Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania stand-by, który zastąpi program rozszerzonego finansowania zatwierdzony w 2015 i wygasający w 2019 roku.
Program powinien zostać zaakceptowany przez kierownictwo MFW i zatwierdzony przez jego radę dyrektorów. Jej spotkanie oczekiwane jest po zatwierdzeniu przez parlament w Kijowie budżetu na 2019 rok, uwzględniającego m.in. wliczenie podwyżek cen gazu dla odbiorców indywidualnych.
Z dużej chmury duży deszcz? MFW ostrzega przed kryzysem w gospodarkach wschodzących
Informacja o nowym programie została opublikowana po informacji, że rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę od 1 listopada 2018 r. o 23,5 proc. ceny gazu dostarczanego dla odbiorców indywidualnych. Wcześniejsze doniesienia mówiły, że MFW postulował ich wzrost o 30-60 proc.
Ukraina szykuje dużą podwyżkę cen gazu
Zatwierdzony w marcu 2015 roku trzyletni program rozszerzonego finansowania przewidywały wsparcie dla Ukrainy kwotą 17,5 mld USD. MFW na bieżąco obserwował postępy w realizacji reform i uzależniał od nich wypłatę kolejnych transz pomocy.
Dwie pierwsze transze (w wysokości 5 mld USD i 1,7 mld USD) Ukraina dostała w 2015 roku, po czym od sierpnia tamtego roku nastąpiła przerwa w przelewach.
W kwietniu 2016 r., po objęciu urzędu premiera przez Hrojsmana, negocjacje z MFW zostały wznowione i kolejną, trzecią transzę, wypłacono Ukrainie wrześniu, a czwartą w kwietniu 2017 roku.
Od lipca 2017 roku rozmowy władz ukraińskich z MFW skomplikowały się w związku ze sporem o ceny gazu dla ludności.
Źródła rządowe twierdziły, że strona ukraińska zaproponowała MFW co najmniej osiem wariantów zmiany formuły kształtowania cen gazu, by uniknąć niezadowolenia społecznego. Fundusz ze swej strony zajmował w tej sprawie twarde stanowisko.