Koronawirus w PGNiG nie zmusił jeszcze zarządu tej spółki do radykalnych działań. Zmienił się tylko, u kogo mógł, sposób wykonywania pracy. Jak deklaruje Jerzy Kwieciński, prezes gazowego potentata, wynagrodzenia nie są zagrożone, w dodatku stały się wyższe o kilka procent. Jak to możliwe?
- Po wcześniejszych negocjacjach ze związkami w PGNiG wzrosły wynagrodzenia. Podwyżki sięgnęły 6 procent. - Pewnie teraz, gdybyśmy siadali do negocjacji, na te podwyżki bym się nie zgodził – mówi prezes PGNiG.
- Kwieciński podkreśla, że nie zamierza na razie obcinać pensji sobie i innym członkom zarządu. Takich ruch postulował w ostatnim czasie wicepremier Jacek Sasin nadzorujący pracę spółek Skarbu Państwa.
- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w II kwartale tego roku zaktualizuje strategię spółki. To będzie odpowiedź na wyzwania związane z sytuacją gospodarczą w Europie, wywołaną walką z pandemią koronawirusa.
- Tekst i rozmowa powstały w ramach projektu EEC Defence – Razem bronimy gospodarki, animowanego przez Grupę PTWP, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz majowego EEC Online (18-20 maja 2020 r.)
Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG, podkreśla, że choć sytuacja gospodarcza w kraju będzie tylko się pogarszać, to na razie kierowana przez niego spółka przez kryzys przechodzi w miarę bezboleśnie.
- Musieliśmy podjąć wiele działań, by w tej sytuacji w miarę normalnie funkcjonować. 1/3 pracowników pracuje z domu, jednak wielu naszych ludzi pracuje w produkcji czy na utrzymaniu ruchu… więc, niestety, nie wszyscy mogą wykonywać swe obowiązki z domu - mówi .
Pracy nikt nie stracił, a od dwóch miesięcy wszyscy zarabiają więcej - podwyżki sięgnęły 6 procent. - Pewnie teraz, gdybyśmy siadali do negocjacji ze stroną związkową, na te podwyżki bym się nie zgodził – dodaje prezes PGNiG.
Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że zaapeluje do zarządów spółek Skarbu Państwa, by w geście solidarności obniżyły sobie wynagrodzenia na czas epidemii koronawirusa.
Co na to szef największej gazowej spółki w tej części Europy? - Uważam, że jako zarząd PGNiG nie mamy dostosowanych wynagrodzeń do faktycznych warunków rynkowych. Jeżeli sytuacja w naszej spółce będzie trudna - pojawią się problemy w firmie i będzie trzeba zwalniać - to będziemy się do tego apelu dostosowywać – deklaruje Kwieciński.
Dywersyfikacja z koroną
Na sytuację w PGNiG przekłada się jednak coraz bardziej kondycja ekonomiczna jego klientów. Wyraźnie spadł popyt na gaz w Polsce i w Europie. Problem pogłębia też fakt, że za nami ciepła zima - i to nie tylko na naszym kontynencie.- Obecnie mocno spadają ceny. Takim firmom jak nasza nie ułatwia to pracy. Teraz przeciętnie ceny gazu na rynku europejskim są dwukrotnie niższe niż przed rokiem – tłumaczy szef spółki.
PGNiG będzie coraz mocniej inwestować w ciepłownictwo oraz odnawialne źródła energii.
- Planujemy aktualizację obecnej strategii. Chcemy ją przygotować w II kwartale tego roku. Zamierzamy dywersyfikować naszą działalność, żeby spadek przychodów w jednym miejscu kompensować gdzie indziej – wyjaśnia nadchodzące zmiany Kwieciński.
Klimat do zmian
A co z Zielonym Ładem w czasie epidemii koronawirusa? - Powinniśmy mieć aspiracje na poziomie europejskim - i być partnerem w tych rozmowach, a nie tylko słuchać, co inni mówią albo o czym decydują... I być aktywnym graczem. Z drugiej strony: jeśli na coś się umówiliśmy w Unii Europejskiej, to musimy to później realizować – mówi Jerzy Kwieciński. I dodaje: - Tę nową politykę klimatyczną w Unii chcemy potraktować jako szansę. Nie czekać aż ona nas dotknie, lecz działać tak, by te elementy, które mogą być dla naszej firmy pozytywne, wykorzystać.Tekst i rozmowa powstały w ramach projektu EEC Defence – Razem bronimy gospodarki, animowanego przez Grupę PTWP, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC). Partnerzy EEC wymieniają się informacją, wiedzą, doświadczeniem, pomysłami na radzenie sobie w trudnych czasach.
O przyszłość sektora energetycznego po koronawirusie i konsekwencjach dla strategii energetycznej państwa i dla czołowych firm z branży będziemy rozmawiać podczas majowego EEC Online. Wyjątkowy, bo w zupełnie innej odsłonie, kongres gospodarczy już 18-20 maja br.