Gaz łupkowy powraca. Tym razem za sprawą wyroków za korupcję

Gaz łupkowy powraca. Tym razem za sprawą wyroków za korupcję
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prawomocne kary od 10 miesięcy do dwóch lat więzienia w zawieszeniu orzekł 25 stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie wobec czworga oskarżonych w procesie o korupcję przy udzielaniu koncesji na poszukiwania gazu z łupków w Polsce. Wobec trzech innych oskarżonych sprawę przekazano do ponownego rozpoznania.

 • Wyrok w pierwszej instancji zapadł w czerwcu 2018 roku.
 • Sprawa dotyczyła czynów z 2011 roku.
 • W gronie skazanych są osoby zatrudnione w tym czasie w Ministerstwie Środowiska.

Chodzi o proces dotyczący tzw. afery łupkowej, w którym na ławie oskarżonych zasiedli m.in. urzędnicy resortu środowiska i przedsiębiorcy starający się o koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego.

Według prokuratury troje urzędników od marca do grudnia 2011 r. miało pisać trzem prywatnym spółkom wnioski o koncesję na poszukiwanie tego gazu, a dyrektorka departamentu miała na bieżąco informować swoją znajomą o tym, co dzieje się z wnioskami o koncesje. Mieli za to otrzymywać nienależne korzyści materialne w kwotach od 3 tys. zł do 54 tys. zł, a ministerstwo akceptowało napisane przez nich dokumenty.

Sąd Rejonowy wydał wyrok w tej sprawie w czerwcu 2018 r. Wszyscy urzędnicy zostali wówczas skazani na kary pozbawienia wolności od 10 miesięcy do dwóch lat w zawieszeniu oraz kary grzywny. Dwóch biznesmenów uniewinniono. Od wyroku sądu rejonowego apelacje złożyli pełnomocnicy wszystkich oskarżonych i prokurator

W zakończonym 25 stycznia prawomocnie procesie, warszawski sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego i tym samym skazał byłą dyrektor departamentu koncesji ekologicznych Ministerstwa Środowiska Ewę Z. na 2 lata więzienia w zawieszeniu i 25 tys. zł grzywny. Była pracownica tego departamentu Anna S. skazana została na rok więzienia w zawieszeniu i 14 tys. zł grzywny. Irenę R., która miała pośredniczyć w kontaktach urzędników i biznesmenów skazano na dwa lata więzienia w zawieszeniu i 35 tys. zł grzywny. Wobec Dariusza S.- pracownika Państwowego Instytutu Geologicznego sąd orzekł karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Z kolei orzeczenie sądu I instancji uniewinniające przedsiębiorców Wiesława S. i Włodzimierza B. zostało uchylone i przekazane do ponownego rozpoznania. Sąd okręgowy uchylił też i przekazał do ponownego rozpoznania wyrok wobec Macieja O. skazanego przez sąd rejonowy na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

Sędzia Danuta Grunwald w uzasadnieniu wyroku wskazała, że materiał dowodowy bardzo dobrze ukazuje mechanizm, jaki funkcjonował w departamencie Ministerstwa Środowiska w związku z przyznawaniem koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego.

"W mailach i rozmowach telefonicznych oskarżonych mamy porozumiewanie się pomiędzy oskarżonymi, czego brakuje, co należy przyśpieszyć. To pięknie pokazuje, jaki był sposób kontaktowania się między oskarżonymi, którzy przyjmowali i tymi, którzy mieli przyjmować i jaki był układ zależności i znajomości" - podkreśliła sędzia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Gaz łupkowy powraca. Tym razem za sprawą wyroków za korupcję

 • Matrix 2019-07-25 09:49:19
  Podsumujmy więc temat. Wysocy urzędnicy Ministerstwa Środowiska w rządzie PO, korumpowani przez Rosjan wydają im koncesje na złoża gazu. Sprawa zostaje umorzona przez sądy PO. Teraz po ponownym rozpatrzeniu sprawy przestępcy zamieszani w aferę zostają skazani. W aferę zamieszane są dawne władze CBA. Sprawa na pierwsze strony gazet, zwłaszcza w okresie przedwyborczym, a wszystkie media milczą. Czy ludziom się nie należy prawda w tej sprawie? Czemu przestępcy skazani prawomocnymi wyrokami za korupcję wciąż pracują w branży? Czemu nie zostali napiętnowani?
 • Axis 2019-07-24 18:33:29
  Szanowna redakcjo, fajnie by było kontynuować temat. To jest bardzo ciekawy wątek. Rosjanie, CBA, Platforma Obywatelska w tle. Co ciekawe, ludzie którzy dostali wyroki wciąż intensywnie działają w branży. Przychylam się do zapytania Pana Jana. Czy ktoś ma dostęp do wyroku, czy wyrok jest tajny? Myśle, ze ta sprawa to wierzchołek góry lodowej.
 • Leon 2019-07-16 08:41:24
  W gazownictwie nadal trzeba się sowicie opłacać by zdobyć kontrakt. Poddostawcy, Podwykonawcy składają się wspólnie na pieniądze dla Wykonawcy aby mógł zdobyć kontrakt u Inwestora.
 • Jan 2019-07-12 12:56:30
  Czy ktoś może podesłać link do wyroku?
 • observer 2019-01-27 17:48:09
  A więc powtarza się sprawa podobnie jak było z koncesjami na budowę autostrad czyli zanim dojdzie do realizacji projektu najpierw czynownicy mający dostęp do informacji i tzw układy muszą wziąć swoje nienależne począwszy od handlu koncesjami.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.194.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!