Państwo polskie bezbronne, ślepe, głuche. "Nikt nie zarządza wnętrzem ziemi"

Państwo polskie bezbronne, ślepe, głuche. "Nikt nie zarządza wnętrzem ziemi"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/AH
  • Dodano: 13-06-2018 17:13

Musimy powołać Polską Agencję Geologiczną, która będzie kluczowym elementem w tworzonym systemie Polityki Surowcowej Państwa – mówił w Gdańsku Główny Geolog Kraju, Mariusz Orion Jędrysek. - Teraz państwo jest bezbronne, nikt nie zarządza wnętrzem ziemi - dodał.

  • Mariusz Orion Jęrysek zwraca uwagę, że Polska Agencja Geologiczna jest niezbędna do wskazania potrzeb państwa, bo dziś nie ma komu ich nawet zidentyfikować.
  • Jego zdaniem dziś nie ma komu identyfikować i oceniać inwestorów, którzy napływają do Polski, dlatego musi być jednostka, która będzie oceniała zdolności wykonawcze na koncesjach, która popatrzy, czy te odwierty w ogóle były wykonane, bo dziś nie ma komu tego sprawdzić.
  • Dziś wnętrzem ziemi nikt nie zarządza - podkreślił Jędrysek.

- Polska od dawna była uważana za kraj dość bogaty surowcowo, co wynika z budowy geologicznej i - niestety - organizacyjnie słabo działający, czyli wykorzystujący niewiele - mówił Mariusz Orion Jędrysek.

Wyjaśnił, że potencjał surowcowy naszego kraju pozwala na zaspokojenie własnych potrzeb "mniej więcej" na poziomie ok. 60 proc.. - A są one zaspokajane na poziomie do 40 proc. - poinformował. Zaznaczył, że celem Polityki Surowcowej Państwa (PSP) jest umożliwienie państwu polskiemu "wreszcie" korzystania z własnych zasobów naturalnych i zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego. - To jest kluczowe dla gospodarki - dodał.

Ocenił, że "dzisiaj brakuje" przede wszystkim ram instytucjonalnych PSP. - Brakuje zwornika pomiędzy nauką, administracją i przemysłem - podkreślił. Wyjaśnił, że to "stąd jest pomysł sprzed bardzo wielu lat powołania polskiej służby geologicznej". Zaznaczył, że chodzi o zorganizowanie "przejrzystego systemu zarządzania polityką surowcową". Zwrócił uwagę, że "Państwowy Instytut Geologiczny musi działać, bo jest potrzebną jednostką naukową, ale - w ocenie wiceministra - nie może w sobie łączyć zadań państwa". Główny Geolog Kraju powiedział, że ramy instytucjonalne PSP zakładają wypracowanie rozwiązań dotyczących Polskiej Agencji Geologicznej (PAG).

- Musimy powołać PAG - mówił w Gdańsku Jędrysek. Ocenił, że teraz "państwo jest zupełnie bezbronne, ślepe i głuche, jeśli chodzi o część geologiczną".

- Agencja wskaże potrzeby państwa, bo dziś nie ma komu nawet zidentyfikować tych potrzeb - tłumaczył. "Dziś nie ma komu identyfikować i oceniać inwestorów, którzy napływają do Polski (…) musi być jednostka, która będzie oceniała zdolności wykonawcze na koncesjach, która popatrzy, czy te odwierty w ogóle były wykonane, bo dziś nie ma komu tego sprawdzić". "Dziś wnętrzem ziemi nikt nie zarządza" - podkreślił.

Wyraził nadzieję, że ustawa w sprawie utworzenia PAG zostanie przyjęta do końca roku. Powiedział, że po powołaniu PAG i przyjęciu przez rząd PSP będzie ustanowione nowe Prawo geologiczne i górnicze. Zakłada się, że system polityki surowcowej państwa będzie gotowy w ciągu dwóch lat.

Podczas dyskusji Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Adam Mirek zauważył, że PAG mogłaby rozwiązać m.in. problem "słabości służb geologicznych w powiatach, gminach". Ocenił, że "silny partner dobrze zorganizowany i funkcjonujący ze strony centralnej instytucji (…) z pewnością ułatwi zadania, doprowadzi do uporządkowania wielu spraw".

Uczestniczący w dyskusji dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Wiesław Piotrzkowski ocenił, że te działania "zmierzają do poprawy sytuacji, do określenia kompetencji". "To w przyszłości pozwoli na szybsze procedowanie w zakresie spraw związanych z wydawaniem koncesji, z uzyskiwaniem pozwoleń czy uzgodnień" - argumentował.

Jędrysek poinformował, że konferencje konsultacyjne mają się odbyć jeszcze w Poznaniu i w Rzeszowie. - Po konsultacjach będziemy jeszcze kilka miesięcy pracowali nad podsumowaniem tego, co zgłoszono podczas spotkań - dodał.

Według resortu środowiska wejście w życie Polityki Surowcowej Państwa ma mieć znaczący wpływ na rozwój technologii, stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców, zwiększenie świadomości społecznej w zakresie gospodarki surowcami, pozyskiwanie surowców poza granicami kraju, bezzbiornikowe magazynowanie substancji w górotworze oraz pozyskiwanie surowców z odpadów (gospodarka o obiegu zamkniętym) i wykorzystanie energii geotermalnej.

Realizacja polityki surowcowej ma służyć racjonalnemu gospodarowaniu zasobami kopalin i surowców pochodzących ze źródeł wtórnych, a także wyznaczaniu kierunków badań i inwestycji geologiczno-górniczych, zgodnie z obecnym stanem wiedzy i etapem rozwoju. Efektem realizacji PSP mają być m.in.: wzrost bezpieczeństwa surowcowego, rozwój gospodarczy zapewniający konkurencyjność gospodarki, rozwój społeczny i naukowo-techniczny, stopniowe wdrażanie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (poprzez minimalizację ilości odpadów i maksymalizację odzysku surowców), większy wpływ na kształtowanie i wdrażanie polityk międzynarodowych.

Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek w środę na Politechnice Gdańskiej uczestniczył w kolejnej, dziewiątej regionalnej konferencji (z cyklu 12) odbywającej się w ramach trwających od listopada 2017 roku szerokich konsultacji rządowego projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP). Spotkanie w Gdańsku, w którym uczestniczyli eksperci, przedstawiciele rządu i parlamentarzyści dotyczyło VII Filaru PSP: "ramy instytucjonalne wypracowania i wdrażania polityki surowcowej państwa".

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Państwo polskie bezbronne, ślepe, głuche. "Nikt nie zarządza wnętrzem ziemi"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.145.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!