Jak szybko Europa może odejść od gazu z Rosji? 10 kluczowych punktów

Jak szybko Europa może odejść od gazu z Rosji? 10 kluczowych punktów
Kadri Simson, europejska komisarz ds. energii, zapowiedziała, że KE zaproponuje w przyszłym tygodniu ścieżkę uniezależnienia UE od rosyjskiego gazu. Fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Ireneusz Chojnacki
  • Dodano: 04-03-2022 19:00

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) przedstawiła plan zmniejszenia uzależnienia UE od rosyjskich dostaw gazu ziemnego o ponad jedną trzecią w ciągu roku przy jednoczesnym wspieraniu Europejskiego Zielonego Ładu. Możliwe jest jeszcze szybsze ograniczenie importu rosyjskiego gazu przez UE , w sumie nawet o  ponad połowę w rok, ale z istotnymi kompromisami w polityce klimatyczno-energetycznej - wynika z informacji przedstawionych przez MAE.

  • MAE podała, że  w 2021 roku UE zaimportowała z Rosji 155 mld m3 gazu ziemnego; oszacowała, że w ciągu rok można ten import obciąć o ponad 50 mld m3, a przy zastępowaniu w energetyce gazu m.in. węglem  nawet o około 80 mld m3.
  • 10-punktowy plan MAE zawiera praktyczne kroki w celu zmniejszenia uzależnienia Europy od importu rosyjskiego gazu o ponad jedną trzecią w ciągu roku, jednocześnie wspierając przejście na czystą energię w bezpieczny i przystępny sposób - stwierdził  Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE.
  • - W przyszłym tygodniu Komisja zaproponuje drogę do jak najszybszego uniezależnienia się Europy od rosyjskiego gazu. Analiza MAE przedstawia szereg konkretnych kroków, które możemy podjąć w celu osiągnięcia tego celu- skomentowała Kadri Simson, unijna komisarz ds. energii.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Jak szybko Europa może odejść od gazu z Rosji? 10 kluczowych punktów

  • Giedymin 2022-03-07 12:50:09
    @ ALBIN Bardzo dobry wpis z konkretnymi drozkami powiekszenia wlasnego wydobycia i produkcji gazu. Szkoda, ze jakos bardzo ospale sie do tego wszystkiego brali wtedy, kiedy bylo w miare spokojnie, no ale to polska przypadlosc. Sadze, ze najbardziej perspektywiczne sa wszystkie metody pozyskiwania gazu ze zloz weglowych oraz z wyrobisk kopalnianych. Bo to dosyc szybka sciezka. Dobre odgazowywanie scian wydobywczych ("gob holes") i pozyskiwanie metanu ze starych wyrobisk gorniczych. Np. we Francji firma Francaise de l'Energie od dobrych kilkunastu lat, produkujac elektrycznosc z dwoch szybow (!) porzuconej kopalni w Lotaryngii, rocznie zarabia 10 mln euro. Ogolne potwierdzone zasoby tego gazu w licencjach Frncaise de l'Energie rzedu 11 miliardow metrow szesciennych, to - nie przymierzajac jak duze zloze gazu zaazotowanego na Polskim Nizu (cos w rodzaju Wilkowa, czy Wierzchowic z lat 90-tych). Jest jeszcze jedna sciezka, ale dluzsza choc bardziej perspektywiczna, a to zagospodarowac odkryte zloza gazu poza Morzem Polnocnym, bo zasoby tego akwenu zaczna powoli acz nieuchronnie spadac, co by na ten temat nie mowil p. Naimski. Transport przez LNG. A wogole to nalezy wykorzystac wszystkie sciezki, wiecej ani jednego metra szesciennego od Putina!
  • Albin 2022-03-07 09:17:01
    Czym zastąpić putinowski gaz? Metanem z zamkniętych polskich kopalń „metanowych”, gazem z pirolizy węgla (takim jak 100 lat temu), wodorem ze zgazowania odpadowej biomasy, biogazem rolniczym lub wysypiskowym, gazem z wytlewania naszych śmieci … Za mało? To można jeszcze zgazowywać hałdy i stawy osadowe po kopalniach węgla, wyciskać metan z porzuconych odwiertów gazowych … I jeszcze wodór z elektrolizy zasilanej wiatrem i słońcem (choć to najdroższy gaz i chyba lepiej skierować elektrykę do sieci)…
  • Ot co 2022-03-05 13:54:24
    Tak szybko jak się da.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.147.50
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!