KE opublikowała w czwartek zaktualizowaną listę projektów wspólnego zainteresowania, których realizacja ma pomóc połączyć europejskie sieci energetyczne. Wśród nich są również polskie inicjatywy. Ekolodzy alarmują, że UE wspiera wykorzystanie paliw kopalnych.
- Projekty wspólnego zainteresowania (PCI) to ponadgraniczna infrastruktura, która łączy systemy energetyczne państw członkowskich. Komisja Europejska podkreśla, że mają one pomóc Unii Europejskiej w osiągnięciu celów polityki energetycznej i klimatycznej - zapewnić przystępną cenowo, bezpieczną i zrównoważoną energię dla wszystkich obywateli.
- Przedsięwzięcia z listy muszą mieć znaczący wpływ na rynki energii i integrację rynku w co najmniej dwóch krajach UE.
- Projekty takie mogą korzystać z uproszczonego systemu zezwoleń i prawa do ubiegania się o fundusze UE z instrumentu "Łącząc Europę".