PGNiG zwiększa pojemność magazynów gazu

PGNiG zwiększa pojemność magazynów gazu
Na Wierzchowice będzie przypadać prawie połowa krajowych zdolności magazynowych, które po rozbudowie sięgną 4,03 mld m sześciennych Fot. PGNiG

Rozbudowujemy Podziemny Magazyn Gazu w Wierzchowicach, dzięki temu możliwości gromadzenia zapasów gazu w kraju wzrosną o 25 proc., do 4 mld m. sześc. - poinformowała w czwartek 30 lipca prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak. Jak oceniła, ta inwestycja znacząco wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski.

  • Inwestycja w Podziemny Magazyn Gazu (PMG) Wierzchowice na Dolnym Śląsku pozwoli zwiększyć jego pojemność czynną z obecnych 1,3 mld m sześc. do 2,1 mld m sześciennych gazu.
  • W konsekwencji, na Wierzchowice będzie przypadać prawie połowa krajowych zdolności magazynowych, które po rozbudowie sięgną 4,03 mld m sześciennych.
  • Dzięki realizacji inwestycji moc zatłaczania Wierzchowic wzrośnie o jedną trzecią, z obecnych 14,4 mln m sześc. do 19,2 mln m sześc. na dobę. Jeszcze bardziej, bo aż o 66 proc. zostanie zwiększona moc odbioru - z 14,4 mln m sześc. do 24 mln m sześc. na dobę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: PGNiG zwiększa pojemność magazynów gazu

  • Gazownik 2022-07-05 04:13:57
    Cytat: "Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) dostarczyło ok. 81 mln m3 (911 000 MWh) gazu ziemnego w ciągu jednej doby (18/19 stycznia 2021 r), co stanowi historyczny rekord dostaw błękitnego paliwa, podała spółka, powołując się na wstępne dane. Poprzedni rekord zużycia dobowego zanotowano zimą 2018 r. Gdyby założyć 25 takich dni w ciagu zimy, to połowy gazu w zbiornikach nie mamy. Gdyby z kolei założyć, że ciepła zima pozwoli zejść do poziomu połowy powyższego zużycia (średnio w ciągu całego sezonu grzewczego) bo przecież mamy jeszcze elektrociepłownie na gaz i przemysł gazochłonny to gazu wystarczy nam w Polsce na 100 dni sezonu grzewczego, czyli gdzieś do Świąt/Nowego Roku 2023. Jeśli oczywiście nie będzie mrozów, bo wtedy tylko gdzieś do 15-20 grudnia. Proszę podesłać kogoś rozgarniętego, najlepiej inzyniera ciepłownika państwu Naimskiemu a szczególnie minister Moskwie, bo ta szczebiocze i mantruje, że Polska jest bezpieczna jeśli chodzi o gaz, gdyż ma 95% zapełnienia magazynów gazu. Niech ktoś tej kobiecinie (a przy okazji premierowi Morawieckiemu) wytłumaczy o czym mówią, bo żal patrzeć jak się przed ludem kompromitują.
  • Bonarka 2022-06-30 19:41:46
    Doskonały projekt. Budować kolejne magazyny. Marzeniem jest taka pojemność, jaką ma Ukraina — aż na rok krajowego zapotrzebowania na gaz.
    • Gazownik 2022-07-05 04:35:42
      Magazyny można budować, aż - jak piszesz - do około siedmiokrotności pojemności obecnych ( co nie jest ani łatwe ani tanie, gaz magazynuje się przede wszystkim w wyczerpanych dawnych złożach podziemnych). Problem jest jeden: skąd wziąć gaz do tych magazynów. Bo Ukraina ma go... tak jest - z Rosji! Ale nie da, bo wiadomo - wojna. A my: swoje wydobycie mamy na poziomie ok. 10 mld m3, gazoport Świnoujście 2,8 mld m3przy pełnej przepustowości to razem na razie niecałe 13 mld m3 przy i tak silnym gazowym stęknięciu, no i Pipa Bałtycka, na razie o przepustowości 2,8 mld m3/rok to razem byłoby 15,6 z potrzebnych co najmniej 21 mld m3 gazu rocznie, ale nie będzie, bo do Pipy minister Naimski zapomniał zakontraktować gaz. Do tego Norwegia na razie nie zezwala na eksport gazu ze swojego terytorium nawet PGNiGowi (stąd zgryźliwe uwagi premiera pod jej adresem) tylko każe go tłoczyc do swoich magazynów, a Dania właśnie się dowiedziała, że nie dostanie 20% potrzebnego jej gazu od Rosji, więc pewnie Pipa podzieli niestety los NS2. Kto mieczem wojuje... itd. Chyba, że się to wojenne podpuszczanie i wariactwo z machaniem szablą na oślep skończy i gaz rurociagami popłynie... Aha, zupełnie zapomniałem, że przecież my mieiśmy się obejść bez gazu z Rosji zanim ta jeszcze ta najechała Ukrainę. Jak - ano przez kupowanie rosyjskiego gazu z marżą niemiecką i słowacką (klient zapłaci), ale teraz nic z tego, bo oni też gazu nie mają. Do tego Usia pomoże nam tak samo jak Ania i Frania w 1939. Pozostaje tylko nadzieja, że Putin ani myśli najeżdżać gniewnej Polski z kartonu, bo i po co mu kolejny kłopot, a Ameryka będzie miec dość własnych problemów, i przestanie dalej mieszać w europejskim tyglu. A reszcie wróci rozum, co daj dobry Boże.
  • ooo 2022-06-30 16:54:32
    Po kopalni Bełchatów można by tam zrobić gigantyczny zbiornik na ropę lub gaz, pewnie by to wystarczyło na dobry rok, lub więcej.
    • ooo 2022-06-30 17:03:03
      Tak wstępnie wyliczyłem, że tak spokojnie 3 miliardy litrów ropy by tam można było magazynować.
      • Gazownik 2022-07-05 04:39:41
        W dawnej odkrywce? Żarty sobie robicie?
  • Historyk 2022-06-30 14:57:18
    Ciekawy fragment z życiorysu pani prezesy: "Kariera zawodowa W latach 1998-2001 odpowiadała za relacje z klientami kluczowymi.w Banku Współpracy Europejskiej." - Kto był właścicielem bank BWE, kto go kontrolował? - Jakie firmy były kluczowymi klientami tego banku w tamtym czasie? - Czy takie nazwiska jak Gudzowaty, Wiachiriew i Czernomyrdin mówią coś pani prezesie? Fragment opinii Piotra Nisztora z 30.08.2016 na portalu Niezależna, "Tajemnica BWE": "Sprzedaż przez nieżyjącego już dziś Aleksandra Gudzowatego Banku Współpracy Europejskiej amerykańskiemu funduszowi, który następnie odsprzedał go Alior Bankowi, to jedna z tych transakcji, które powinny być gruntownie zbadane przez służby specjalne. Wszystko dlatego, że przez BWE pieniądze przepuszczali ludzie rosyjskich służb specjalnych i przedstawiciele mafii. Sam bank został stworzony, aby pomagać w prowadzeniu interesów dawnemu układowi. Powstał na bazie Banku Turystyki, którego ojcem założycielem był młody PZPR-owski aparatczyk – Aleksander Kwaśniewski. Zapisy posiedzeń zarządu Bartimpexu i BWE szokują, a zostaną ujawnione w przygotowywanej przeze mnie i Cezarego Bielakowskiego książce o historii polskiej bankowości. BWE, mimo wchłonięcia go przez Alior Bank, kryje bowiem wiele tajemnic, które powinny ujrzeć światło dzienne."
  • Geolog 2022-06-30 14:49:13
    To są bardzo małe ilości. Pośmiewisko. Ja ze szwagrem więcej byśmy byli w stanie magazynować gazu w Polsce.
    • marek11 2022-07-02 13:27:58
      No taka jest prawda...Węgry mają ok 6 mld.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!