PGNiG zainwestuje w wodór

PGNiG zainwestuje w wodór
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło projekt badawczo-rozwojowy Eliza. Jak zaznacza spółka, firma chce w przyszłości wytwarzać wodór z odnawialnych źródeł energii metodą elektrolizy, a następnie tłoczyć go do magazynów gazu.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • PGNiG uważa rozwój technik wodorowych za bardzo perspektywiczny.
  • Jedną z zalet wodoru jest to, że jego spalanie nie powoduje zanieczyszczeń.
  • Spółka przygotowuje także dokumentację sposobu magazynowania wodoru.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: PGNiG zainwestuje w wodór

  • Andrzej 2018-12-05 10:08:08
    Cha, cha! A polski rząd pisowski będzie likwidował wiatraki! Będą produkować czysty wodór drogą elektrolizy, ale za pomocą kopalń węglowych i elektrowni węglowych, czyli w całym łańcuchu "dostaw" będziemy mieli następny łańcuch trucia środowisya Ziemi...
  • Yogi 2018-11-29 15:30:26
    Kiedyś dawno temu, jeszcze w XX wieku zakłady azotowe produkowały wodór w procesie elektrolizy. Zrezygnowano z tej technologii, ciekawe dlaczego - jak myślicie?
  • Sław 2018-11-27 10:12:50
    Podoba mi się zapis o energii z wiatraków do elektrolizy, w kontekście o ich likwidacji przez obecny rząd. Problemem jest także uzyskanie odpowiednich proporcji wodór-metan. Przy sprężaniu i rozprężaniu zachowują się dokładnie odwrotnie. No i wodór ma właściwości przenikania przez rury służące do przesyłu metanu.
  • Ekonm 2018-11-26 17:01:19
    Nasi naukowcy i politycy tylko obiecują i kasę pochłaniają,a technologie jak nie kupimy za granicą to nie ma.Niech prywatnym inwestorom pozwolą budować elektrownie,magazyny energi za gwarantowane ceny ale nie byłoby zarobku na ustawianych aukcjach,gdzie tylko niektórzy mogą sie zalogować i sprzedać energię
  • Paweł 2018-11-26 14:02:05
    Ten projekt jest bez sensu. Lepiej wytwarzać wodór z tlenu. Ja na przykład z jednego atomu tlenu robię 8 atomów wodoru. Używam taniego koncentratora tlenu da astmatyków. Butelkę z tlenem mocno potrząsam, żeby atomy rozleciały się na protony, neutrony i elektrony. Szybko wkładam do butelki przewód podłączony do fazy prądu żeby naleciało mi elektronów. Zatykam palcem i potrząsam. W atmosferze nadmiaru elektronów protony nie sklejają się już w żadne jądra cięższych pierwiastków tylko łapią te elektrony i mam wodór. Teraz najtrudniejszy etap - ponieważ z jednej liczby Avogadro tlenu mam osiem liczb Avogadro wodoru, muszę mieć spory balon, który przyczepiam do wykotu butelki, obracam to w dół i puszczam palec. Balon napełnia mi się czyściutkim wodorem, a w butelce zostają unoszące się do góry neutrony, które neutralizuję wkładając do butelki drut podłączony tym razem do zera w gniazdku. Tylko pamiętajcie, na tym etapie nie wolno odwrócić butelki otworem do góry bo wylecą neutrony. Jak trafią pod sufit, to potem strasznie trudno je stamtąd usunąć. Sufit, pod którym unoszą się neutrony łatwiej łapie kurz, bo tam w obecności neutronów dochodzi do polaryzacji dipola sufit-powietrze i problem gotowy. Ale w razie gdyby wam te neutrony jednak uciekły, można użyć odkurzacza, tylko trzeba powietrze spod sufitu ssać bardzo długo, ciągle zmieniać położenie rury, a i tak nie ma pewności czy się wszystko wyssało. I jeszcze jedno - po neutralizacji neutronów przy użyciu gniazdka przez jakieś 10 minut nie należy korzystać z prądu, bo w instalacji wszystko będzie płynęło odwrotnie, przez co żarówki będą świeciły na czarno, lodówka grzała, a kuchenka czy piekarnik zamrażały. Itp. Tak że reasumując to w sumie to nie opłaca się produkować wodoru metodą elektrolizy, bo to bez sensu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!