PARTNERZY PORTALU

Nowe inwestycje otwierają nowe możliwości pozyskiwania gazu

Nowe inwestycje otwierają nowe możliwości pozyskiwania gazu
Sesja "Rynek gazu w Europie i w Polsce" fot. PTWP

Budowa gazociągu Baltic Pipe oraz rozbudowa gazoportu to niezwykle istotne, choć nie jedyne inwestycje w polskim systemie gazowniczym. Tak naprawdę skala tych inwestycji obejmuje blisko 2 tys. km nowych gazociągów. To wszystko stwarza nam nowe możliwości w pozyskiwaniu gazu oraz handlu tym surowcem. Na te oraz inne aspekty zwracali uwagę uczestnicy sesji "Rynek gazu w Europie i w Polsce", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  • Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wskazał również, że przed nami duży wzrost zapotrzebowania na gaz, co będzie wynikiem transformacji zachodzącej w sektorze energii.
  • Rynek gazu zmienia się bardzo dynamicznie. Zatem inwestycje nie mogą stanąć. Żeby transformacja energetyczna mogła się odbywać, potrzebne są inwestycje w gazociągi - powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.
  • Nie ma rynku gazu bez rozbudowanej infrastruktury. Aby funkcjonował rynek gazu w Polsce, infrastruktura transgraniczna powinna być nadal rozbudowywana - zaznaczył Janusz Steinhoff, przewodniczący rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Na początku sesji wyemitowano wywiad, który z Piotrem Naimskim, sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przeprowadził Jacek Ziarno, redaktor naczelny Magazynu Nowy Przemysł.

Piotr Naimski zwrócił uwagę między innymi na to, że już w przyszłym roku Baltic Pipe zostanie uruchomiony. Wskazał również, że przed nami duży wzrost zapotrzebowania na gaz, co będzie wynikiem transformacji zachodzącej w sektorze energii.

- Baltic Pipe to nowy system obejmujący ponad 2 tys. km gazociągów - zaznaczył Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

- Nasza firma pracuje na pełnych obrotach. A trzeba pamiętać, że dochodzi tu kwestia pandemii, w tym przerwanych łańcuchów dostaw. Rynek gazu zmienia się bardzo dynamicznie. Zatem inwestycje nie mogą stanąć. Budujemy też interkonektory. Potrzebne są nie tylko one, bowiem potrzebne są również źródła gazu w postaci magazynów gazu. To także kierunek, w który angażuje się Gaz-System. Żeby transformacja energetyczna mogła się odbywać, potrzebne są inwestycje w gazociągi - dodał Artur Zawartko.

Janusz Steinhoff, przewodniczący rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, wicepremier w latach 2000-2001 i minister gospodarki w latach 1997-2001 podkreślił, że inwestycję Baltic Pipe ocenia zdecydowanie pozytywnie.

- Nie ma rynku gazu bez rozbudowanej infrastruktury. W przeszłości przez lata mieliśmy techniczne warunki sprowadzania gazu pochodzącego z jednego kierunku czyli rosyjskiego. Płaciliśmy rentę za brak alternatywy. Była ona wysoka i odbiegała od cen, jakie z Federacji Rosyjskiej uzyskiwały Niemcy czy Francja. Teraz cały potrzebny nam gaz będziemy mogli sprowadzać z kierunków innych niż rosyjski. Aby funkcjonował rynek gazu w Polsce, to infrastruktura transgraniczna powinna być nadal rozbudowywana - wyjaśnił Steinhoff.

Jak zaznaczył, firma Gaz -System wykazała się sprawnością przy realizacji inwestycji.

- Nie będzie nigdy konkurencyjnego rynku bez transgranicznych połączeń o dużej przepustowości. Dotyczy to również rynku energii elektrycznej - podkreślił Steinhoff.

* Artykuł powstał podczas sesji "Rynek gazu w Europie i w Polsce", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe inwestycje otwierają nowe możliwości pozyskiwania gazu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!