Wojewoda podlaski wydał pozwolenia na budowę ok. 100 km gazociągu w Podlaskiem, który połączy systemy przesyłowe Polski i Litwy.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Pozytywne decyzje lokalizacyjne dla gazociągu Polska-Litwa
Spółka Gaz-System poinformowała, że to dwa pierwsze zezwolenia wydane w sprawie tej inwestycji.
„Jest to część niezbędnych zgód administracyjnych, które powinny być uzyskane dla odcinka północnego gazociągu o łącznej długości 185 km do końca 2018 roku" – powiedział Tomasz Pietrasieński z firmy Gaz-System. - „Dzięki realizacji inwestycji możliwy będzie rozwój systemu przesyłowego na nowych terenach oraz poprawa parametrów technicznych sieci w skali całego kraju”
Cała inwestycja po polskiej stronie jest podzielona na dwa etapy.
W pierwszym ma być zbudowany północny odcinek gazociągu o długości 185 km od zespołu zaporowo upustowego (ZZU) Rudka-Skroda (gmina Mały Płock) do granicy polsko-litewskiej. ZZU pozwala na podzielenie gazociągu na odcinki, co umożliwia np. odcinanie przepływu gazu w razie awarii czy też opróżnianie odcinków.
Północy odcinek będzie biegł przez pięć powiatów i 16 gmin w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Inwestycję projektuje firma OTS-IP sp. z o.o. Inwestycja ma być zakończona do końca 2021 r.
Odcinek południowy od Tłoczni Hołowczyce - do ZZU Rudka-Skroda to 158 km gazociągu w województwach podlaskim i mazowieckim. Będzie biegł przez siedem powiatów i 17 gmin. Projektant tego odcinka to Górnicze Biuro Projektów PANGAZ. Inwestycja ma być zakończona do końca 2021 roku.
Po stronie litewskiej operatorem systemu jest AB Amber Grid.
Gazociąg dla trzech województw dostanie unijne finansowanie