PARTNERZY PORTALU

Gaz-System chce rozbudować sieć przesyłową. Gdzie? Ruszają konsultacje

Gaz-System chce rozbudować sieć przesyłową. Gdzie? Ruszają konsultacje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: wnp.pl (DM)
  • Dodano: 17-01-2019 17:47

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System rozpoczął prace nad planem rozwoju sieci najważniejszych gazociągów na najbliższą dekadę. Dokument ma obejmować lata 2020-2029.

Dokument ma fundamentalne znaczenie. Ma pokazać plany inwestycyjne Gaz-Systemu w powiązaniu z oczekiwaniami potencjalnych klientów.

Stąd też pierwszym etapem prac są konsultacje z zainteresowanymi stronami. Następnym etapem będzie przeanalizowanie uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju do uzgodnienia.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Gaz-System chce rozbudować sieć przesyłową. Gdzie? Ruszają konsultacje

  • Dawid 2019-01-19 00:16:55
    Mając na myśli niski poziom, chodzi mi o podejście niektórych firm do realizacji kąkretnie wątków spawalniczych, gdzie różne firmy przez 3 miesiące próbują na budowie uzyskać kwalifikowanie technologii spawania aby zostać dopuszczonym do robót za piątym podejściem z mizernym skutkiem (jeśli tego nie umiem to się za to nie zabieram) uzuskują aprobate po czym po wykonaniu kilku styków zostaą wyrzuceni z budowy. Jeśli chodzi o warunki GS zgadza się, niektóre punkty są przesadzone to fakt. Co do zagranicznych firm to jesteś w błędzie, ponieważ takie współpracują z GS i jakoś nie narzekają, ponieważ są profesjonalistami. Pozdrawiam
    • do Dawida 2019-01-19 11:54:01
      Skoro jest tak jak piszesz to zastanawia fakt, że nie widać kolejki zagranicznych firm po zlecenia od GS-u. Wymogi dot. spawania są w GS-ie określone na poziomie absurdu i prawdopodobnie NASA ma niższe wymagania. Nie wiem skąd to wynika i nie wiem jakie jest uzasadnienie postawienia takich wymogów. Nie znam żadnego merytorycznego, naukowego i gospodarczego uzasadnienia tak wyśrubowanych wymogów. Poprawność w zakresie przestrzegania procedur zabija rozwój inwestycji w GS-ie a nakłady na ich spełnienie są niewspółmierne do efektów za które płacą konsumenci gazu. Czy to jest należyta gospodarność w rozumieniu przepisów osobiście mam wątpliwości. Spełnienie 1000 i jednej procedury przy realizacji umowy z GS-em moim zdaniem trudna i pomimo składania przez Wykonawców oświadczenia o zapoznaniu się z nimi wątpię aby ktokolwiek znał pełną ich treść i potrafił wycenić koszty jakie generuje ich przestrzeganie. O tempie opiniowania dokumentacji i czasie niezbędnym na spełnienie procedur nie wspominam bo to odrębna tematyka. I to są powody dla których profesjonaliści omijają szerokim łukiem GS - chyba, że dostaną zapłatę która jest dla nich atrakcyjna i pokrywa ryzyka podpisania umowy.
  • amnezja 2019-01-18 10:45:15
    Jakieś 3 lata temu czytałem o "boomie" inwestycyjnym GS-u... Mam amnezję czy to powielenie tego samego pomysłu po upływnie 3 lat?
  • miś 2019-01-17 23:05:47
    Jeżeli gaz system będzie dalej miał dalej takie podejście do współpracy z wykonawcami i takie procedury realizacji (biurokratyczny sabotaż) inwestycji, to nie wybudują nawet jednego kilometra rury DN100 a co dopiero 200.
    • Pimpek 2019-01-18 07:23:28
      Prorok jakiś czy co? Gaz-System nie buduje DN100/200.
      • Michał 2019-01-19 10:54:28
        Buduję w/c dn 80, 100, 200 w 2018 było tego jakieś 30 km
    • Dawid 2019-01-18 07:40:40
      Drogi Panie, co Ci niektórzy podwykonawcy sobą reprezentują woła o pomste do nieba... Budując gazociąg mamy do czynienia z czynnikiem łatwopalnym pod wysokim ciśnienie, skrajnie niebezpiecznym, więc czego oczekujesz od inwestora, że bedzie sie cackał z wykonawcami żyby tylko coś zbudowali? NIE to ma być precyzyjne, trwałe i przede wszystkim Bezpieczne!!!
      • do Dawida 2019-01-18 10:43:38
        Dawidzie czy zdajesz sobie sprawę z tego co piszesz? GS przerzuca wszelkie ryzyka na wykonawcę. O podpisaniu umowy decyduje cena. Warunkiem złożenia oferty w przetargu są warunki kryteria którym może sprostać wiele podmiotów. Więc nie rozumiem skąd takie stwierdzenie o tym że Wykonawcy prezentują niski poziom?! Jest wiele innych form prowadzenia przetargów np. dialog konkurencyjny. Dlaczego GS z tego nie korzysta? W sytuacji takie zlecenia nie cena by decydowała o tym kto realizuje gazociąg ale dialog z Inwestorem o sposobie realizacji zamówienia. Ale to wymaga wysiłku, wiedzy i zaangażowania. Najłatwiej jest podpisać umowę ryczałtową i niech się Wykonawca martwi... Taka jest praktyka dnia codziennego i nie tylko w GS-ie aby było jasne.
      • metyl 2019-01-18 16:32:35
        To wykonawcy się dostosowują do poziomu inwestora, z którym jeszcze tylko polskie firmy współpracują. Żadna obca firma nie podpisze się pod wymaganiami tego inwestora.
      • Troszkę obeznany z budową gazociągow 2019-01-19 14:08:47
        Drogi Dawidzie, nie jest żadnym problemem usunięcie z budowy Wykonawców, co do których jak piszesz ich praca woła o pomstę do nieba. Raczej bym zwrócił uwagę na wszeobecne skąpstwo Inwestora czyli GS i wcale nie chodzi o wykonawstwo a o lokalizację i projekt. Jeśli się wymaga, żeby wykonawca układał rury średnic od DN500 do DN 1000, w obszarze zabudowanym silnie poprzecinanym infrastrukturą podziemną i do tego wzdłuż istniejących gazociągow pod ciśnieniem w dużym zblizeniu do nich, tylko dlatego, żeby strefa kontrolowana nowego mieściła się w zakresie strefy starego to mamy później taką sytuację jak w Jankowie. A wszystko dlatego, żeby oszczędzić wypłaty odszkodowań właścicielom gruntow. Nie rzadko wykonawcy balansując na krawędzi życia własnych pracowników walczą z przeciwnościami projektu, setek procedur ( właściwie to tylko formalne pisma chroniące GS przed procesem karnym) aby kiedyś mozolnie ułożoną rurą popłynął gaz, ku uciesze milionów płacących rachunki.
    • do Dawida 2019-01-19 12:02:41
      Kolego Dawidzie - jesteś przewrotny.... Narzekasz na wykonawców i to co sobą reprezentują?! To niedorzeczność. GS na etapie przetargu weryfikuje firmy, proceduje, bada wiarygodność, potencjał i zasoby podmiotów biorących udział w przetargu. To bzdura którą piszesz o tym, że na etapie wykonawstwa ktoś reprezentuje niski poziom. Odpowiedz na pytanie - KTO DOPUŚCIŁ TAKIEGO WYKONAWCĘ NA PLAC BUDOWY I PODPISAŁ Z NIM UMOWĘ!!!??? Przecież wykonawca nie pojawił się z przypadku - przeszedł weryfikację za którą odpowiadają służby Inwestora!? Kto odpowiada za dopuszczenie partaczy do zleceń? To tylko i wyłącznie odpowiedzialność Inwestora i narzekanie po podpisaniu umowy uważam za przyznanie się winy. To tylko tyle i aż tyle w temacie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.230.152.133
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!