Ostatnie posiedzenie w arbitrażu PGNIG - Gazprom jest zaplanowane na ostatnią dekadę marca - poinformował we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Przypomnijmy, że chodzi o renegocjacje ceny gazu ziemnego dostarczanego do Polski w ramach kontraktu jamalskiego.
PGNiG skierowało do Gazpromu taki wniosek pod koniec ubiegłego roku. Czytaj więcej: PGNiG chce renegocjować ceny gazu z Gazpromem
Kontrakt jamalski to długoterminowa umowa między PGNiG, a Gazpromem na dostawy gazu do Polski z września 1996 r. i obowiązująca do 2022 r. Dotyczy ok. 10 mld m sześc. gazu transportowanego rocznie przez gazociąg Jamał-Europa. Polski odcinek rurociągu liczy ok. 683 km.
Zapisy kontraktu były renegocjowane w 2010 r. Ówcześni wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin, podpisali jesienią 2010 roku międzyrządowe porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski, a PGNiG i Gazprom podpisały aneks do kontraktu jamalskiego. Porozumienie dotyczyło zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie. Zgodnie z umową, tranzyt gazu został przewidziany do 2019 r., a dostawy do 2022 r.