Europie brakuje infrastruktury umożliwiającej dywersyfikację dostaw energii

Europie brakuje infrastruktury umożliwiającej dywersyfikację dostaw energii
Europie ciężko będzie zmienić uzależnienie od rosyjskich surowców fot. PTWP
  • Autor: AH
  • Dodano: 26-04-2022 11:09

Mamy obecnie do czynienia z szeregiem nakładających się na siebie wyzwań, które mają wpływ na światową gospodarkę - oceniła podczas sesji "Europa na globalnym rynku" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego ekonomistka Banku Światowego Cristina Savescu. Obok pandemii, z którą świat wciąż się jeszcze nie uporał, do tej listy wyzwań dochodzi teraz wojna i kryzys energetyczny.

- Mieliśmy pandemię COVID-19, której skutki spowodowały globalną recesję na całym świecie. Recesja ta spowolniła rozwój zarówno w Azji, jak i w Europie, krajach rozwijających się i tych rozwiniętych - wyliczała w trakcie sesji Cristina Savescu.

Teraz do listy wyzwań doszła wojna w Ukrainie, której skutki odczuwamy zwłaszcza w Europie. Dotyczy to  w kwestii bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji źródeł energii.

- Warto pamiętać, że Rosja jest głównym eksporterem gazu, ok. 25 proc. światowego eksportu stanowiąwłaśnie rosyjski surowiec. Nie można przy tym zapominać, że Rosja jest także eksporterem palladu, niklu, nie wspominając o ropie czy węglu. Trudno będzie zmienić tę sytuację w krótkim okresie - mówiła ekonomistka.

Dla Europy sytuacja ta jest szczególnie trudna, gdyż na Starym Kontynencie brakuje infrastruktury umożliwiającej dywersyfikację dostaw energii. Terminale LNG są zlokalizowane w Hiszpanii i we Włoszech. Niestety importowany drogą morską surowiec nie może być dystrybuowany do reszty krajów europejskich właśnie z powodu braku gazociągów.

- To sprawia, że Europa wciąż jest tak zależna od Rosji i w krótkim czasie będzie to trudne do zmiany - podkreśliła Cristina Savescu.

Ekonomistka zwróciła jednak uwagę, że aktualna trudna sytuacja, gdy świat borykać się musi z tyloma nakładającymi się wyzwaniami, może stanowić także szansę i powinniśmy to wykorzystać.

- Powinniśmy jak najszybciej usuwać bariery w rozwoju odnawialnych źródeł energii, by zwiększyć ich moc i dywersyfikację energetyczną Europy - wskazała przedstawicielka Banku Światowego.

 

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europie brakuje infrastruktury umożliwiającej dywersyfikację dostaw energii

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.92.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!