W PGNiG nie zapominamy o tym, co mamy w nazwie i czym się zajmujemy. Chcemy w niekonwencjonalny sposób wykorzystywać konwencjonalne paliwa - powiedział Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych, w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Jego zdaniem innowacyjnym sposobem wykorzystania gazu ziemnego jest napędzanie ciężarówek. W Niemczech tiry napędzane sprężonym gazem ziemnym są zwolnione z opłat za autostrady.
Gaz może być także wykorzystywany do napędzania statków morskich.
Według Roberta Perkowskiego warto porównywać się z innymi krajami i zobaczyć, w jakim miejscu jesteśmy, jeśli chodzi o wdrażanie nowych technologii energetycznych. W wielu krajach Europy przemiany zaczęły się dużo wcześniej. Robert Perkowski podaje przykład energetyki jądrowej. W krajach UE elektrownie jądrowe zaczęto budować prawie 50 lat temu, w Polsce cały czas o nich dyskutujemy.
W ocenie wiceprezesa PGNiG nie ma możliwości porzucenia w Polsce klasycznych źródeł wytwarzania energii w sposób gwałtowny.
- Na przykład w sektorze ciepłowniczym nie ma szybkiej możliwości zastąpienia elektrociepłowni węglowych ogrzewaniem elektrycznym zasilanym przez energię wyprodukowaną w farmach wiatrowych. To niemożliwe - podkreśla Robert Perkowski.
PGNiG rozwija także projekty biogazu. Spółka wprowadziła standardy biometanu, które pozwalają na wtłoczenie gazy z biogazowni do sieci gazowej.