Jeśli rynek gazu ma się rozwijać, trzeba zmienić prawo - mówi Piotr Kasprzak, prezes HEG

Jeśli rynek gazu ma się rozwijać, trzeba zmienić prawo - mówi Piotr Kasprzak, prezes HEG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na naszym rynku gazowym dominuje PGNiG. Co musi się zmienić, aby wzrosła konkurencja, jakie przeszkody napotykają niezależni dystrybutorzy i czy za gaz będziemy musieli płacić więcej – mówi w rozmowie z WNP.PL Piotr Kasprzak, prezes niezależnego dystrybutora gazu Hermes Energy Group.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zmiana prawa jest kluczowa, w innym wypadku będziemy mieli droższy gaz niż inne państwa regionu.
  • Restrykcyjne przepisy ograniczają zainteresowanie niezależnych dystrybutorów importem LNG.
  • Ze względu na wciąż małe zużycie gazu na mieszkańca sprzedaż gazu w Polsce będzie rosła.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Jeśli rynek gazu ma się rozwijać, trzeba zmienić prawo - mówi Piotr Kasprzak, prezes HEG

  • Klaudia 2018-12-14 10:51:21
    A tak w temacie gazu, od kogo polecacie pociągnąć gaz do swojej firmy? Na co powinnam zwrócić uwagę oprócz oczywiście ceny gazu?
    • dagi 2018-12-14 18:21:38
      A czego oczekujesz od sprzedawcy gazu ? Masz już kogoś na oku czy raczej jeszcze nic nie wybrałaś ?
      • Klaudia 2018-12-17 11:02:43
        @dagi co prawda przeglądałam jakieś oferty, ale to mi zbyt wiele nie dało. Myślę nad Tauronem, bo mają w swojej ofercie fachowców takich jak np. szklarz.
      • dagi 2018-12-19 15:14:22
        @Klaudia a jakich fachowcow maja w ofercie ? Sa oni dostepni w kazdy dzien ?
      • Julia 2018-12-19 19:44:10
        @Dagi mają szklarza ślusarza i hydraulika , no i gazownika oczywiście. Wszyscy mają około 24 h na przyjazd do Twojej awarii a gazownik 4 :) @Klaudia Ja jestem w tauronie od kilku miesięcy i póki co wszystko jest w jak najlepszym porządku. Do tego gwarancja najniższej ceny przez rok jest fajną opcją na start :)
      • dagi 2018-12-21 18:27:02
        @Julia dobra cena gazu to podstawa. Wiedzą jak zachęcić klientów, wiadomo każdy chce płacić jak najmniej @Julia jeszcze nie spotkałam się z taką rozbudowaną ofertą, gdzie jest tylu fachowców, rozumiem że ich przyjazd jest za darmo ? Czy jak to jest rozliczane ?
  • Akcjonariusz_PGNiG 2018-12-12 21:30:11
    Artykuł mocno sponsorowany, tymczasem firmy takie jak HEG to zwyczajne pasożyty... Chciały by robić kasę bazując na infrastrukturze które zasponsoruje im PGNiG i Gaz System !!! Niech HEG wyłoży swoje 2 mld USD na nowe sieci (tak jak wyda do 2022 PSG) - wtedy będzie miał prawo czegoś żądać... Byt takich firm na naszym rynku jest zbędny...
    • Yatta 2018-12-13 13:58:52
      Mądry komentarz i w punkt!:)
    • Rafał 2018-12-21 14:39:21
      Czyli rozumiem, że popiera Pan monopol. Jeżeli rzeczywiście posiada Pan akcje PGNiG, to w sumie jest to zrozumiałe. Natomiast powszechnie wiadomo, że jeden podmiot na rynku oznacza dyktat cenowy i obniżenie jakości - "po co się starać skoro i tak kupią". Na szczęście takie czasy minęły - mówię to jako odbiorca. Proszę się zastanowić jak wyglądałby rynek usług telefonii komórkowej, gdyby nie mnogość operatorów. Nadal płacilibyśmy za minutę połączenia 1,80 zł i moglibyśmy pomarzyć o szybkim Internecie? Ja pamiętam takie czasy. Proszę też przypomnieć sobie jaki wpływ na sytuację na tymże rynku miało wejście P4. Teraz niewiele osób płaci za telefon rachunki wyższe niż 50zł. Przypominam, też że za infrastrukturę wewnątrz państwa odpowiada Polska Spółka Gazownictwa, należąca co prawda do grupy kapitałowej PGNiG. PSG jest zobligowane udostępniać swoją infrastrukturę wszystkim uprawnionym sprzedawcom. Ponadto należy podkreślić, że wszyscy sprzedawcy uiszczają opłatę dystrybucyjną za to, że wykorzystują infrastrukturę, więc nazywanie ich "pasożytami" jest nie tyleż niemądre co nieprawdziwe.
  • Marek 2018-12-12 13:12:00
    Jeżeli kładziecie nawet mały rurociąg gazowy na prywatnych działkach dlaczego nie płacicie za przesył, żyjecie na cudzy koszt, polexit ,jak taka spraw trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE wiecie jakie będą konsekwencje. Jesteście zorganizowaną grupą przestępczą, podobnie jak zakłady energetyczne gdzie wścielcie gruntów wykonując przyłącze do własnej posesji przed odbiorem muszą się zrzec własnej inwestycji przedlicznikowej na waszą własność, po czym płacą za energię jak każdy odbiorca.
    • Rafał 2018-12-12 15:54:34
      Warto zaznaczyć, że w Polsce istnieje rozdział pomiędzy operatorem systemu dystrybucyjnego (PSG), który m.in. odpowiada za wspomniane rurociągi oraz sprzedawcą (np. HEG).
  • realista 2018-12-12 12:50:40
    Dopóki się nie zmieni prawa o magazynowaniu gazu to nie będzie konkurencji na rynku i dalej będzie tylko monopolista gazowy pgng z bardzo wysokimi cenami gazu. Za chwilę się dowiemy o wysokiej podwyżce cen gazu od przyszłego roku bo prezes URE już ją przecież zapowiedział.
  • Komik_z_Nowogrodzkiej 2018-12-12 06:36:21
    Pisowskie ustawodawstwo spowodowało nieopłacalność importu gazu bez udziału PGNiG. Dlatego jesteśmy skazani na drogi gaz, bo ktoś musi dopłacać do drogiego LNG z Kataru czy z USA sprowadzanych przez gazowego monopolistę. Jeszcze 2 lata temu zakłady azotowe w Policach ściągały rosyjski gaz z Niemiec z Nord Streamu, bo był po prostu tańszy. Teraz polską chemię czekają trudne czasy, bo gaz ziemny stanowi sporą część ponoszonych przez nią kosztów. Za to powodów do narzekania nie mają firmy amerykańskie, sprzedające drogo swój gaz frajerom z drugiego końca świata.
    • Yatta 2018-12-12 12:22:18
      Jako inż z wykształcenia uznaję powyższy wpis za "głupi". Obecny rząd doprowadził do dywersyfikacji dostaw gazu. Kupujemy go obecnie od różnych krajów dzięki czemu możemy negocjować warunki z wcześniejszym monopolistą. Sprawa jest dla mnie tutaj oczywista i nie trzeba być w tym przypadku ekspertem "oil&gas". Tak jest chociażby nawet w przypadku budżetu domowego. Jeżeli chcę kupić internet do domu to zbieram różne oferty i kupuję go tam gdzie mam tanio i stabilnie. Napisał pan, że kupujemy jeszcze drożej niż wcześniej... proszę o dowody, bo z moich informacji gaz importowany z USA potrafi być 20% tańszy od rosyjskiego i to już po całej "obróbce".
      • Dlaczego w Podlaskim bastionie PiS nie robią odwetów, czyżby zblokowali się na własnej aferze gruntowej w Augustowie,nie wspominając już o zniszczonej sieci Natura 2000. 2018-12-12 13:52:14
        Jeśli posiadam grunt ze złożami gazu , komu mogę sprzedać, złodziejowi wójtowi gminy, staroście czy Kaczyńskiemu aferzyście? Od 20lat Jak wykonano odwiert nic się nie dzieje, stworzyli tereny mieszkalne na gruntach rolnych które nigdy nie zostały wyłącznie z produkcji rolnej, powinny być zaliczone do strefy ekonomicznej energetycznej.
      • Rafał 2018-12-12 16:10:44
        W debacie na temat rynku gazu często mylone są dwie kwestie - dywersyfikacja źródeł dostaw, ograniczonych przez fizyczną lokalizację złóż oraz kwestia liberalizacji rynku . O ile kwestia wydobycia i dywersyfikacji źródeł z oczywistych względów musi być wspierana i w pewnym stopniu moderowana przez Państwo, o tyle rynek sprzedaży paliwa powinien być wolny i zintegrowany z pozostałymi rynkami europejskimi i światowymi. Tylko w ten sposób klienci (firmy, samorządy i wszyscy Polacy) będą mieli gwarancję stabilnych i możliwie najniższych cen. Dwie narracje - rządową i wolnonrynkową - można ze sobą połączyć i realizować główne założenia jednocześnie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!