Piotr Naimski: od 2023 r. żadnych zakupów gazu z Rosji

Piotr Naimski: od 2023 r. żadnych zakupów gazu z Rosji
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przyznaje, że obecnie gaz rosyjski ma duży udział w imporcie Polski, ale PGNiG jest w stanie go zastąpić. fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 17-03-2022 10:33

Po zakończeniu kontraktu jamalskiego z końcem 2022 r., nie będziemy więcej kupować gazu z Rosji - zadeklarował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

  • Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przyznaje, że obecnie gaz rosyjski ma duży udział w imporcie Polski, ale PGNiG jest w stanie go zastąpić.
  • Naimski podkreślił też, że polski rząd jest za tym, aby wprowadzić natychmiastowe embargo na dostawy ropy z Rosji.
  • Deklaracje odejścia od rosyjskich surowców padają ze stolic wielu europejskich krajów.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Piotr Naimski: od 2023 r. żadnych zakupów gazu z Rosji

  • james bond 2022-03-17 20:24:29
    Jak pare lat temu groźnie zapowiedzieliśmy zmniejszenie zakupów gazu z Rosji to natychmiast zwiększyliśmy węgiel z 2 ml ton r./ czasy Tuskolandu/ na 18 ml ton /r /w Wolsce/ Na dokumentach wypisywano Rosje, Kazachstan i tak dalej a naprawdę kupowano poważne ilości nawet z Doniecka.....Czy coś z tym nasze służby pościgowo-pegazusowe zrobiły? Raczej nie zanosi się dziś..
  • bufetowa 2022-03-17 12:01:46
    szaleństwem jest odcinanie się od rosyjskiego gazu w sytuacji Polski, gdy gazociąg z Norwegii jest jeszcze nie oddany do eksploatacji. Szaleńcy nie potrafią negocjować. Zmiana jednego monopolisty na drugiego nie wywoła efektu obniżenia cen gazu w Polsce. Dopiero po uruchomieniu gazociągu z Norwegii można zacząć negocjować cenę rosyjskiego gazu w taki sposób że posiadamy alternatywę i bez problemów możemy nie sprowadzać rosyjskiego gazu. Wtedy można wynegocjować niską cenę gazu dla Polaków jednocześnie pozostawiając sobie możliwość dywersyfikacji. Po pierwsze: tanie zdywersyfikowane dostawy gazu dla Polski.
    • Inżynier 2022-03-17 12:55:25
      Bufetowa czytaj ze zrozumieniem. Przestaniemy kupować gaz rosyjski od 2023 r. bo wtedy będzie działał już gazociąg z Norwegii. Szaleństwem jest zdanie się na gaz rosyjski. Teraz mamy tego skutki. Leszek Miler w 2002 i Donald Tusk w 2008 r. zaniechali rozpoczęty projekt Baltic Pipe. Teraz powinni za to odpowiedzieć a nie wymądrzać się w telewizji.
      • magister inżynier 2022-03-17 13:18:04
        Inżynier czytaj ze zrozumieniem. Nikt nie napisał o "zdawaniu się na ruski gaz". W energetyce bardzo ważna jest dywersyfikacja dostaw. Bardzo dobrze, że będzie baltic pipe, bardzo dobrze, że jest gazoport. Baltic pipe powinno już przesyłać gaz do Polski od 15 - 20 lat. Jednocześnie w interesie Polaków jest dywersyfikacja dostaw. Nie możemy zamienić jednego monopolu na drugi monopol. Pełna zgoda każda władza powinna ponosić odpowiedzialność za swoje decyzje, obecna władza również bez wyjątku. Decydenci powinni ponieść odpowiedzialność za przerwanie prac nad baltic pipe. Dla Polaków najważniejsza jest dywersyfikacja dostaw i jak najniższa cena. To czy np. 60% zapotrzebowania na gaz będzie realizowane z norwegii, 20% z rosji, a 20% z kataru jest dla Polaków drugorzędne. Przede wszystkim jak najtańsze dostawy z kilku kierunków świata. Inżynier powinien być świadom, że odbiory i oddanie do eksploatacji wymaga jeszcze dużo pracy. Nie można machać szabelką w sytuacji, gdy jeszcze nie realizujemy dostaw gazu z Norwegii. A co jeżeli odbiory się opóźnią? Zostaniemy tylko z dostawami realizowanymi przez gazoport. Kto zapłaci za gaz? Politycy? Czy Polacy?
    • jn 2022-03-17 15:38:02
      "Szaleństwem" jest nie dokopać gospodarce wschodniego BANDYTY, gdy jest taka możliwość. Doprowadzenie do jej upadku daje szansę na otrzeźwienie i zastanowienie się czy warto nadal uprawiać taką bandyterkę
  • hiob 2022-03-17 11:39:02
    Jak to wpłynie na konkurencyjność naszego przemysłu?
    • paws 2022-03-17 14:30:28
      a jak wplywa rosyjski gaz na konkurencyjnosc polskiego przemysłu??
  • Biatel 2022-03-17 11:36:17
    Super, będziemy kupowali niemiecki.
    • Inżynier 2022-03-17 12:49:28
      Nie niemiecki tylko swój. PGNiG jest w posiadaniu złóż w Norwegii.
      • Rysa 2022-03-17 14:32:33
        Tylko ma kłopoty z eksploatacją. Musi podgrzewać rurę.
      • Też inżynier 2022-03-17 15:31:55
        U nas też.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!