PARTNERZY PORTALU

Fuzja Orlenu i PGNiG ma nadal głęboki sens

Fuzja Orlenu i PGNiG ma nadal głęboki sens
Wicepremier Jacek Sasin Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Wojciech Żurawski
    Wojciech Żurawski
  • Dodano: 18-01-2022 17:26

Planowane połączenie PKN Orlen i PGNiG ma nadal głęboki sens.  Ostatnie wydarzenia na europejskim rynku gazu ziemnego pokazują, że taka spółka jak PGNiG, uzależniona od jednego biznesu, jest bardzo narażona na wahania koniunktury. Tym większe znaczenie ma tworzenie dużego, multienergetycznego koncernu - uważa wicepremier Jacek Sasin.

- Sytuacja na europejskim rynku gazu ziemnego jest kolejnym argumentem za tym, aby kontynuować prace nad tworzeniem polskiego multienergetycznego koncernu energetyczno-paliwowego. Rządowe decyzje dotyczące wprowadzenia obniżek cen za gaz dostarczany do odbiorców przez PGNiG połączone będą z rekompensatą, jaką otrzyma spółka. Stosowne decyzje zostaną niebawem podjęte przez Radę Ministrów. Ze swej strony chciałbym powiedzieć, że nie dostrzegam przeszkód w dalszym procedowaniu przejęcia akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przez PKN Orlen. Powiem nawet więcej, ta sytuacja tylko potwierdziła słuszność naszych założeń. Taki podmiot jak PGNiG, działający tak naprawdę w jednym segmencie rynkowym jest bardziej narażony na szoki zewnętrzne niż duży zdywersyfikowany koncern - powiedział WNP.PL wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Fuzja Orlenu i PGNiG ma nadal głęboki sens

  • Wściekły 2022-01-26 13:53:57
    Gdyby ci przy korycie mieli pojęcie o biznesie, fuzjach, efektach skali i synergiach to by nie podejmowali głupich decyzji. Gdyby to były ich prywatne biznesy to nigdy by nie podejmowali takich kroków. Jednak komuna nadal żywa i "mąż, który jest z zawodu dyrektorem, prezesem, ministrem" nie ponosi żadnej odpowiedzialności. A kolejna władza ich nie rozliczy, bo się boi, że kiedyś koło fortuny się odwróci i też będzie rozliczona.
  • O głębokości sensu swiadczy fakt, że: 2022-01-21 07:56:13
    1. Tzw. "Fuzje" robi koleś o mentalności i horyzontach wójta. 2. O strategii wypowiada się jeden z top 3 polityków o najniższym IQ. A za wszystkim stoi koleś, który liceum nke potrafił skończyć i "mamusia" pomogła. Kto oglądał Forrest Gump ten wie o co chodzi :-)
  • Polak 2022-01-20 08:33:34
    Państwo ma w ORLENie tylko 27% udziałów. Tymczasem w LOTOSIE powyżej 50 a w PGNiG ponad 70 %. Czyżby to była prywatyzacja w białych rękawiczkach?
  • Fingertip 2022-01-19 14:07:35
    "Powiem nawet więcej, ta sytuacja tylko potwierdziła słuszność naszych założeń. Taki podmiot jak PGNiG, działający tak naprawdę w jednym segmencie rynkowym..." Hmmmm, skoro tak to co? Odstawiamy na bok narrację o synergiach osiąganych w ramach połączenia? Synergiach, które miały być do osiągnięcia w ramach m.in. Upstreamu? To nieistotna część działalności PGNiG? Wszystko oparte o sprzedaż? Może warto zastanowić się nad tymi sprawami?
  • Polo 2022-01-19 10:25:28
    Oczywiście żaden Sasin czy inny specjalista od wszystkiego nie wspomni o wielkim zadłużeniu Orlenu, które chcą zasypywać wyprzedając aktywa innych spółek jak w przypadku lotosu. Gazownictwo do niedawna było na plusie, sytuacja na rynku gazu zachwiała rentownością, oni i tak po trupach będą brnąć w szkodliwe rozwiązania. Dla doraźnych korzyści nie cofną się ale w dłuższym czasie straty będą wyższe niż korzyści, wbrew temu co Sasin bajdurzyl przy sprzedaży lotosu. Tak, sprzedaży a nie fuzji

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.129.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!