraz większe rynek ciepłowniczy. Wiąże się to z koniecznością przestawienia ciepłowni miejskich i regionalnych na paliwo gazowe. Trzeci element, który przyczynia się do tego wzrostu, to program „Czyste powietrze”. To są trwałe trendy na rynku. Przewidujemy, że w najbliższym dziesięcioleciu konsumpcja gazu w kraju wzrośnie o połowę.
W związku z tym przed naszą spółką stoją duże wyzwania, ponieważ musimy zapewnić odpowiednią infrastrukturę. Dlatego realizujemy koncepcję tzw. Bramy Północnej. To przede wszystkim Baltic Pipe i rozbudowa terminalu, które w 2022 r. mają uniezależnić Polskę od dostaw gazu ze Wschodu i umożliwić wprowadzanie tego paliwa na rynek w konkurencyjnej cenie. Naszym zadaniem jest także budowa infrastruktury i połączeń systemowych z krajami ościennymi – Słowacją, Litwą oraz Ukrainą.

Ponadto, widząc i prognozując rosnący popyt na gaz, już teraz robimy pogłębione analizy dotyczące pływającego terminalu LNG i wprowadzenia gazu z tej jednostki do krajowego systemu przesyłowego. Działamy z wyprzedzeniem, gdyż nasza infrastruktura powinna mieć charakter nadwyżkowy. W związku z tym widzimy potrzebę rozbudowy infrastruktury o terminal pływający, który będzie istotnym uzupełnieniem całego systemu.

Polecamy także: Gazu mamy coraz więcej. Czas zadbać o rynek

W jakiej to będzie formule, ile będzie kosztować i kiedy zostanie zrealizowane?

- To pokaże szczegółowa analiza, która zdiagnozuje potrzeby i możliwości  rynku - wtedy podjęta zostanie decyzja inwestycyjna. Obecnie jest zbyt wcześnie, aby mówić o kosztach, bowiem wszystko zależy od  wybranej formuły, m.in. tego, czy będzie to budowa, kupno, wynajem czy też leasing pływającego terminalu LNG. Światowy rynek LNG bardzo dynamicznie rozwija się i w związku z tym musimy zaproponować projekt, który obroni się ekonomicznie i odpowie na nasze potrzeby.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Czeka nas ogromny wzrost zużycia gazu. Czy jesteśmy gotowi?

  • Miroo 2019-10-11 09:23:29
    Japończycy już w II połowie lat 90 tych proponowali Polsce budowę urządzeń gazyfikacji węgla i produkcji benzyny syntetycznej... można było na to pójść aby nie zamykać kopalń.. ale "mądrale z AWS/UW" (dziś PiS i PO w dużej mierze) postanowili inaczej... bo przecież 10 groszy na litrze droższa to była benzyna niż z Rosji...
  • Jeszcze większy realista 2019-10-09 05:03:32
    Pogadamy po wyborach. Już bez różowych okularów na nosie bo tak łatwo i różowo to nie wygląda. Wręcz przeciwnie. Najtańszą opcją okaże się zapewne rosyjski gaz z North Stream tyle że z niemiecką marżą z gazociągu OPAL
  • Łukasz 2019-10-08 15:48:13
    Rosjanie zacierają ręce, będzie kasa na nowe rakiety atomowe w Kaliningradzie!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!