PGNiG: wyższa skuteczność odwiertów powstrzymała spadek wydobycia gazu

PGNiG: wyższa skuteczność odwiertów powstrzymała spadek wydobycia gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 19-02-2019 12:19

Wyższa skuteczność nowych odwiertów, inwestycje w produkcję oraz wzrost wydobycia ze złóż już eksploatowanych powstrzymały trend spadkowy wydobycia gazu w Polsce - wynika z danych PGNiG.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Według  danych spółki, w 2018 r. PGNiG z sukcesem zakończyło prawie 85 proc. wierceń - o 11 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Spółka prowadziła prace na 36 nowych otworach badawczych, poszukiwawczych, rozpoznawczych i eksploatacyjnych. To o trzy więcej niż w 2017 r. Efektem prac jest udokumentowanie 5,4 mld m sześc. nowych zasobów gazu ziemnego, co oznacza wzrost zasobów wydobywalnych tego paliwa. Samo wydobycie w 2018 r. wyniosło - szacunkowo - 3,8 mld m sześc.

PGNiG ocenia, że dzięki pracom poszukiwawczym, inwestycjom w produkcję z nowych odwiertów, a także optymalizacji i intensyfikacji wydobycia ze złóż eksploatowanych, spółka była w stanie wyrównywać spadki produkcji, które są konsekwencją wyczerpywania dotychczas eksploatowanych złóż. PGNiG szacuje, że gdyby niepodejmowane od 2016 r. działania, wydobycie gazu ziemnego z polskich złóż w 2018 r. byłoby niższe o ponad 0,4 mld m sześc. i wyniosłoby niecałe 3,4 mld m sześc.

"Udało nam się zatrzymać trend spadkowy w wydobyciu gazu w Polsce. To skutek wdrożenia nowej koncepcji prac poszukiwawczo-eksploatacyjnych, czego konsekwencją jest wysoka trafność wierceń, ich intensyfikacja oraz optymalizacja czasu zagospodarowania odwiertów" - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Spółka wskazuje, że w ramach realizacji nowej koncepcji poszukiwań i eksploatacji węglowodorów wykonała od 2016 r. 99 odwiertów. Do 2022 r. PGNiG zaplanowała odwiercenie na Podkarpaciu i Niżu Polskim ok. 100 kolejnych. Prace wiertnicze będą prowadzone w oparciu o wyniki nowych badań geofizycznych. W 2018 r. PGNiG wykonało takie badania na obszarze 1520 km kw., z czego 1050 km kw. zostało przebadanych z wykorzystaniem techniki trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. W 2017 r. badania objęły - odpowiednio - 1064 i 730 km kw.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: PGNiG: wyższa skuteczność odwiertów powstrzymała spadek wydobycia gazu

  • Yogi 2019-02-19 19:50:22
    36 odwiertów rocznie, to już nawet nie śmieszy ,to jest tragedia. W Rumunii to jest chyba 300 odwiertów rocznie, a w USA pewnie 30 000 albo 40 000 .
    • nanader 2019-02-20 10:12:15
      Liczba wierceń nie świadczy o tym że jest dobrze czy źle. Lepiej spojrzeć na opłacalność, dostępne zasoby i sposób dojścia do nich. Dopiero potem można z sensem mówić o tym czy to duża liczba odwiertów czy mała.
  • Kazimierz 2019-02-19 14:38:02
    Z podanej ilości gazu wynika ze średnio na odwiert przypada ponad 280 nm3/min. Pytanie gdzie w Polsce są takie odwierty, które maja taka wydajność?! W branży pracuje a o takich nie słyszałem!
    • Gaz XD 2019-02-19 15:08:09
      Jeżeli dobrze czytam to różnica to jest 0,4 mld/rok na 36 odwiertów daje to 21 m3/min.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!