Krzysztof Tchórzewski: gaz ziemny można wykorzystać do walki ze smogiem

Krzysztof Tchórzewski: gaz ziemny można wykorzystać do walki ze smogiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 09-11-2018 21:26

Gaz ziemny jest paliwem niskoemisyjnym, które z powodzeniem można wykorzystać do walki ze smogiem i szkodliwymi dla zdrowia pyłami, dlatego chcemy go upowszechnić w gospodarstwach domowych - powiedział w piątek w Sejmie szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Minister udzielił odpowiedzi posłom Prawa i Sprawiedliwości na pytanie "w sprawie poprawy jakości powietrza, dzięki zwiększeniu dostępności ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny, poprzez podjęcie działań w zakresie zwiększenia możliwości przyłączania do gazowej sieci dystrybucyjnej".

Tchórzewski podkreślił, że celem działań ministerstwa energii w walce ze smogiem, który w Polsce jest dużym problemem, jest upowszechnienie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych.

"Idziemy w tym kierunku biorąc pod uwagę te możliwości dywersyfikacyjne, dzięki otwarciu gazoportu i uruchomienie w perspektywie gazociągu do Norwegii (...). Podejmujemy systematyczne wysiłki w celu upowszechnienia dostępności gazu w nowych regionach poprzez rozbudowę systemu gazowego i dostęp do niego" - powiedział.

W swoim wystąpieniu minister Tchórzewski podkreślił też, że istotnym priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości są inwestycje w modernizacje istniejącej sieci oraz równomierną budowę nowej sieci dystrybucyjnej gazu.

"W połowie października informowałem, że inwestycje prowadzone przez Polską Spółkę Gazownictwa, dzięki naszym staraniom ulegają przyśpieszeniu. Przypomnę, że także dywidenda PGNiG za rok ubiegły została przeznaczona na dokapitalizowanie i wzmocnienie tych inwestycji" - powiedział Tchórzewski.

Minister przypomniał także o ogłoszonym w Halinowie przez premiera Morawieckiego programie przyśpieszenia rozbudowy sieci gazu ziemnego w latach 2018-2022. "Do roku 2022 w sumie 300 nowych gmin uzyska dostęp do gazu ziemnego. Celem projektu jest, żeby 90 proc. ludności w Polsce miało dostęp do sieci gazowej. To ma ogromne znaczenie w zakresie walki ze smogiem" - podkreślił Tchórzewski.

Szef resortu energii powiedział też o działaniach na rzecz nowego rozporządzenia taryfowego dla gazu ziemnego. "Celem nowego rozporządzenia jest szybki rozwój gazu ziemnego i wykorzystanie go w gospodarce. Jego wejście w życie powinno ułatwić przyłączenia do sieci gazowych tym podmiotom, dla których wiąże się to ze zbyt dużymi kosztami" - powiedział.

Minister Tchórzewski mówił o możliwości obniżenia opłat za przyłącze do sieci tym gospodarstwom domowym z terenów, dla których uchwalono nowy program ochrony powietrza.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Krzysztof Tchórzewski: gaz ziemny można wykorzystać do walki ze smogiem

  • GTZ 2018-11-13 11:55:09
    A co w sytuacji gdy sieć jest a i tak 90 % domów się nie podłączyła i kopci. Taka sytuacja jest np. w Katowicach Podlesiu. Na wielu domach widać zakończenie instalacji gazowej na ścianie budynku i nic dalej. Instalacja jest gotowa od ok 20 lat !!! a w całej dzielnicy przysłowiową siekierę można w powietrzu powiesić. Albo obniżenie ceny gazu które zachęci do podłączenia, albo tak jak w przypadku kanalizacji - przymus - masz na domu zawór z gazem to musisz korzystać (chyba że korzystasz z innego ogrzewania ekologicznego np. elektrycznego co jest mało prawdopodobne)
    • antymonopol 2018-11-13 14:45:17
      Powinno być też dopuszczone ogrzewanie ciepłem miejskim albo OZE pompą ciepła lub pelletem.
  • zaq 2018-11-13 09:11:24
    obniżenie opłat za przyłączenie niewiele pomoże, koszt budowy instalacji i urządzeń jest wielokrotnie większy niż obecna opłata. Kolejna rzecz - przewlekłość postępowań administracyjnych - aby ułożyć kawałek rury od gazociągu do granicy nieruchomości trzeba nieraz miesiącami czekać na zgody urzędów. A gdy dochodzi budowa gazociągu to nieraz droga przez mękę, bo do pozwolenia na budowę, nie ważne czy 50m czy 500m gazociągu trzeba załatwiać kilogramy papierów, tak że rok to nieraz za mało żeby wybudować kawałek nowej sieci. Ciągłe tylko gadanie, jak to super będzie, ale minęły 3 lata i brak uproszczeń w prawie, które przysłużyłyby się szybszemu budowaniu sieci dystrybucyjnej. Gadanie, konferencje, plany. A tu trzeba konkretnych działań, nie siania propagandy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.134.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!