PGNiG inwestuje. Przybędzie gazu z Polski

PGNiG inwestuje. Przybędzie gazu z Polski
PGNiG zarządza na terenie Polski 52 kopalniami ropy naftowej i gazu ziemnego Fot. PTWP Andrzej Wawok

PGNiG ogłosiło ostatnio odkrycie nowego złoża gazu pod Poznaniem, a wcześniej rozbudowę kopalni ropy naftowej i gazu Lubiatów oraz uruchomienie nowej kopalni Kamień Mały, która też przyczyni się do wzrostu podaży krajowego błękitnego paliwa. Takie inwestycje stabilizują krajowe wydobycie gazu, które w minionym roku wyniosło około 3,65 mld m sześc. gazu i  wg. aktualnych prognoz w 2022 roku ma być na zbliżonym poziomie.

  • - Wydobycie krajowe to jeden z filarów bezpieczeństwa dostaw gazu dla polskich odbiorców - podkreśla  Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG.
  • PGNiG wg prognozy z grudnia 2021 przewiduje wzrost krajowego wydobycia gazu w 2024 roku, do poziomu 3,9 mld m sześc.
  • Ważne są też możliwości magazynowania gazu. Po zapowiedzianej przez PGNiG rozbudowie magazynu w Wierzchowicach, krajowe zdolności magazynowania gazu przekroczą 4 mld m sześc.

W obecnej sytuacji geopolitycznej wzrosło znaczenie krajowego wydobycia gazu i możliwości jego magazynowania. PGNiG inwestuje w obydwa te obszary.

Zobacz także: Anna Moskwa: Bez względu na porozumienie o gazie Polska jest bezpieczna

Odkrycie w Sierosławiu na 32 mln m sześc. rocznie przez lata

PGNiG na początku sierpnia 2022 ogłosiło, że sukcesem zakończyły się prowadzone przez koncern prace poszukiwawcze w miejscowości Sierosław w Wielkopolsce. Spółka odkryła tam złoże o zasobach szacowanych na 650 mln m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego.

Czytaj również: Wszystkie tłocznie Baltic Pipe w Polsce po odbiorach technicznych

Nowe złoże położone jest na granicy gmin Tarnowo Podgórne i Dopiewo, na koncesji Pniewy-Stęszew, w środkowej części Wielkopolski. Odkrycia dokonano otworem poszukiwawczym Sierosław-2H o długości ponad 3640 metrów.

PGNiG podało, że po podłączeniu odwiertu do eksploatacji, będzie on produkował rocznie ok. 40 mln m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego, co w przeliczeniu na gaz wysokometanowy oznacza 32 mln m sześc. paliwa rocznie.

– Wydobycie krajowe to jeden z filarów bezpieczeństwa dostaw gazu dla polskich odbiorców. Systematycznie prowadzimy poszukiwania nowych złóż oraz inwestujemy w zagospodarowanie już rozpoznanych zasobów, aby utrzymać produkcję gazu na stabilnym poziomie – komentowała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG.

Złoże Sierosław znajduje się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które - jak podało PGNiG - od kilku lat stanowią jeden z głównych obszarów działalności poszukiwawczej grupy w zachodniej Polsce. W konsekwencji odkrycia złoża Sierosław, PGNiG planuje dalsze prace poszukiwawcze na tym obszarze.

Wcześniej, w czerwcu 2022 r., PGNiG rozpoczęło eksploatację złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w województwie lubuskim. Obsługująca je instalacja zapewni ponad 24 tys. ton ropy i 3,6 mln m sześc. gazu rocznie.

Złoże Kamień Mały położone jest w gminach Słońsk i Górzyca w północno-zachodniej części woj. lubuskiego. Jego udokumentowane zasoby wydobywalne to około 0,7 mln ton ropy naftowej, której towarzyszy gaz ziemny w ilości około 130 mln m sześc.

– Wydobycie ropy naftowej przez PGNiG koncentruje się w zachodniej części kraju, na pograniczu województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Mamy tu bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę eksploatacyjną, co wykorzystaliśmy przy zagospodarowaniu złoża Kamień Mały – wyjaśniała Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Inwestycja w Wierzchowicach skokowo powiększy magazyny

PGNiG rozbuduje Kopalnię Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów, eksploatującej złoża na pograniczu woj. wielkopolskiego i lubuskiego. Zakładany efekt inwestycji to dodatkowe 3,4 mld m sześc. gazu ziemnego oraz 510 tys. ton ropy w latach 2024-2043.

Gaz ziemny z kopalni Lubiatów zasila m.in. elektrociepłownię w Gorzowie Wielkopolskim. Kopalnia obsługuje wydobycie ze złóż: Lubiatów, Międzychód i Grotów, zlokalizowanych na granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego. Ich zasoby wydobywalne oszacowano na 7,3 mln ton ropy naftowej i 7,3 mld m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego. Do tej pory wyeksploatowano 2,86 mln ton ropy naftowej i 2,34 mld m sześc. gazu.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, ważne są też możliwości magazynowania gazu. PGNiG podało w tym roku, że rozbuduje Podziemny Magazyn Gazu w Wierzchowicach. Dzięki realizacji inwestycji, możliwości gromadzenia zapasów gazu w kraju znacznie wzrosną.

- W efekcie tej inwestycji nasze możliwości gromadzenia zapasów gazu wzrosną aż o 25 proc., czyli o dodatkowe 800 mln m sześc. Dzięki temu będziemy bardziej odporni na takie kryzysy, jak ten, z którym mamy obecnie do czynienia w Europie - komentowała Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Inwestycja w Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice pozwoli zwiększyć jego pojemność czynną z obecnych 1,3 mld m sześc. do 2,1 mld m sześc. gazu. W konsekwencji, na Wierzchowice będzie przypadać prawie połowa krajowych zdolności magazynowych, które po rozbudowie sięgną 4,03 mld m sześc.

Trudne warunki inwestowania w czasie pandemii

PGNiG posiada w sumie pięć magazynów złożowych oraz dwa magazyny kawernowe, w których gaz gromadzony jest w pustych przestrzeniach (tzw. kawernach) utworzonych w złożach soli w wyniku jej wypłukiwania (tzw. ługowania).

Natomiast jeśli chodzi o segment wydobycia, to PGNiG zarządza na terenie kraju 52 kopalniami ropy naftowej i gazu ziemnego. Większość z nich, bo 34, działa w Polsce południowo-wschodniej. Pozostałe zlokalizowane są na zachodzie kraju.

W latach 2017-2021 krajowe wydobycie gazu przez PGNiG wykazywało lekką tendencję zniżkową, zmniejszając się z około 3,84 mld m sześc. w 2017 roku do około 3,65 mld m sześc. w 2021 roku.

W grudniu 2021 PGNiG ogłosiło prognozę wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej w latach 2021-2024. Spółka podała w niej, że przewiduje, iż w 2022 roku krajowe wydobycie gazu wyniesie 3,7 mld m sześc., a w kolejnych latach tej prognozy odpowiednio 3,7 mld m sześc. i 3,9 mld m sześc.

„Sytuacja pandemiczna w latach 2020-2021 spowodowała wydłużenie realizacji procesów inwestycyjnych o kilkanaście miesięcy, co skutkuje mniejszym prognozowanym wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce w kolejnych latach. Wpływ na wielkość prognozowanego wolumenu wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego mają także ograniczenia w odbiorze gazu przez EC Gorzów w 2022 r., a w latach 2023-2024 - realizacja zadań inwestycyjnych, których wykonanie wymaga wydłużonego przestoju instalacji technologicznych kopalni Dębno i Lubiatów” - wyjaśniało PGNiG.

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!