Musimy zwiększyć magazynowanie gazu. To kwestia bezpieczeństwa

Musimy zwiększyć magazynowanie gazu. To kwestia bezpieczeństwa
Jerzy Buzek (fot. PTWP)

Nowe, obecnie negocjowane w Brukseli unijne przepisy dotyczące magazynowania gazu w UE muszą jak najszybciej wejść w życie. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej przed nadejściem zimy - powiedział na briefingu w Brukseli były premier, europoseł Jerzy Buzek (PO).

  • UE dysponuje magazynami, których pełne wypełnienie pozwoliłaby na co najmniej 1,5 miesiąca funkcjonowania "27-ki" zimą w przypadku całkowitego odcięcia wspólnoty od jakichkolwiek zewnętrznych dostaw - powiedział Jerzy Buzek.
  • Dlatego tak ważne jest ich wykorzystanie w obliczu niebezpieczeństwa odcięcia dostaw. PE chce, aby do końca roku magazyny w UE zostały zapełnione powyżej 90 proc., a w następnych latach w 90 proc. obowiązkowo do 1 listopada każdego roku - dodał.
  • Komisja Europejska i Rada nie chcą się jednak zgodzić, w przypadku tego roku, na 90 proc, więc być może skończy się na 80 - 85 proc. Naszym zdaniem jednak stać nas na więcej - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Musimy zwiększyć magazynowanie gazu. To kwestia bezpieczeństwa

  • Tenże 2022-05-18 12:59:23
    Ten szczur i zdrajca powinien gnić w lochu razem z Tuskiem, Lewandowskim i Pawlakiem, a nie mędrkować i żreć kawior za pieniądze podatników.
  • Pan Tadeusz 2022-05-17 10:30:53
    Czytając artykuł nasuwa się kilka wątków, które powinny zostać przygotowane i wdrożone. Obecnie widać duży chaos organizacyjny, który nie służy niczemu dobremu, jak tylko kolejnymi problemami. Dlatego też, mając na uwadze obecne nerwowe działania, które i są słuszne, w pierwszej kolejności powinna zostać zawieszona sprzedaż gazu poprzez system rynek giełdy, który bardzo mocno winduje ceny gazu ziemnego z uwagi na duże jego braki na rynku europejskim. Obecnie zyskują jedynie spółki wydobywcze oraz pośrednicy, a tracą konsumenci i producenci, których produkty stają się mało konkurencyjne. Uzgodnienie i zawarcie umów w ramach UE wspólnych zakupów gazu ziemnego powinno pozwolić odblokowanie rynku. Wspólne zakupy przez UE pozwoli na znacząco obniżeniu ceny za dostarczany gaz. Magazyny gazu powinny zostać włączone do unijnego systemu względem zarządzania ich stanem oraz zapełnianiem. Tylko tak przełoży się to na bezpieczeństwie całej Europy względem stałości dostaw gazu ziemnego, tym samym produkcji e.e. czy produktów spożywczych.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!