Hiszpanie wskazują, jak Unia może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Hiszpanie wskazują, jak Unia może uniezależnić się od rosyjskiego gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska jest za bardzo uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu, a narzucona przez Niemcy strategia pozyskiwania tego paliwa z Rosji jest błędna i zagraża unijnemu bezpieczeństwu - ocenia hiszpański dziennik “El Confidencial”.

  • W ocenie "El Confidencial" Hiszpania jest w UE jednym z krajów najlepiej dywersyfikujących swoje źródła zaopatrzenia w gaz ziemny.
  • Według hiszpańskich ekspertów, aby zerwać z rosyjską dominacją w dostawach gazu ziemnego, należy m.in. rozbudować sieć gazowniczą na południu Francji, aby przez Hiszpanię dostarczać do pozostałych państw UE algierski gaz. 
  • Ich zdaniem lepszym źródłem gazu dla Europy mogą być dostawy statkami skroplonego gazu ziemnego z USA do hiszpańskich portów.

Gazeta, która w Madrycie zorganizowała konferencję "Geopolityka i gaz ziemny", przypomina, że obecnie dostawy gazu ziemnego do UE są całkowicie zdominowane przez Rosję. Dziennik wskazał, że w sytuacji, gdy Unia dwie trzecie swojego zapotrzebowania na gaz pokrywa z importu, niezbędna jest szybka dywersyfikacja źródeł tego surowca.

W ocenie "El Confidencial" Hiszpania jest w UE jednym z krajów najlepiej dywersyfikujących swoje źródła zaopatrzenia w gaz ziemny.

Uczestnicy madryckiej konferencji, m.in. przedstawiciele koncernów energetycznych Naturgy i Sedigas, audytorskiej firmy KPMG, a także think thanku Real Instituto Elcano, wskazali na zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego UE w kontekście wykorzystywania gazu przez Kreml jako narzędzia politycznego.

Przypomnieli, że dwukrotnie, w latach 2006 i 2009, Rosja wdała się w konflikt polityczno-gospodarczy z Ukrainą, w którego efekcie zaburzone zostały dostawy gazu ziemnego w Europie. Wskazali, że mimo tych doświadczeń na dnie Morza Bałtyckiego powstaje obecnie gazociąg Nord Stream 2.

"Inwestycja ta omija państwa Europy Wschodniej, podwajając uzależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu" - podkreślali uczestnicy spotkania.

W ocenie Alberto Martina z KPMG Unia Europejska jest w zbyt dużym stopniu podporządkowana "Niemcom, które stale patrzą w kierunku Wschodu i Rosji". "Tymczasem szansą dla Europy jest dziś Algieria" - podkreślił Martin.

Hiszpański ekspert wskazał, że aby zerwać z rosyjską dominacją w dostawach gazu ziemnego, należy m.in. rozbudować sieć gazowniczą na południu Francji, aby przez Hiszpanię dostarczać do pozostałych państw UE algierski gaz. Wskazał, że jest to połączenie lepsze i tańsze niż magistrala gazowa z Azerbejdżanu do Włoch.

Z kolei ekspert Real Instituto Elcano Gonzalo Escribano wskazał, że lepszym źródłem gazu dla Europy mogą być dostawy statkami skroplonego gazu ziemnego z USA do hiszpańskich portów. "Hiszpania jest jednym z nielicznych państw członkowskich UE zdolnych odbierać duże ilości tego paliwa" - wskazał Escribano.

Uczestnicząca w konferencji sekretarz generalna Sedigasu Marta Margarit wskazała natomiast, że w związku z działaniami podejmowanymi w celu zastępowania w UE węgla kamiennego bardziej przyjaznymi środowisku źródłami energii wzrosnąć może znaczenie gazu ziemnego pozyskiwanego w sposób niekonwencjonalny. Niewykorzystane zasoby tego typu posiadają wciąż Francja, Polska oraz Rumunia - odnotowała Margarit.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Hiszpanie wskazują, jak Unia może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

  • konik_polski 2018-10-31 08:42:36
    Wystarczy popatrzeć na globus oraz schemat gazowych sieci przesyłowych, aby dojść do wniosku, że mały udział rosyjskiego gazu na hiszpańskim rynku jest czymś oczywistym. Ciekawe, czy jutro odkryjecie niezależność Panamy od rosyjskiego gazu :)
    • antymonopol 2018-11-01 18:18:57
      Zamknij się ruski trolu bo jesteś ruską chabetą.
      • anda 2018-11-01 22:12:33
        tak Hiszpanie odcinają się od ruskiego gazu - właśnie podpisali kontrakt na dostawę 3mld m3 gazu rocznie przez 24 lata z opcja na zwiększenie dostaw
  • Gość 2018-10-30 15:32:00
    W mojej ocenie Hiszpański dziennik się nie myli, zgadzam się z tym torem myślenia.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!