Gazowa infrastruktura stwarza szansę na hub gazowy w Polsce

Gaz-System realizuje bezprecedensowe inwestycje. Prezesa Towarowej Giełdy Energii Piotra Zawistowskiego pytamy, co jeszcze potrzeba, aby w Polsce powstał hub gazowy.

Z definicji hub gazowy to miejsce będące zarazem centrum handlu, jak i przesyłu gazu. W przypadku naszego kraju możliwe byłoby stworzenie nawet regionalnego takiego punktu. Polska - ze względu na wielkość i położenie - jest bowiem do tego predestynowana.

Warto dodać, że powstanie i prężne działanie hubu gazowego skutkuje obniżaniem cen tego paliwa dla odbiorców końcowych.

Rozmowa z Piotrem Zawistowskim w całości - tutaj.


Dotychczas jedną z największych przeszkód w tworzeniu hubu był brak wystarczających połączeń gazowych oraz fakt, że do Polski napływał gaz wyłącznie z kierunku wschodniego. Realnie z powodu tego, że posiadaliśmy gaz tylko z jednego źródła – jak zresztą i nasi sąsiedzi – utworzenie hubu było praktycznie nierealne....

Czytaj też: Podmorska część Baltic Pipe już na finiszu

Jednak obecnie źródła podaży gazu na nasz rynek są coraz bardziej dywersyfikowane. Posiadamy - lub wkrótce będziemy posiadać interkonektory - z wszystkimi naszymi sąsiadami, budowany jest także gazociąg do Danii i dalej – do Norwegii.

Kluczowe są także gazoporty: nasz w Świnoujściu i litewski - w Kłajpedzie.

– Cieszy mnie rozbudowa infrastruktury, bo daje ona szansę na powstanie hubu - powiedział prezes Piotr Zawistowski w  czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nie bez racji...

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Gazowa infrastruktura stwarza szansę na hub gazowy w Polsce

 • Jacek a 2021-11-02 06:49:46
  A te adprawy, rady nadzorcze w spółkach skarbu państwa ile to kosztuje. Jesteś dyrektorem to masz pracować tak aby były zyski jeśli nie to wypad bez odprawy.
 • Teresa 2021-10-26 13:58:51
  Mam nadzieję, że obecny rząd będzie mógł nadal dokonywać dywersyfikacji paliwowej. Teraz czas na atomówki, a kopalnie puki co niech pracują .
  • podatnik 2021-10-26 18:03:21
   Kopalnie niech pracują ale tylko te rentowne bo już dosyć podatnicy latami dopłacili do bankrutów za najdroższy węgiel na świecie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!