Nowa tłocznia w Odolanowie zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju - zapewnia wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko. Inwestycja umożliwia ciągły odbiór gazu z Niemiec i kierowanie jego nadwyżek do Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach.
- Polska jest w trakcie największej w historii rozbudowy systemu przesyłowego gazu, a tłocznia w Odolanowie jest jednym z kluczowych elementów tego procesu - powiedział cytowany w komunikacie spółki Gaz-System jej wiceprezes Artur Zawartko.
Nowa tłocznia zlokalizowana jest na terenie węzła przesyłowego Odolanów i stanowi element Korytarza Gazowego Północ - Południe. Budowa trwała blisko 5 lat, a wartość inwestycji wyniosła około 23 mln zł. To 15. taki obiekt w polskim systemie przesyłowym.
Wybudowanie Tłoczni Odolanów umożliwia ciągły odbiór gazu z Niemiec (przez punkt wejścia w Lasowie koło Zgorzelca) i kierowanie jego nadwyżek do Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach. Wpływa także korzystnie na elastyczność pracy węzła, w tym m.in. na możliwość współpracy tłoczni ze wszystkimi gazociągami wchodzącymi i wychodzącymi z węzła. - Teraz możemy samodzielnie sprężać i przesyłać nadwyżki gazu do podziemnego magazynu, podnosząc tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju - wyjaśnia Zawartko.
Nowa tłocznia to nie jedyna inwestycje w Odolanowie. Obecnie trwa tam budowa gazociągu DN1000 relacji Lwówek-Odolanów, który będzie stanowił końcowy element magistrali łączącej terminal LNG w Świnoujściu z podziemnymi zbiornikami gazu w Wierzchowicach i Mogilnie. Jego łączna długość wyniesie 168 km, a trasa przebiegnie przez teren 19 gmin. W sierpniu zakończy się budowa II etapu, czyli odcinka o długości 54 km łączącego węzły Krobia i Odolanów. Natomiast przewidywany termin zakończenia prac budowlanych całości inwestycji to I kwartał 2019 r.
W dalszej perspektywie, na potrzeby projektu Baltic Pipe, planowana jest rozbudowa tłoczni w Odolanowie. Obecnie jest ona w fazie projektowania.