PARTNERZY PORTALU

Piotr Naimski o Baltic Pipe i bezpieczeństwie gazowym kraju

Już 5 maja z portu w Rotterdamie wypłynie na Bałtyk specjalna jednostka do układania Baltic Pipe. O tym, czy Polska może się czuć gazowo bezpieczna, czy nie grozi nam nadmiar surowca i co z Nord Streamem 2 mówi portalowi WNP.PL Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

  • Przyszły rok przyniesie przełom jeśli chodzi o zaopatrzenie Polski w gaz. To konsekwencja decyzji i  już zrealizowanych inwestycji, które pozwoliły zmienić strukturę importu gazu do Polski.
  • Niedługo zacznie się układanie podmorskiej części Baltic Pipe, a norweski gaz ma przypłynąć do kraju już w październiku przyszłego roku. Co ważne - jak zapewnia Piotr Naimski - zgodnie z planem idzie rozbudowa krajowego systemu przesyłowego.
  • Rozmowa z Piotrem Naimskim jest częścią cyklu publikacji związanych z merytorycznym przygotowaniem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC). Wywiady z decydentami, ekspertami i menedżerami łączy kongresowy brand – EEC People.

Polska w przyszłym roku dokona fundamentalnej zmiany w imporcie gazu. Wraz z wygaśnięciem kontraktu jamalskiego, zrezygnujemy z importu gazu ziemnego z Rosji. W przeszłości nasze uzależnienie od dostaw surowca ze Wschodu powodowało zawyżanie cen surowca i ryzyko wstrzymania dostaw z politycznych powodów.

Czytaj też: Trwa dobra passa PGNiG

Jak dzisiaj można ocenić nasze bezpieczeństwo gazowe?

- Stan oceniam na bardzo dobry, realizowane są kluczowe inwestycje, które oznaczać będą zmianę kierunku dostaw – mówi nasz rozmówca.

Dwa najważniejsze projekty to budowa gazociągu do Danii i dalej do Norwegii, który połączy nasz kraj z norweskimi złożami surowca. Baltic Pipe ma być gotowy pierwszego października przyszłego roku. Naimski jest pewny, że inwestycje uda się dokończyć w zaplanowanym terminie.

Skąd to optymistyczne przekonanie? Bo, jak tłumaczy nasz rozmówca, dotrzymujemy wszystkich pośrednich ustaleń. Oznacza to terminowe przygotowanie prac, a to pozwala także na ich zakończenie zgodnie z planem.

Nie można jednak zapominać, że Baltic Pipe nie wystarczy, aby do odbiorców w Polsce docierał gaz z Norwegii w wystarczającej ilości. Surowiec trzeba jeszcze rozprowadzić po kraju. Temu ma służyć przebudowa systemu przesyłowego tak, aby surowiec z północno-zachodniej części Polski docierał do centrum kraju i dalej na południe.

Jak potwierdza w rozmowie z nami minister Naimski, także i te inwestycje idą zgodnie z planem. Przy czym należy pamiętać, że do północno-zachodniej części kraju napływa już także surowiec metanowcami.

Terminal LNG w Świnoujściu jest rozbudowywany, a to oznacza, że już w przyszłym roku do Polski po zakończeniu inwestycji dwiema tymi drogami rocznie będzie mogło napływać około 17,5 mld m sześc. gazu. Konsekwencją tego będzie zerwanie z polityką dostaw surowca ze Wschodu.

Czy to oznaczać będzie kres dostaw rosyjskiego gazu do naszego kraju? Wiele na to wskazuje. Być może jakieś dostawy się pojawią, ale będzie to raczej wyjątek od reguły.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Piotr Naimski o Baltic Pipe i bezpieczeństwie gazowym kraju

  • Realista 2021-05-17 05:38:54
    Poszukajcie w internecie a znajdziecie 170-180$ za 1000m³ ostatnio od Rosji, zamiast pitolić od rzeczy jakieś jankesofilne komentarze od rzeczy. Pytanie do was było proste: dlaczego cała Europa woli gaz rosyjski z NordStream? Może są pomyleni i chcą płacić więcej zamiast mniej? A wy zamiast na temat to piszcze dalej o olgino, bo tylko na to was stać i tego żądają wasi mocodawcy. Ile wam płacą Amerykanie centów za 10 komentarzy w których ogłupiacie Polaków i działacie na szkodę Polski??
  • PS. 2021-05-04 23:11:45
    Ministerstwo rozwoju ekonomicznego Rosji w ramach przygotowania budżetu rosyjskiego na lata 2022-24 prognozuje średnią cenę dostaw gazu do krajów spoza WNP. W 2021 roku 200,7 dolarów za 1000 m sześc., w 2022 roku ma jednak spaść do 188,3, w 2023 roku do 179,9 i w 2024 roku do 175,2 dolarów za 1000 m sześc.. Widać, że zakończeniu kontraktu jamalskiego towarzyszy spadek średniej ceny gazu. To jeden z wielu dowodów na to, że Polska przepłacała za dostawy gazu z Rosji.
    • asd 2021-05-05 08:10:15
      ciekawe co na to wymyślą trolle w Olgino..
    • xx 2021-05-05 08:57:09
      Rosja eksportuje rocznie ponad 170 mld m3 gazu, Polska kupowała w ramach Take or Pay niecałe 9 mld m3. Uważasz, że te niecałe 6% "spadku eksportu" powoduje zachwianie całego budżetu? Serio?
      • PS. 2021-05-05 17:48:57
        A czy zauważyłeś, że jak ceny z 200$ schodzi do 175$, to oznacza spadek o 12,5%. Przy założeniu, że przepłacaliśmy co najmniej dwukrotnie - matematycznie wszystko się zgadza.
    • Xxx 2021-05-06 07:11:56
      Kupując 9mld M3 po 200$ płacimy 1,8 mld, kupując po 175 płacimy 1,575 mld. Serio uważasz, polskie 2 mld $ (jeśli całkiem zrezygnujemy) cokolwiek zmieni w budzecie Rosji? PKB Rosji w 2019r to ponad 1,6 bln $ więc teorię że Rosja będzie w tarapatach bo Polska nie kupi gazu to mrzonki. Inna sprawa, że i tak będziemy kupować od nich gaz tylko dzięki dywersyfikacji cena będzie niższa.
      • PS. 2021-05-07 20:11:26
        Po pierwsze – widać że brak Ci wiedzy z matematyki na poziomie 6 klasy Szkoły Podstawowej. Zapoznaj się, co oznacza pojęcie „średnia arytmetyczna”. Jeżeli uda Ci się zgłębić to pojęcie, to może wtedy zrozumiesz, dlaczego błędem w rozumowaniu jest mnożenie 9 mld m3 i 200 $, bo przecież Polska nie kupuje gazu „po średniej cenie” tylko jak napisałem „przepłacaliśmy co najmniej dwukrotnie”, czyli trzeba było mnożyć 9 mld m3 i 2*200$. Po drugie – czy pisałem że budżet Rosji będzie w tarapatach? Podałem tylko prognozę przygotowaną przez rosyjski urząd. Generalnie – ten portal nie ma służyć do edukacji z praw prostej arytmetyki, więc kończę dyskusję z żenującym adwersarzem. I wszystko…
  • Zbigniew 2021-05-04 21:48:26
    Kiedy uslysze od ministra Naimskiego prawde o kosztach importu gazu i kiedy jego miliardowe inwestycje zamortyzuja sie. To my Polacy płacimy wysokie oplaty za dostrczony gaz . Pamietam jak przekonywal Naimski ze amerykanski gaz bedzie tanszy 30 %od rosyjskiego. To jest klamstwo nie widze tegona moich rachunkach
  • Matthew 2021-05-04 20:06:05
    Z Rosji można brać tylko za lepszą cenę ;) A ostatnia umowa była niekorzystna dla naszego kraju ..
  • J 2021-05-04 19:53:52
    Przecież to jest oczywiste, że chodzi o dywersyfikację źródeł. Nawet małpa średniej inteligencji wie, że mając zapewnione kilka dróg dostaw można dostać o wiele korzystniejszą ofertę i wybrać najniższą cenę, w tym wszystkim nie chodzi o to, żeby wcale nie brać gazu z Rosji, ale o to, aby rosjanie nie mieli monopolu na dostawy. Dadzą dobrą cenę to dalej będziemy od nich kupować.
    • Alex 2021-05-09 20:11:13
      A jeśli nasz zamorski sojusznik powie - nie nada? Bierzecie od nas, bo my was bronimy. Doświadczenia z zakupami od suwerena utwierdzać mogą w przekonaniu że traktując nas jak wasala będą upychać to czego Izraelowi bądź szejkom naftowym nigdy by nie zaoferowali. A rosyjski gaz też będziemy kupować- od Niemców. I zamiast budować kosztowne EA nie posiadając surowca i świadomości kosztów przechowywania odpadów (przez wiele przyszłych pokoleń ) pomyślmy o przebudowie elektrowni z węgla na gaz, tam gdzie to będzie możliwe Jeśli ktoś wybierze się na Maltę, to w zatoce na jej południowym wschodzie w Delimara (dobrze widoczna z Marsaxlokk) znajduje się elektrownia zasilana gazem z tankowców. Nie zauważyłem aby cokolwiek z niej kopciło.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.229.131.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!