Naimski: nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu; wyzwolimy się z monopolu

Naimski: nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu; wyzwolimy się z monopolu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/DC
  • Dodano: 05-09-2019 13:47

Nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu, nie przewidujemy przedłużenia obecnego długoterminowego kontraktu z Gazpromem - mówi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - To jest monopolista i z tego monopolu się wyzwolimy - dodał.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Naimski podkreślił, że do 2022 r. ma być gotowy Baltic Pipe.

- To jest gazociąg, który połączy norweskie złoża gazu poprzez Danię pod dnem Morza Bałtyckiego do Polski  - mówił w Radiu Plus. Dodał, że wszystko jest realizowane zgodnie z harmonogramem.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Naimski: nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu; wyzwolimy się z monopolu

  • Stu 2019-09-07 09:02:54
    Tak się zastanawiam czy nasz rząd planując przyszłość przyszłość energetyczną Polski bierze pod uwagę scenariusze skrajnie niekorzystne jak na przykład wybuch któregoś z super wulkanów. Norwegia zniknie pod lodowcem a Bałtyk zamarznie i zacznie się biadolenie - a kto to mógł przewidzieć.
  • Brrr zimno 2019-09-06 15:07:49
    Mądry gospodarz powinien po 2022 roku tak prowadzić zaopatrzenie Polski w gaz, żeby Polska mogła kupować gaz z wszystkich kierunków w tym z Rosji w oparciu o zakupy spot. Jak Rosja zaproponuje bardzo dobre warunki finansowe i jakościowe swojego gazu to nie powinniśmy rezygnować z dostaw z tego kierunku. Tylko że tym razem to Polska bedzie dyktować warunki dostawy tego surowca do Polski a nie Rosja jak to było dotychczas.
  • PS. 2019-09-05 20:03:17
    W ostatnich dniach rosyjski dziennik Kommiersant stwierdził: "Rosyjski gaz dla Polski faktycznie wydaje się drogi w obecnych warunkach rynkowych". Dzisiaj Grupa Azoty poinformowała oficjalnie, że bardzo poprawił wyniki dzięki taniemu LNG. To są fakty!
    • asd 2019-09-11 13:09:15
      A polonofoby z Moskwy zawsze twierdziły, że skraplanie gazu jest nieopłacalne i gaz z rury Gazpromu zawsze będzie tańszy od LNG z Kataru, Norwegii czy USA. A teraz same budują na potęgę instalacje do skraplania gazu. Kłamczuszki z Moskwy! I wszystko....
  • Yooras 2019-09-05 16:10:08
    Chętnie bym zobaczył porównanie cen gazu skroplonego z Ameryki i Kataru, gazu z Norwegii i gazu z Rosji, zanim posiadacze kuchni i pieców gazowych sprawdzą we własnych portfelach cenę "wstawania z kolan" w stosunku do Rosji w wykonaniu polityków PiS. A może zamiast pobrzękiwania szabelką pomyśleć o zrównoważeniu i dywersyfikacji dostaw ze wszystkich dostępnych kierunków? Nowa umowa z Gazpromem w sytuacji posiadania innych źródeł dostaw może się okazać bardzo interesująca.
    • Em 2019-09-05 17:01:02
      Jurij, wy nadal macie tą wielko-ruską brzydką manierę narzucania się wszystkim dookoła, takze w stosunkach handlowych. To, w połączeniu z instrumentalnym traktowaniem partnerów i upolitycznianiem kwestii dostaw surowców oraz agresywnymi posunieciami militarnymi , zmieniło nasze podejście, wiec musicie się naprawdę bardzo postarać, żebyśmy zakontraktowali u was jeszcze choćby 1m3.
      • Yooras 2019-09-05 17:27:56
        Szanowny Panie, nie jestem ruskim trollem, co mi bezpodstawnie insynuujesz. Uważam, że dotychczasowa umowa z Gazpromem jako naruszająca równość stron powinna być dawno zerwana przy wykorzystaniu europejskich sądów, a Miller za zerwanie rozmów w sprawie rurociągu z Norwegii powinien odpowiadać przed Trybunałem Stanu. Chodzi mi jedynie o to, że jakikolwiek monopol jest szkodliwy i prowadzi do zawyżania cen. Co do cen - gdyby gaz norweski, amerykański i bliskowschodni była bardzo atrakcyjny cenowo, to po co Niemcy budowaliby Nordstream 1 i 2, mając gaz z Morza północnego na wyciągnięcie ręki? Po prostu właśnie stawiają na różnorodność zaopatrzenia przy konkurencyjności dostawców, którzy mają się starać sprzedać swój towar po konkurencyjnej cenie. Dlatego Niemcy mają dużo tańszy gaz niż Polska, która przez długie lata nie miała żadnego wyboru dostawcy gazu, poza Rosją. Nie chcę tu wszczynać dyskusji politycznych nt. tych aspektów handlu z Rosją, ale uważam, że Unia Europejska powinna prowadzić taki handel zarówno z Rosją jak i z USA jako jeden partner do rozmów, bo pojedyncze kraje zawsze będą miały gorszą pozycję negocjacyjną, a na tym zależy zarówno Putinowi jak i Trumpowi.
      • Dostawcy XD 2019-09-06 11:16:48
        W 2022 roku mamy mieć możliwość odbioru gazu z 4, a może nawet 5 kierunków. USA, Katar, Norwegia i Rosja (+ Niemcy, które chcą monopolu na gaz w całej Europie Wschodniej poprzez Nord Stream, w końcu oni od Rosjan kontraktują na poziomie 50% Wschodniej Europy, bo już dawno mają zdywersyfikowanych dostawców, a więc moga odpalić Polakom gaz z 30% narzutem). W jakiej szkole ekonomicznej 4 dostawców to monopol?
  • antek 2019-09-05 15:46:31
    ten facet ma w obliczu nienawiść i wzrok tęskniący za rozumem. narobi nam kłopotów. strach się bać
    • Paws 2019-09-05 15:53:47
      A ty masz w palcach glupote, widac to czytajac twoj komentarz

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.134.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!