PGNiG robi zielony zwrot. Spółka czysto gazowa odchodzi do lamusa

PGNiG robi zielony zwrot. Spółka czysto gazowa odchodzi do lamusa
PGNiG jest zainteresowane przejęciem już działających farm fotowoltaicznych. Fot. mat. pras.

W ciągu kilku zaledwie lat PGNiG chce być właścicielem instalacji OZE o mocy zainstalowanej 900MW. Spółka ogłosiła, że robi zielony zwrot, może to ją kosztować nawet 4 miliardy złotych. Nasz potentat coraz bardziej dywersyfikuje swoją działalność.

  • PGNIG w OZE w perspektywie kilku lat chce zainwestować nawet 4 mld zł.
  • W grę wchodzi kupno już istniejących farm fotowoltaicznych lub wiatrowych.
  • Spółka chce zwiększyć swoje bezpieczeństwo finansowe różnicując źródła przychodów.
- Wejście w nowy obszar, jakim są OZE, pozwoli nam nie tylko na budowanie wartości spółki, na wzrost i stabilizację jej przychodów, ale także na intensywniejsze włączenie się w transformację w kierunku gospodarki nisko i zeroemisyjnej – mówi prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.    
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: PGNiG robi zielony zwrot. Spółka czysto gazowa odchodzi do lamusa

  • Jarek 2020-06-11 10:55:34
    Uważam że dobrze robią! W OZE drzemie jeszcze bardzo duży potencjał obniżki kosztów. Nie można tego powiedzieć o energetyce konwecjonalnej, gdzie szczególnie w przypadku naszego węgla, nie ma co liczyć na jego obniżkę. Mogę się założyć, że Przyszłością Energetyki będą Magazyny Energii w różnych technologiach, w tym te bazujące na na wodorze. A to czy ten H2 będzie spalany, czy wykorzystany w ogniwach paliwowych będzie zależało od lokalnych uwarunkowań. Magazyny Energii sprawią, że takie pojęcia jak: niestabilność OZE czy "ujemne ceny prądu" przestaną być wadą, a wręcz zaletą. W skrajnym przypadku możemy np. od Niemiec dostać darmową energię elektryczą i jeszcze nam zapłacą, przechować np. w wodorze oraz sprzedać im ją wtedy, gdy będzie "dobra cena". No i jeszcze jedno: można wyciągnąć z UE na takie technologie naprawdę gigantyczne pieniądze i jeszcze nas pochwalą. Potrzeba jednak dobrych kilku lat, aby technologie magazynowania energii, elektrolizery itd. się rozwinęły, koszty spadły m. in. poprzez tzw. "efekt skali", bo pieniądze na to będą, trzeba tylko chcieć je odpowiednio wykorzystać. To już nie jest fantastyka!
  • Gisc 2020-06-10 16:59:38
    Wg mnie PGNiG jak najszybciej powinno budować wiatraki na morzu.
  • energetyk 2020-06-10 12:55:00
    Biogazownie należy budować tak jak w krajach zachodnich bo tak jak tam będą też u nas rentowne. Nie zabraknie do nich wsadu bo mamy wystarczającą ilość odpadów rolniczych i z przemysłu spożywczego a metan można też pozyskiwać z wysypisk odpadów i oczyszczalni ścieków. Dodatkowa korzyść z biogazu jest taka że im większa jest jego produkcja tym mniejszy import gazu.
  • EkspertOZE 2020-06-09 16:25:01
    4 mld m3 rocznie biometanu ? W Plolsce ? Z czego ?CZy oni w ogóle wiedzą, że biometanu się nie wydobywa tylko robi się go z SUBSTRATÓW pochodzenia biologicznego ? I to nie każdy się nadaje.. Z tych 100 biogazowni które mamy to zrobią ? Dlaczego ci ludzie zamiast rozwijać to na czym się znają, co już mamy (a przez nich kuleje) jak alternatywny transport oparty o CNG (mam 23 stacje CNG a oni nie mogą zrobić 100 obiecanych kolejnych i zaraz zapłacimy za ich brak kary do UE) biorą się za rzeczy o których nie mają pojęcia. Będzie tak samo jak z gazem łupkowym w Polsce -bo "w telewizji pokazali a uczeni podchwycili" i znów kilkadziesiąt baniek wywalone w błoto.. Ręce opadają...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!