Firmy coraz częściej rozważają przejście z oleju opałowego na gaz LPG lub LNG

Firmy coraz częściej rozważają przejście z oleju opałowego na gaz LPG lub LNG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Olej opałowy jest wciąż popularnym paliwem w przedsiębiorstwach, zwłaszcza tych pozbawionych dostępu do tradycyjnego gazociągu. Od wielu już lat obserwowane jest zainteresowanie zmianą tego źródła energii na gaz.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Dotychczas na terenach niezgazyfikowanych było to wyłącznie LPG, ale obecnie pojawiły się nowe możliwości w postaci skroplonego gazu ziemnego LNG, którego stosowanie ma uzasadnienie przy dużym zapotrzebowaniu na energię. Warto podkreślić, że zarówno gaz płynny jak i gaz ziemny w technologii LNG są nie tylko ekologiczną, ale przede wszystkim ekonomiczną alternatywą w stosunku do oleju opałowego.

Oszczędności jako główny czynnik decydujący o przejściu z oleju opałowego na LPG lub LNG

W dobie intensywnego rozwoju przemysłu i automatyzacji produkcji przedsiębiorcy poszukują coraz to nowszych rozwiązań technologicznych w zakresie ulepszania procesów wytwórczych. Dotyczy to także usprawnień i obniżenia kosztów związanych z energią, ponieważ dla wielu gałęzi rynku to właśnie paliwo wykorzystywane do ogrzewania jak i w procesach technologicznych stanowi znaczący czynnik kształtujący ich konkurencyjność. Dlatego też przedsiębiorcy bardzo rozważnie podchodzą do tego zagadnienia i monitorują rynek pod kątem pojawiających się możliwości obniżenia swoich wydatków. W rozmowach prowadzonych w firmach korzystających obecnie z oleju opałowego to właśnie argument finansowy wpływa na zainteresowanie technologią LNG lub LPG i często to on przechyla szalę przy ostatecznej decyzji o zmianie źródła energii - powiedział Marcin Chodyniecki, Kierownik Działu Rozwoju Sprzedaży LNG/LPG w firmie Novatek Polska.

W przypadku konwersji z oleju opałowego na gaz korzyści mogą być bardzo wymierne, zwłaszcza w przypadku firm o dużym zapotrzebowaniu energetycznym. Koszt wytworzenia energii z oleju opałowego jest wyższy w porównaniu z gazem ziemnym zarówno w technologii LNG jak i w przypadku gazu płynnego LPG. Widać to szczegółowo w przygotowanym zestawieniu (www.novatek.pl/lng/lng-dla-biznesu)

Oszczędności wynikają nie tylko z różnic w wartościach opałowych oraz z ceny samego paliwa, ale również z optymalizacji kosztów zatrudnienia, bowiem kotłownie zasilana gazem obsługiwane są automatycznie i nie ma potrzeby utylizacji odpadów spalania. Producenci doceniają również brak potrzeby magazynowania paliwa oraz wnoszenia jednorazowych opłat za jego zakup. W przypadku spółki Novatek Polska są one pobierane dopiero po zużyciu, zgodnie z odczytem z licznika.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania instalacji gazowych oraz ciągłość dostaw paliwa

Innowacyjne technologie produkcji, transportu oraz magazynowania gazu płynnego oraz skroplonego gazu ziemnego pozwalają na budowę lokalnych instalacji LPG lub LNG w rejonach pozbawionych infrastruktury gazowej. W obu przypadkach kocioł gazowy jest bezobsługowy i nie wymaga utylizacji odpadów, tak jak to ma miejsce w przypadku oleju opałowego. Klienci docenią także stałą i stabilną wartość opałową paliwa gazowego oraz fakt, iż w procesie jego spalania nie powstają zanieczyszczenia na filtrach palników. Dodatkowo gaz płynny oraz gaz ziemny, który dzięki technologii LNG może być obecnie dostarczony do każdej firmy, jest paliwem bardziej wszechstronnym niż olej opałowy - poza ogrzewaniem może być także szeroko wykorzystywany w klimatyzacji oraz w procesach technologicznych oraz do zasilania silników kogeneracyjnych. Wartością dodaną w przypadku skroplonego gazu ziemnego jest również możliwość odzysku chłodu ze zbiornika kriogenicznego, co może mieć duże znaczenie w takich branżach jak np. mleczarska. Zarówno skroplony gaz ziemny LNG jak i gaz płynny LPG to niezależne źródła energii, które dzięki zredukowanej objętości można z łatwością transportować. Nad ilością gazu w zbiorniku, tak jak to ma miejsce w przypadku spółki Novatek, czuwają zdalnie pracownicy i na czas organizują przyjazd autocysterny z gazem, co zapewnia ciągłość funkcjonowania zakładów przemysłowych.

Ekologia, czyli czysty zysk dla przedsiębiorstw i lokalnych społeczności

W przeciwieństwie do oleju opałowego gaz spala się czysto i bezzapachowo. Zasadnicza różnica dotyczy ograniczenia emisji substancji szkodliwych, takich jak tlenki azotu, tlenek węgla, dwutlenek siarki czy pyły. Dlatego też producenci opierający swój biznes na skroplonym gazie ziemnym LNG lub gazie płynnym mogą bez problemu spełnić nawet najbardziej rygorystyczne normy proekologiczne i antysmogowe. Bezpieczeństwo oraz czystość użytkowania w połączeniu z dostosowaniem się do nowych uchwał samorządowych w zakresie stosowania ekologicznych paliw sprawia, iż przedsiębiorcy, zwłaszcza podejmujący nowe inicjatywy biznesowe, stawiają na czystą energię. Podkreślić należy fakt, że beneficjentami są wówczas nie tylko właściciele firm, ale również my wszyscy, bowiem gaz jest paliwem niezwykle przyjaznym dla środowiska.

Podsumowanie

Oszczędności finansowe, niższe koszty utrzymania instalacji, a także, w dobie uchwał antysmogowych, czynniki ekologiczne to główne argumenty, które przekonują przedsiębiorców pozbawionych dostępu do tradycyjnego gazociągu do przejścia z oleju opałowego na instalacje zasilane gazem płynnym LPG lub skroplonym gazem ziemnym LNG. Pozostaje więc sobie życzyć, aby tych konwersji było w najbliższym czasie jak najwięcej, bo dzięki temu firmy zwiększają swoją konkurencyjność, a ponadto do powietrza, którym wszyscy oddychamy, trafi dużo mniej zanieczyszczeń.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy coraz częściej rozważają przejście z oleju opałowego na gaz LPG lub LNG

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!