Rewolucja gazowa dokonuje się na naszych oczach. Coraz mniej gazu kupujemy z Rosji. Surowiec ze Wschodu zastępujemy LNG. Za kilka lat także norweskim z gazociągu Baltic Pipe. O zmianach na polskim rynku gazu i możliwościach, jakie one dają, będziemy dyskutować podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który już w poniedziałek rozpoczyna się w Katowicach. Jego gościem będzie Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Postęp technologiczny sprawił, że ładunki LNG transportowane są po całym świecie. Coraz skuteczniej skroplony gaz ziemny rywalizuje z surowcem dostarczanym za pomocą gazociągów. Podczas dyskusji paneliści zastanowią się, jakie są perspektywy LNG na rynku światowym. Czy import LNG z USA do Europy może być obszarem współpracy. W końcu zasadne będzie zadanie pytania o rolę i miejsce Unii Europejskiej na globalnym rynku LNG.
W specjalnym wystąpieniu kwestie gazowego bezpieczeństwa naszego kraju i Unii poruszy Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Wśród osób, które wypowiedzą się w powyższych kwestiach, będą także m.in.: Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, Dominique Ristori, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej, Melissa Simpson, Deputy Assistant Secretary, Bureau of Energy Resources, US Department of State, oraz Žygimantas Vaičiūnas, litewski minister energii.
W kolejnym panelu zatytułowanym "Polski hub gazowy" (wtorek, 14 maja 2019 r., godz. 11.30-13.00) uczestnicy dyskusji zastanowią się nad ekspansją LNG w świecie i sytuacją na globalnym rynku tego surowca. Skąd LNG dla Polski? Czy gaz z kierunku rosyjskiego to niedługo przeszłość? W końcu padnie fundamentalne: czy nasz kraj może stać się gazowym hubem.
Uczestnikami dyskusji będą m.in.: Tomasz Dąbrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Paweł Jakubowski, prezes Polskiego LNG, i Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii.
Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Zobacz listę prelegentów