PARTNERZY PORTALU

Gaz-System wykona kluczowe połączenie na Baltic Pipe. "Czekamy na okno pogodowe"

Gaz-System wykona kluczowe połączenie na Baltic Pipe. "Czekamy na okno pogodowe"
To połączenie jest możliwe, kiedy będzie sprzyjająca pogoda. Spodziewamy się, że stanie się to w ciągu tygodnia - deklaruje Tomasz Stępień PTWP

Po ponad czterech miesiącach prac trzech statków na Bałtyku polsko-duński gazociąg Baltic Pipe jest de facto skończony. Kropka nad i zostanie postawiona w tym tygodniu. O szczegółach ostatnich prac morskich rozmawiamy z Tomaszem Stępniem, prezesem spółki Gaz-System, która realizuję tę inwestycję.

  • Obecnie na Bałtyku operuje już tylko jeden z trzech statków, zajmujących się Baltic Pipe. 
  • - W tej chwili gazociąg mamy, jeśli chodzi o część morską, pospawany i ułożony. Czekamy jeszcze na okno pogodowe, żeby złączyć dwa odcinki - mówi Tomasz Stępień.
  • W tym tygodniu ma zostać fizycznie połączony gazociąg podmorski z „częścią, która wyszła z lądu przez wydrążony tunel po stronie duńskiej”.
 Jak podkreśla prezes Gaz-Systemu, połączenie jest możliwe przy sprzyjającej pogodzie.

- To nie będzie oznaczało końca prac. Gazociąg należy ustabilizować – musimy przeprowadzić ostatnie badania. W niektórych miejscach musimy ten gazociąg zasypać. Te prace trwają i będą kontynuowane w przyszłym roku - objaśnia Tomasz Stępień, prezes zarządu spółki Gaz-System.

Gazociąg w kolejnych miesiącach będzie "nagazowany". Odbędą próby ciśnieniowe oraz tzw. rozruchy. Wszystkie te etapy są niezbędne, by uzyskać pozwolenie na eksploatację całego Baltic Pipe.

To jednak, jak mówi nam prezes Stępień, nic - w porównaniu z tym, co spółki polska i duńska mają już za sobą przy tej inwestycji.

- Najtrudniejszym elementem było drążenie tuneli zarówno po stronie polskiej, jak i duńskiej - tuneli, przypomnę, które są pod linią brzegową w Polsce i Danii. W tych tunelach jest przeciągnięty i ułożony gazociąg Baltic Pipe. To było najtrudniejsze dotychczas zadanie... Na szczęście ono dawno jest już za nami - wspomina.

Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Stępniem, prezesem spółki Gaz-System, o inwestycji w Baltic Pipe, współpracy z Litwinami i Słowakami oraz o nowych projektach w gazoporty w Polsce. 


Prace na lądzie

Po stronie polskiej prace trwają przy budowie trzech odcinków gazociągu oraz trzech tłoczni - są już jednak zaawansowane w tych przypadkach w 80-90 procentach (w zależności od projektu).

Bardziej skomplikowana jest sytuacja w Danii.

- W dwóch miejscach kilka miesięcy temu prace wstrzymano. Spółka Energinet ponownie uzyskuje pozwolenie środowiskowe. Ono obecnie się "proceduje". Na szczęście we wspomnianych miejscach istnieją już gazociągi systemu duńskiego, z którym Baltic Pipe będzie łączony - przypomina o problemach z lata tego roku Tomasz Stępień.

Przepustowość i drożność gazowego korytarza między Norwegią a Polską ma jednak zostać osiągnięta zgodnie z planem. Z pełną przepustowością Baltic Pipe będzie pracowało dopiero na przełomie roku 2022 i 2023.

- Te problemy są… zarządzone. Jest wybrana i realizowana ścieżka wyjścia z tego. My, jako Gaz-System, jesteśmy w stałym kontakcie z partnerem duńskim i monitorujemy tę realizację - tłumaczy prezes polskiej spółki. Jednocześnie deklaruje: - Podkreślam, że to nie będzie miało wpływu na termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe. Pierwszy komercyjny gaz z Norwegii do Polski fizycznie będzie mógł przepłynąć przez ten cały korytarz od 1 października 2022 roku.

Szczyt inwestycyjny w system przesyłowy w Polsce

Gaz-System realizuje obecnie 30 strategicznych inwestycji z punktu widzenia całego polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego. Na ten i 2022 rok przypada szczyt wydatków inwestycyjnych w tej mierze.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Gaz-System wykona kluczowe połączenie na Baltic Pipe. "Czekamy na okno pogodowe"

  • Marcopolo 2021-11-17 11:30:46
    Panowie spieszcie się z tym gazociagiem. Idzie zima a Rosja robi wszystko, żeby gaz do Europy wschodniej szedł tylko przez Niemcy.
  • Krasawica 2021-11-16 18:02:07
    ,,- W dwóch miejscach kilka miesięcy temu prace wstrzymano. Spółka Energinet ponownie uzyskuje pozwolenie środowiskowe. Ono obecnie się >>proceduje<<. Na szczęście we wspomnianych miejscach istnieją już gazociągi systemu duńskiego, z którym Baltic Pipe będzie łączony - przypomina o problemach z lata tego roku Tomasz Stępień. " Czyli nadal gazociąg z Norwegii do Polski jest w Danii w ciemnej d...ziurz...e - i o tym warto/należy/powinno się pisać.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!