Gazprom w końcu pompuje więcej gazu przez Ukrainę. Może także ruszyć Jamał

Gazprom w końcu pompuje więcej gazu przez Ukrainę. Może także ruszyć Jamał
Zgodnie z tzw. nominacją przez Ukrainę od 1 lutego ma być tłoczone na dobę 107,7 mln m3, co jest zbliżone do kwoty zapisanej w kontrakcie długoterminowym (109 mln m3). Fot. Shutterstock.com
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Dariusz Malinowski
    Dariusz Malinowski
  • Dodano: 01-02-2022 12:50

Cena gazu w Europie we wtorek spadła poniżej 900 dolarów za tys. m3. Gazprom zwiększył bowiem ilość przesyłanego gazu korytarzem ukraińskim. Wkrótce może ruszyć także Gazociąg Jamalski.

  • Rosjanie zaczęli tłoczyć znacznie więcej gazu przez Ukrainę.
  • Ceny gazu w Unii Europejskiej spadły.
  • Być może wkrótce zostanie uruchomiony tranzyt gazu przez Polskę.
We wtorek najbliższe (marcowe) kontrakty terminowe TTF na giełdzie ICE Futures spadły do ​​898 dol. za tys. m3. To znaczący spadek w porównaniu ze styczniem. W ubiegłym miesięcu średni koszt kontraktu dnia następnego w hubie TTF wyniósł 976 dol.,  w grudniu aż 1310 dol. za tys. m3.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Gazprom w końcu pompuje więcej gazu przez Ukrainę. Może także ruszyć Jamał

  • Dr_Energetyk 2022-02-01 19:20:13
    Ok domagacie się wypowiedzi fachowca - oto proszę. Nie istnieje aktualnie opłacalna, masowa metoda przeróbki węgla kamiennego ani na metan (CH4) ani na wodór (H2). To co ponad 100 lat temu robiono - to była przeróbka węgla kamiennego (dokładnie koksu) na "gaz generatorowy" będący mieszaniną różnych palnych gazów (jak tlenek węgla, wodór) i innych, i nadawało się do oświetlania ulic i ogrzewania pomieszczeń przy poważnym zagrożeniu życia przy nawdychaniu się tego. Do dziś widać jeszcze ogromne okrągłe budowle w niektórych miastach (jak Wawa przy Dw Zachodnim) które temu służyły - a to nie jest metoda na XXI wiek, bo produkuje gazy 'brudne" a odpadami procesowymi zanieczyszcza środowisko. Po za tym do takiej przeróbki nadaje się węgiel [chemicznie - C] - a nasz "węgiel kamienny" który jest kopaliną o zawartości węgla C min 50 % - ale reszta to są skały niepalne - a z nich nie da się otrzymać użytecznych gazów... Prawda jest taka, że w Polsce cały dobry węgiel niestety (np antracyt) wydobyliśmy i już dawno spalili, więc opowieści że mamy "dużo węgla" - to półprawdy - mamy dużo skały to prawda, wiedzą o tym najlepiej energetycy, którzy muszą te skały (często niepalne) próbować spalać a potem usuwać pozostałości z palenisk kotłów w postaci żużli i popiołów, nie wspominając już o prostym fakcie, że z węgla niskiej jakości nie jesteśmy w stanie uzyskać znamionowej energii bloków węglowych. Jest taka polska (teoretyczne) technologia przeróbki (C-GEN), która mogłaby to robić przy założeniu, że miałaby dobry węgiel na wejściu - ale go nie mamy ale i sama ta technologia jest droga. A jak mówią Ślązacy "g... dosz to g.... mosz, z chłamu nie da się zrobić dobrego produktu.. sorry. Nawet wyprodukować i używać energetycznie biogaz to jest trudny temat (ma średnio 55 % CH4). Najtaniej jest więc jak na razie wydobyć gaz ziemny i go przetransportować gdzie potrzeba... a że są aktualnie na Swiecie nieprzewidywalni dostawcy, którzy nie potrafią zachować umów handlowych ? (praktycznie zawsze byli) To ich trzeba zmienić na rzetelnych i tyle ;)
  • SK 2022-02-01 13:40:37
    To nie odporność na presję wojskową Rosji tylko kontrakt, zgodnie z którym Ukraina ma zagwarantowany przesył rosyjskiego gazu do końca 2024roku.Nie załatwiła sobie takich gwarancji Polska, więc Jamał będzie już tylko rurociągiem rezerwowym.
    • Rysa 2022-02-01 18:15:24
      I jak tylko prześlą w 2022 roku ilość gazu określoną w kontrakcie przesył ustanie.
      • Jan 2022-02-02 20:28:03
        Czyli, jak piszesz, wywiążą się z kontraktów w 100%. Dostarczą zamówiony towar. Tak jak to robią do tej pory.
  • THW 2022-02-01 13:34:40
    Bo nie ma opłacalnej, a zarazem czystej metody przeróbki chemicznej węgla. Zrozumiałes
  • trębacz 2022-02-01 13:33:40
    Obawiam się, że rządzący mogą nie mieć ochoty, aby wyłożyć własne pieniądze na takie badania.
  • AL 2022-02-01 13:24:54
    Dlaczego na tym portalu nie ma wypowiedzi ekspertów na temat możliwości wykorzystania węgla do produkcji energii poprzez nowe technologie wykluczające szkodliwość przy jej produkcji dla środowiska . Oczywiście rządzący powinni wyłożyć kasę na takie badania , bo zasoby węgla mamy duże .
    • trębacz 2022-02-01 13:41:28
      Obawiam się, że rządzący mogą nie mieć ochoty, aby wyłożyć własne pieniądze na takie badania.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.229.131.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!