Gazoport ważnym elementem dywersyfikacji dostaw LNG, choć nie jedynym

Gazoport ważnym elementem dywersyfikacji dostaw LNG, choć nie jedynym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Grzegorz Dyjak
  • Dodano: 27-07-2019 06:00

Dywersyfikacja to słowo odmieniano przez wszystkie przypadki, gdy pierwszy transport gazu skroplonego (LNG) w ramach wieloletniego kontraktu z koncernem Cheniere dotarł do Świnoujścia. - Dostawy LNG z USA oznaczają konsekwentną realizację strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw. To jest początek, bo jesteśmy w trakcie rozbudowy gazoportu, a także - co ważne - budowy gazociągu Baltic Pipe - mówi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Polityka PGNiG zakłada rezygnację z dostaw rosyjskiego gazu. Docelowo po 2022 roku do Polski ma napływać wyłącznie gaz z innych źródeł.
  • Gaz do Świnoujścia przypływa z Kataru, Norwegii i USA. Pozycja tych ostatnich będzie rosła.
  • Polski terminal LNG ma najwyższy poziom wykorzystania mocy w Europie.

W piątek (26 lipca) pierwszy transport amerykańskiego gazu skroplonego (LNG) w ramach wieloletniego kontraktu z koncernem Cheniere Energy dotarł do Świnoujścia. Długoterminowa umowa - zawarta na 24 lata - została podpisana w listopadzie ubiegłego roku. W jej ramach amerykańska firma ma dostarczyć do Polski w sumie blisko 40 mld metrów sześciennych gazu. Ładunki LNG od Cheniere wypływać będą do Polski z terminali skraplających Sabine Pass w Luizjanie i Corpus Christi w Teksasie.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury Piotr Naimski podkreślił w rozmowie z WNP.PL, że realizacja wieloletniego kontraktu gazowego z USA odbywa się na dobrych warunkach, nie tylko dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, ale również dla całego kraju. – Będziemy dalej szli tą drogą – zapowiada Naimski.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2018 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało długoterminową umowę zakupu skroplonego gazu ziemnego od amerykańskiego koncernu Cheniere. Umowa na zakup i dostawy do terminalu LNG w Świnoujściu została podzielona na dwie fazy. W pierwszej, w latach 2019-2022, PGNiG kupi od amerykańskiego dostawcy około 0,73 mld m3. W drugiej w latach 2023-2042 nasza spółka kupi aż 39 mld m3 surowca. Oznacza to, że w tych latach dostawy z Cheniere będą w skali roku wynosiły około 1,95 mld m3 gazu.

Polityka polskiego koncernu zakłada rezygnację z dostaw rosyjskiego gazu. Docelowo po 2022 roku do Polski ma napływać wyłącznie gaz z innych źródeł. Aby to było jednak możliwe, konieczne jest zabezpieczenie dostaw z innych kierunków. Oprócz katarskiego najpoważniejszym jest amerykański.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (44)

Do artykułu: Gazoport ważnym elementem dywersyfikacji dostaw LNG, choć nie jedynym

  • Uważny 2019-08-13 18:20:48
    Po co dyskutujecie z gościem 'Marcin'? Przecież to typowy ruski troll! Niczym go nie przekonacie a korzystając z okazji, zdąży się tu "wyrzygać" swoimi "mądrościami" z karteczki czy innego "przekazu dnia".
  • Zibi 2019-07-31 09:19:50
    Nie wierze, aby Niemcy weszly w budowe NS 2 majac mozliwosc zakupu "taniego" gazu skroplonego z USA
  • Dariusz 2019-07-31 04:27:22
    Ktozna realna cenegazu z usa i koszt transportu do polski
  • Pożegnanie z Polską nabiera tempa 2019-07-29 22:13:43
    Stąd zysk PGNiG będzie systematycznie spadał. Chyba że rządzący po wyborach PiS przywali nas podwyżkami cen gazu,, ale wtedy za kilka lat będziemy wnukom opowiadać, że były takie czasy, że tani gaz był doprowadzony do każdego polskiego mieszkania, że ogrzewało się nim domy, a dawne wyburzony już zakłady chemiczne w Polsce i huty szkła były jednymi z najlepszych i największych na świecie i eksportowały wyroby na cały świat. Brzmieć to wszystko będzie jak bajka o Jasiu i Małgosi.
    • obserwator 2019-07-31 09:57:56
      Nie strasz bo się .............
  • Miroo 2019-07-29 12:38:28
    Ale węgla od nich bierzemy... dla nich nawet lepiej..

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.238.189.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!