PGNiG uruchomiło nową kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego

PGNiG uruchomiło nową kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego
PGNiG zarządza na terenie kraju 52 kopalniami ropy naftowej i gazu ziemnego Fot. mat. pras.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło eksploatację złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w woj. lubuskim - poinformowała w czwartek spółka. Dodała, że obsługująca je instalacja zapewni ponad 24 tys. ton ropy i 3,6 mln m sześc. gazu rocznie.

  • Wydobycie ropy naftowej przez PGNiG koncentruje się w zachodniej części kraju, na pograniczu województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
  • Udokumentowane zasoby wydobywalne złoża Kamień Mały to ok. 0,7 mln ton ropy naftowej, której towarzyszy gaz ziemny w ilości ok. 130 mln m sześc.
  • PGNiG zarządza na terenie kraju 52 kopalniami ropy naftowej i gazu ziemnego. Większość z nich, bo 34, działa w Polsce południowo-wschodniej, pozostałe zlokalizowane są na zachodzie kraju.

- Konsekwentnie udostępniamy nowe zasoby węglowodorów w Polsce. Wydobycie ropy naftowej przez PGNiG koncentruje się w zachodniej części kraju, na pograniczu województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego - powiedziała, cytowana w komunikacie prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Dodała, że jest tam bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura eksploatacyjna, co firma wykorzystała przy zagospodarowaniu złoża Kamień Mały.

- Dzięki temu mogliśmy ograniczyć nie tylko wydatki, ale także zakres prac budowalnych i instalacyjnych, zmniejszając tym samym wpływ inwestycji na środowisko naturalne - zaznaczyła.

Złoże Kamień Mały położone jest w gminach Słońsk i Górzyca w północno-zachodniej części województwa lubuskiego. Jego udokumentowane zasoby wydobywalne to ok. 0,7 mln ton ropy naftowej, której towarzyszy gaz ziemny w ilości ok. 130 mln m sześc.

Instalacja na złożu Kamień Mały tworzy tzw. ośrodek grupowy, do którego podłączone są cztery odwierty, w tym trzy eksploatacyjne. Wydobyta z nich ropa wraz z gazem ziemnym jest przesyłana hermetycznym rurociągiem do odległego o ok. 18 km Ośrodka Grupowego Górzyca. Tam następuje rozdzielenie obu surowców. Dalej ropa jest transportowana autocysternami do ekspedytu kolejowego Barnówko. Natomiast gaz ziemny jest przesyłany rurociągiem na instalację kopalni Zielin, skąd - po doprowadzeniu do parametrów handlowych - trafia do sprzedaży.

Kolebka przemysłu naftowego

Inwestycje związane z zagospodarowaniem złoża Kamień Mały obejmowały podłączenie wykonanych odwiertów, budowę rurociągu oraz instalacji do zatłaczania wody złożowej. To jedna z wielu inwestycji w wydobycie ropy i gazu realizowanych przez PGNiG na tych terenach. Spółka realizuje m.in. plan rozbudowy i optymalizacji pracy Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów, eksploatującej złoża na pograniczu woj. wielkopolskiego i lubuskiego, oraz KRNiGZ Dębno, która obsługuje wydobycie z złóż na pograniczu woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego.

PGNiG zarządza na terenie kraju 52 kopalniami ropy naftowej i gazu ziemnego. Większość z nich, bo 34, działa w Polsce południowo-wschodniej, pozostałe zlokalizowane są na zachodzie kraju.

Chociaż pogranicze Małopolski i Podkarpacia to kolebka przemysłu naftowego - wciąż działa najstarsza na świecie kopalnia w Bóbrce, uruchomiona w 1854 roku - większość krajowej produkcji ropy naftowej odbywa się obecnie na obszarze województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Działają tu dwie największe kopalnie tego surowca - Dębno oraz Lubiatów.

W ubiegłym roku łączne wydobycie w obu tych instalacjach wyniosło ok. 480 tys. ton ropy, co stanowi 3/4 całej krajowej produkcji ropy naftowej przez PGNiG, której wolumen w 2021 r. przekroczył 640 tys. ton.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG uruchomiło nową kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.133.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!