Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Davos o gazociągu Baltic Pipe z premier Norwegii Erną Solberg oraz premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem - wynika z wpisu na Twitterze kancelaria premiera.
"Oni są już naszymi sojusznikami, tylko czasami diabeł tkwi w szczegółach, a nawet bardzo często - i tutaj o tych szczegółach będziemy rozmawiać" - powiedział szef rządu. Chodzi o to - dodał - by dojść do porozumienia m.in. w kontekście projektu Baltic Pipe, jak również żeby zbudować porozumienie "w szeregu innych spraw" ważnych dla Europy.
Spotkanie premiera @MorawieckiM z premier Norwegii @erna_solberg. #WEF18 #Davos2018 pic.twitter.com/ZmnuftPK36
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 25 stycznia 2018
Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport gazu ze złóż w Norwegii na rynki duński i polski, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach. Gazociąg Baltic Pipe, łączący polski i duński system przesyłu gazu z systemem norweskim, ma mieć przepustowość rzędu 10 mld m sześc. rocznie. Inwestycja ma być gotowa do października 2022 r.
Czytaj także: Premier Morawiecki rozmawiał o gazie z amerykańskim ministrem
Na czwartek zaplanowano również spotkanie szefa polskiego rządu z premierem Holandii Markiem Rutte. Morawiecki powiedział, rozmowy będą dotyczyły m.in. demonopolizacji rynku gazu w Europie.
Trwa spotkanie premiera @MorawieckiM z premierem Danii @larsloekke. #WEF18 #Davos2018 pic.twitter.com/dk7V4fGHPT
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 25 stycznia 2018
Szef rządu pytany w wywiadzie dla radiowej Jedynki o swoje spotkania z europejskimi i amerykańskimi politykami przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego, a także prezesami globalnych firm oraz o to, czy w rozmowach - które dotyczą różnej tematyki - widzi jakiś "wspólny mianownik", odpowiedział, że takim mianownikiem jest "sklejanie na powrót naszego - dość rozbitego - świata po tym kryzysie, który wybuchł kilka lat temu". "I to dotyczy również Europy, bo wiemy jakie ruchy odśrodkowe w Europie się pojawiły i warto żebyśmy pracowali nad wspólną agendą, nad tematami, które nas łączą a nie takimi, które nas dzielą" - mówił Morawiecki. Podkreślił, że podczas spotkań w Davos "to właśnie robi".